اوباما و ترامپ، واکنش متفاوت دو رئیس جمهور به مرگ رهبران القاعده و داعش

به گزارش مجله سایه، این همان میراث جیمی کارتر در سیاست خارجی پرخطر است و هزینه کرد دولت برای ورود به دور دوم ریاست جمهوری محسوب می گردد.

اوباما و ترامپ، واکنش متفاوت دو رئیس جمهور به مرگ رهبران القاعده و داعش

کشتن اسامه بن لادن وابوبکر بغدادی رهبران القاعده و داعش به اندازه تفاوت باراک اوباما رئیس جمهور پیشین و ترامپ رئیس جمهور کنونی آمریکا با هم متفاوت هستند. با وجود همه این تفاوت ها هر دو رئیس جمهور در یک موضوع با هم اشتراک دارند و آن علاقه به تماشای عملیات تعقیب و کشتن رهبران گروه های دشمن است.

به گزارش مجله سایه به نقل از سی ان ان، واکنش و اعلام هر کدام از این دو رئیس جمهور ذهنیت آنها نسبت به سیاست خارجی شان را تعریف می نماید.

قبل، حین و بعد از عملیات تعقیب و دستگیری این دو نفر، اوباما و ترامپ واکنش های متفاوتی را نشان داده و با واکنش های متفاوتی از سوی جامعه آمریکا روبه رو شدند.

هر دوی آنها اثرات این عملیات را به نفع خود تشخیص داده و خواهان عملیاتی شدن آن بودند.

اوباما و ترامپ در حال تماشای عملیات تعقیب و گریز اسامه بن لادن و ابوبکر بغدای/ عکس: بیزینس اینسایدر

ترامپ در روز یکشنبه، مرگ رهبر داعش را با جزئیات تصاویر و همانند یک فیلم تعریف کرد و گفت: گویا شما در حال تماشای یک فیلم بودید.

اوباما در سال 2016 و 5 سال پس از کوشش نیروهای ناوی سیلز (تیم ویژه نیروی دریایی آمریکا) برای دستگیری اسامه بن لادن به عنوان مغز متفکر عملیات 11 سپتامبر در بازتعرف خود برای سی ان ان گفت: آنچه را در زمان واقعی رخ داد مشاهده کردیم.

سی ان ان نوشت: درک این موضوع آسان است. بهره برداری از مبارزه با تروریسم در سال سوم ریاست جمهوری احتمال تخریب و مقابله با شکست را کاهش می دهد. این همان میراث جیمی کارتر در سیاست خارجی پرخطر -بحران گروگان گیری ایران- است و هزینه کرد دولت برای ورود به دور دوم ریاست جمهوری محسوب می گردد.

ترامپ و مشاورانش در حال تماشای عملیات تعقیب ابوبکر بغدادی/ عکس: سی ان ان

اوباما در زمان خود با احتیاط از افشای جزئیات عملیات صرف نظر کرد اما ترامپ که تمایل زیادی به تمسخر اخبار دارد، بخش عمده ای از جزئیات را شخصا خاطرنشان کرد. در حالی که اوباما و مشاورانش با احتیاط از تحریک هواداران بن لادن حذر کردند، ترامپ با هیجان از گریه، فریاد و زوزه کشیدن بغدادی در آخرین لحظات زندگی اش سخن گفت.

تصاویر دو رئیس جمهور آمریکا هنگام پیگیری عملیات ها نیز جالبند. ترامپ با چهره ای بی احساس و کت و شلوار و کروات در راس اتاق کنار مشاوران خود با لباس های رسمی و نظامی نشسته و عملیات روی صفحه بزرگ تلوزیونی به نمایش درمی آید. چهره مرکزی و نمادین این عملیات ترامپ است و با چهره ای مقتدر و به عنوان فرمانده و مدیر کل مطرح می گردد.

این موقعیت تمیز و شسته رفته با وضعیت اوباما و تیمش در زمان عملیات علیه بن لادن متفاوت است. تیم اوباما تعداد زیادی لپ تاپ را دور خود جمع نموده و اوباما با یک تیشرت یقه دار و ژاکت اسپورت در گوشه ای از تصویر دیده می گردد. صندلی اوباما به گوشه ای رانده شده و او به هیچ عنوان در مرکز تصاویر قرار ندارد.

اتاق ها نیز مختلف است. عکس ترامپ از اتاق کنفرانس جان اف کندی -رئیس جمهور سابق آمریکا- گرفته شده است. این اتاق محل نمادین و مشهوری است که معمولا در فیلم ها و سریال های تلویزیون به عنوان صندلی تصمیمات فوق طبقه بندی -محرمانه- به نمایش درمی آید.

اوباما در آغاز حمله به بن لادن در همین اتاق و روی همین صندلی حضور داشت و عملیات نیروهای آمریکایی به رهبری دریاسالار ویلیام مکراون را تماشا می کرد اما دقایقی بعد اعلام شد که تصاویر بهتری از راهروهای طبقه پائین دیده می گردد. به همین دلیل او و تیمش بلافاصله با لپ تاپ هایشان در طبقه پائین و دور یک تلویزیون کوچک جمع شدند.

بنابراین ما با تصویری روبه رو هستیم که جمعیت زیادی در آن وجود دارد و هیلاری کیلینتون حیرت زده دستانش را در برابر صورتش گرفته است.

اوباما و تیمش در حال تماشای عملیات تعقیب اسامه بن لادن رهبر گروه القاعده/ عکس: سی ان ان

اوباما در آغاز ریاست خود در کاخ سفید به لئون پانه تا رئیس وقت سازمان مرکزی اطلاعات آمریکا (سیا) از اولویتش در دستگیری اسامه بن لادن گفت. 9 ماه قبل از عملیات اصلی اوباما خلاصه ای از گزارش محل احتمالی اختفای بن لادن در پاکستان را دریافت کرد و برای انجام عملیات مدت ها زمان صرف کرد و تمامی احتمالات را آنالیز کرد.

ترامپ در نشست خبری اعلام خبر مرگ ابوبکر بغدادی (رهبر داعش) در کاخ سفید/ عکس: اسوشیتدپرس

اما ترامپ پس از دریافت گزارش های احتمالی از صندلی ابوبکر بغدادی در نزدیکی ادلب سوریه در هفته های اخیر، دستور نهایی خود را کمتر از یک هفته صادر کرد.

پس از مرگ عده ای در این عملیات و در حالیکه کماندوهای آمریکایی در حال بازگشت به مقرر اصلی خود بودند ترامپ در توئیتی نوشت: اتفاقی بزرگ به تازگی اتفاق افتاده است. پس از این توئیت کاخ سفید نیز خاطرنشان کرد که روز بعد می خواهیم موضوع مهمی را اعلام کنیم.

سی ان ان نوشت: در حالیکه مشاوران امنیتی ترامپ بر سر زمان اعلام خبر بحث می کردند و صحبت از دریافت اسناد متقن برای مرگ قطعی ابوبکر بغدادی بود، ترامپ برای اعلام خبر بی تابی می کرد.

رسانه ها نیز در این زمان مرتب از ماموریت های اجرا شده در سوریه گزارش می دادند. به همین دلیل ترامپ متقاعد شد خبر را در ساعت 9 صبح روز یکشنبه اعلام کند که توجه بیشتری را جلب نموده و بازتاب وسیع تری دارد. در این زمان نیروهای آمریکایی نیز فرصت بیشتری برای تحقیق در خصوص کشته شدگان و اطمینان از مرگ بغدادی داشتند.

اما پس از عملیات مرگ بن لادن، اوباما خواهان تحقیقات بیشتر در خصوص مرگ قطعی رهبر گروه القاعده شد. فرمانده عملیات به اوباما گفت که یکی از افراد عملیاتش که دقیقا هم قد بن لادن است کنار جنازه او درازه کشیده و از این لحاظ مطمئن به کشته شدن بن لادن هستند اما اوباما مدارک بیشتری را طلب کرد.

اوباما در حال اعلام خبر مرگ اسامه بن لادن/ عکی: نیویورک تایمز

پس از این مراحل، دولت از اوباما خواست تا خبر را اعلام کند. اوباما در سخنرانی 9 دقیقه ای خود از عملیات هدفمند در پاکستان اطلاع داد و از تالار صلیبی کاخ سفید خاطرنشان کرد: این دستاورد حکایت از عظمت کشور و عزم مردم آمریکاست. مردم زیادی نیز در خارج از کاخ سفید برای این موضوع تجمع و اوباما را با سر و صدای خود تشویق کردند.

اما ترامپ در خصوص این عملیات گفت: بغدادی مردی مریض و فاسد بود، او در حال فرار و گریان مُرد.

وی اضافه کرد: او مانند یک سگ و فردی بزدل مرد. اینک دنیا جایی امن تر است و خدا به آمریکا خیر دهد. ممنونم. در خارج از کاخ سفید نیز هیچ خبری از جمعیت و تشویق دیده نشد.

منبع: عصر ایران
انتشار: 27 آذر 1398 بروزرسانی: 27 فروردین 1399 گردآورنده: 3ye.ir شناسه مطلب: 1279

به "اوباما و ترامپ، واکنش متفاوت دو رئیس جمهور به مرگ رهبران القاعده و داعش" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "اوباما و ترامپ، واکنش متفاوت دو رئیس جمهور به مرگ رهبران القاعده و داعش"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید