ایران به دنبال طرح کنوانسیون جرایم و امنیت فضای مجازی

به گزارش مجله سایه، به گزارش خبرنگاران به نقل از مرکز ملی فضای مجازی، سید ابوالحسن فیروزآبادی در نشست با رئیس و معاونان پژوهشگاه قوه قضائیه بر اهمیت بازتعریف مفاهیم حقوقی و تحول دیجیتالی دستگاه قضایی در فضای مجازی در کشور تاکید نمود و گفت: پیش تر در ساختار دولت - ملت حوزه قضایی در مرزهای جغرافیایی کشورها تعریف می شد، اما امروز با گسترش فضای مجازی و تسری آن بر تمامی ابعاد زندگی بشر مرزهای جغرافیایی معنای سابق را ندارد و در هر سکو (پلتفرم شبکه های اجتماعی، خدمات و ...) مرز تعریف متفاوتی دارد، بنابراین باید حوزه قضایی و چگونگی اعمال اراده در فضای جدید بازتعریف گردد.

ایران به دنبال طرح کنوانسیون جرایم و امنیت فضای مجازی

وی با اشاره به اهمیت بازتعریف مباحث آزادی، مسئولیت پذیری، مالکیت معنوی و حریم خصوصی در حوزه قضایی کشور اضافه نمود: در حوزه قضایی باید به این مباحث عمیق و ریشه ای به صورت نظری پرداخته گردد چرا که در حال حاضر شرکت های صاحب سکوهای جهانی (پلتفرم) براساس منافع مالی خود نسبت به تعریف و اعمال آنها اقدام نموده و با سوءاستفاده از خلاء کشورها در این حوزه مفاهیم خود را تبدیل به هنجار، ارزش و در نهایت حق می نمایند.

فیروزآبادی با تاکید بر اینکه ما در کشور در حوزه قضایی احتیاج به گفتمان سازی داریم، گفت: محافظت از اطلاعات و داده ها که در اروپا تحت قانون GDPR مطرح است باید در کشور تعریف گردد و در نهایت تحول دیجیتالی دستگاه قضایی احتیاج اولیه است.

دبیر شورای عالی فضای مجازی توضیح داد: مرکز ملی فضای مجازی به دنبال طرح دو کنوانسیون جرایم و امنیت با همکاری کشورهای روسیه و چین و عضو غیرمتعهدها در جهان است که البته این مهم با مخالفت شدید آمریکا روبرو است؛ چرا که کنوانسیون حقوقی طرح شده با حکمرانی یکجانبه گرایی آمریکا در جهان در حوزه فضای مجازی تداخل دارد.

وی با اشاره به اینکه کنوانسیون های کسب و کار هم از اهمیت ویژه ای در این حوزه در جهان برخوردار است، اضافه نمود: یکی از مهمترین مسائل حوزه کسب و کار در فضای مجازی بحث مالکیت معنوی است که با تعریف آن حوزه سیاسی، مالی و اجتماعی ما رشد نموده و صاحب قدرت نرم خواهیم شد.

رئیس مرکز ملی فضای مجازی بر همکاری پژوهشگاه فضای مجازی و پژوهشگاه قوه قضائیه در آنالیز مباحث مطالعاتی، پژوهشی و رصد در این حوزه تاکید نمود و گفت: ماموریت اصلی شورای عالی فضای مجازی کشور سیاستگذاری است و در نهایت در چارچوب این سیاست ها با همکاری مجلس و دولت قانونگذاری صورت می گیرد؛ بنابراین برای برطرف خلاءهای قانونی و طرح قوانین مورد نظر در کمیسیون های مربوطه در حوزه قانونگذاری، احتیاج به طرح های تحقیقاتی است.

در این نشست پژوهشگاه قوه قضائیه ضمن تشریح برنامه ها، اقدامات و اولویت های پژوهشی خود نسبت به همکاری دوجانبه با حوزه های مرتبط با مرکز ملی فضای مجازی تاکید نمود.

منبع: خبرگزاری مهر
انتشار: 9 آبان 1399 بروزرسانی: 9 آبان 1399 گردآورنده: 3ye.ir شناسه مطلب: 5263

به "ایران به دنبال طرح کنوانسیون جرایم و امنیت فضای مجازی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ایران به دنبال طرح کنوانسیون جرایم و امنیت فضای مجازی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید