بازماندگان سرطان سینه در معرض خطر پوکی استخوان

به گزارش مجله سایه، این مطالعه شامل 211 زن که در طول سه سال گذشته مبتلا به سرطان سینه تشخیص داده شده بودند و 567 زن بدون سابقه سرطان بود.

بازماندگان سرطان سینه در معرض خطر پوکی استخوان

در طول حدود شش سال پیگیری وضعیت این زنان، آنهایی که مبتلا به سرطان سینه بودند در مقایسه با زنان فاقد سابقه سرطان، در سن 50 سالگی یا جوان تر دو برابر بیشتر در معرض ریسک ابتلا به پوکی استخوان یا مشکل شدید از بین رفتن استخوان قرار داشتند.

به گفته محققان، این ریسک در بین بازماندگان سرطان که تحت درمان های توقف فراوری استروژن قرار گرفته بودند چهار برابر بیشتر بود.

دکتر کالا ویسواناتان، سرپرست تیم تحقیق در دانشکده جانز هاپکینز مریلند آمریکا، در این باره می گوید: یافته های ما نشان می دهد حتی زنان جوان هم در پی انجام درمان های استاندارد سرطان سینه با ریسک نسبتا بالا از بین رفتن استخوان ها روبرو هستند و در بسیاری از مواقع شاهد آن هستیم که این نابودی استخوان ها در مدت فقط چند سال اتفاق می افتد.

مطالعه قبل نشان داده بود که بازماندگان مسن سرطان سینه در معرض ریسک بالا نابودی استخوان ها قرار دارند.

درمان های سرطان سینه می توانند با آسیب به تخمدان ها یا اختلال در فراوری استروژن، موجب شروع یائسگی زودهنگام شده و در نتیجه زنان در مقابل نابودی استخوان ها آسیب پذیرتر شوند.

این مطالعه نشان داد ریسک از بین رفتن استخوان ها براساس نوع درمان سرطان سینه متفاوت است. زنان دریافت کننده تلفیق استاندارد شیمی درمانی و هورمون درمانی، در مقایسه با زنان فاقد بیماری سرطان 2.7 برابر در معرض ریسک بالا پوکی استخوان قرار دارند.

شیمی درمانی همراه با تاموکسیفن با افزایش 2.5 برابری ریسک پوکی استخوان همراه است. استفاده تنها از بازدارنده های آروماتاز که موجب کاهش استروژن می شوند، با افزایش 2.7 برابری ریسک از بین رفتن استخوان ها همراه هستند اما بکارگیری این دارو همراه با شیمی درمانی این خطر را تا 3.8 بار افزایش می دهد.

منبع: خبرگزاری مهر
انتشار: 17 اردیبهشت 1398 بروزرسانی: 27 فروردین 1399 گردآورنده: 3ye.ir شناسه مطلب: 120

به "بازماندگان سرطان سینه در معرض خطر پوکی استخوان" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "بازماندگان سرطان سینه در معرض خطر پوکی استخوان"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید