الکاظمی: در ارتباط همزمان با ایران، غرب، ترکیه و عربستان پیروز بودیم

به گزارش مجله سایه، مصطفی الکاظمی نخست وزیر عراق با پیروز ارزیابی کردن سیاست خارجی دولت تحت امرش گفت که در یک دوره کوتاه، روابط بسیار خوبی با اروپا، آمریکا، ایران، ترکیه و عربستان سعودی داشته و این روابط را تقویت نموده است.

الکاظمی: در ارتباط همزمان با ایران، غرب، ترکیه و عربستان پیروز بودیم

الکاظمی که به دعوت شاه سعودی در عربستان به سر می برد، طی مصاحبه با روزنامه الشرق الاوسط درباره مسایل مختلفی همچون روابط عراق با همسایگان، ارتباطات سیاسی و مالی با عربستان و اوضاع داخلی کشورش سخن گفت.

نخست وزیر عراق ارزیابی خود از سفر و روابطش با عربستان را بیان داشت و افزود: ریاض به عراق و ثباتش علاقمند است و نقش مهمی در این زمینه دارد.

الکاظمی سیاست خارجی دولت عراق را پیروز ارزیابی و با اشاره به عبور از موانع در روابط خارجی شرح داد: ما در یک دوره کوتاه پیروز شدیم به کشوری تبدیل شویم که روابط بسیار خوبی با اروپا، آمریکا، ایران و ترکیه و روابط عالی با عربستان سعودی داشته باشد.

نخست وزیر عراق توضیح داد: کاملاً مطمئن هستم که حضور عربستان در سطح مالی ، همکاری سیاسی و گفتگو، نقش عمده ای در ثبات منطقه و ثبات عراق خواهد داشت.

الکاظمی در خصوص چالش های پیش روی دولت خود با تأکید بر کوشش برای آنچه که او خنثی کردن گروه های مسلح خارج از چارچوب دولت خواند، مسائل بوجود آمده در عراق را نیز به گروه هایی که به قول او تبهکارانه اسلحه حمل می نمایند، نسبت داد و نهایتا اضافه نمود: عده ای می خواهند عراق را دوباره به جنگ بکشانند که ما اجازه آن را نمی دهیم.

وی در ادامه از مبارزه با فساد در کشورش سخن گفت و تاکید داشت که به کوشش خود در راستای این امر ادامه می دهد. وی گفت که از زمان انتخابش به عنوان نخست وزیر موقت، کمیته ای برای مبارزه با فساد تشکیل داده که پیروز به کنترل اوضاع شده است.

در ادامه وقتی از الکاظمی در خصوص گفت وگوی راهبردی با آمریکا و احتمال عقب نشینی کامل نیروهای نظامی این کشور از عراق سوال شد، پاسخ داد که هدف این گفت وگوها با ایالات متحده تنظیم مجدد روابط بغداد و واشنگتن است.

وی اضافه نمود: عراق جنگ با گروه تروریستی داعش را به انتها رسانده و به نیروهای نظامی آمریکایی احتیاج ندارد، اما در زمینه همکاری اطلاعاتی، آموزش آنها و افزایش توانایی نیروها، به ایالات متحده احتیاج مبرمی داریم.

بر اساس اعلام رسانه های عراقی گفت وگوی موسوم به گفت وگوی راهبردی بین آمریکا و عراق در 7 آوریل (19 فروردین) برگزار می گردد؛ همچنین الکاظمی چندی پیش در مصاحبه با یک شبکه عربی گفت بود که عراق به نیروهای زمینی ائتلاف آمریکایی احتیاجی ندارد، اما به پشتیبانی ها و تجهیزات نیروی هوایی آنها احتیاجمند است.

نخست وزیر عراق در ادامه مصاحبه با الشرق الاوسط در خصوص روابط با اقلیم کردستان با ذکر دوستی های خود با شخصیت های کُرد گفت که اکنون به رغم همه چالش ها، ارتباط بین عراق و اقلیم دوران طلایی خود را سپری می نماید.

الکاظمی در پاسخ به سوالی درباره رسیدن به ثبات سیاسی در عراق با یادآوری اینکه جنگ هر کشور مترقی ای را به سقوط می کشاند، گفت: عراق هنوز با چالش های دشواری روبرو است، از جمله مسئله سلاح های غیر قانونی. عراق از سال 1958 همیشه شاهد خونریزی داخلی و یا خارجی مانند جنگ با ایران یا کویت بوده و از آن موقع شرایط کشور با تحریم ها، سخت تر هم شده است.

در انتها نخست وزیر عراق آنچه وقایع اتفاق افتاده کشورش پس از سال 2003 را موجب از دست دادن اعتماد به نفس جامعه و ایجاد یک نظام سیاسی شنماینده همراه با جنگ فرقه ای، ناامنی و نابرابری در بین مردم عنوان نمود که به جنگ های پوچ و نهایتا آوارگی عراقیان منجر شد.

به گزارش ایرنا در جریان سفر نخست وزیر عراق به عربستان دو طرف بر موارد 5 گانه به توافق رسیدند: 1- تاسیس صندوق مشترک بین عراق و عربستان با سرمایه تقریبی سه میلیارد دلار به عنوان یاری عربستان به تقویت سرمایه گذاری در زمینه های مالی در عراق به منظور بهره وری اقتصاد دو کشور و مشارکت بخش خصوصی 2- همکاری در زمینه انرژی و مخصوصا انرژی تجدیدپذیر و فعالسازی و تسریع طرح مشترک با نظارت شورای هماهنگی عربستان و عراق با لزوم تداوم همکاری و هماهنگی مواضع در زمینه نفت در چارچوب فعالیت کشورهای صادر نماینده نفت (اوپک) و توافق اوپک پلاس به همراه پایبندی کامل به الزامات توافق و سازوکار جبران و همه مصوباتی که برای تضمین ثبات بازارهای جهانی نفت. 3- تکمیل پروژه اتصال برق دو کشور با توجه به اهمیت آن. 4- تقویت هماهنگی در زمینه حمایت و پشتیبانی متقابل در چارچوب دیپلماسی چندجانبه. 5- تقویت فرصت های سرمایه گذاری شرکت های سعودی و دعوت برای گسترش فعالیت در زمینه های مختلف و همچنین گسترش کوشش های برای بازسازی عراق.

بر اساس اعلام دفتر نخست وزیری عراق؛ توافق های متعدد و گسترده ای بین دو کشور اجرا شده که ساخت بندر جدید در مناطق مرزی از جمله آنها است.

همچنین در حاشیه ملاقات الکاظمی با ولیعهد سعودی و در خلال برنامه های این سفر، فواد حسین وزیر امور خارجه عراق با همتای سعودی خود ملاقات و در این ملاقات پیرامون پیشرفت روابط دوجانبه بین بغداد و ریاض گفت وگو کرد.

مصطفی الکاظمی که در عربستان با استقبال کم سابقه از سوی ولیعهد سعودی پذیرایی شد، امروز به همراه هیات دولتش، با حضور در بیت الله الحرام، مراسم عمره را انجام داد.،ایرنا

منبع: ایران آنلاین
انتشار: 26 فروردین 1400 بروزرسانی: 26 فروردین 1400 گردآورنده: 3ye.ir شناسه مطلب: 7495

به "الکاظمی: در ارتباط همزمان با ایران، غرب، ترکیه و عربستان پیروز بودیم" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "الکاظمی: در ارتباط همزمان با ایران، غرب، ترکیه و عربستان پیروز بودیم"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید