اختلاف 2 کشور عربی بر سر گاز ایران، صادرات گاز عمان به بن بست خورد

یک مقام مسئول اعلام نمود: مخالفت شیخ نشینان امارات با عبور لوله گاز ایران از آب های حاکمیتی این کشور، طرح صادرات گاز ایران به عمان را در بن بست قرار داده است.

اختلاف 2 کشور عربی بر سر گاز ایران، صادرات گاز عمان به بن بست خورد

با تور عمان از نگین خاورمیانه دیدن کنید.

به گزارش گروه رسانه های خبرنگاران، براساس این یادداشت تفاهمی که سال 2013 میلادی بین وزیران نفت و انرژی ایران و عمان امضا شده بود، دو طرف توافق کردند که در مدت بسیار کوتاهی عملیات احداث خط لوله گاز ایران به عمان شروع گردد.

با گذشت حدود سه سال از امضای این تفاهم نامه، بالا دریافت اختلافات بین عمان و امارات متحده عربی، پروژه صادرات گازهای ترش ایران به این کشور عربی را در بن بست قرار داده است.

علیرضا کاملی با اشاره به اختلاف امارات متحده عربی و عمان بر سر مشخص راستا ساخت خط لوله انتقال گاز طبیعی ایران به عمان، گفت: این اختلاف به مهمترین چالش فعلی صادرات گاز ایران به عمان تبدیل شده است.

مدیر عامل شرکت ملی صادرات گاز ایران با تاکید بر اینکه تاکنون امارات با درخواست عمان به منظور احداث بخشی از خط لوله انتقال گاز ایران به این کشور مخالفت نموده است، توضیح داد: امارات معتقد است که بخشی از خط لوله گاز از آب های حاکمیتی این کشور عبور می نماید و از این رو خواهان تغییر راستا ساخت خط لوله انتقال گاز شده است.

این مقام مسئول با تاکید بر اینکه در شرایط فعلی عمان یک گزینه جدید را برای تغییر راستا ساخت خط لوله انتقال گاز ایران پیشنهاد داده است، گفت: عمان خواهان تغییر راستا خط لوله از آب های حاکمیتی امارات به آب های عمیق تر در منطقه دریای عمان و خلیج فارس شده است.

وی با بیان اینکه انتقال راستا ساخت خط لوله انتقال گاز به آب های عمیق هزینه های ساخت این خط لوله را به شدت افزایش می دهد، تاکید نمود: علاوه بر این در صورت ساخت خط لوله در آب های عمیق در سال های آینده انجام عملیات تعمیرات این خط لوله هم مشکل خواهد شد.

کاملی با اشاره به ادامه مذاکرات با عمان برای مشخص مالی ترین راستا ساخت خط لوله انتقال گاز، گفت: امیدواریم توافق بین امارات و عمان برای عبور بخشی از خط لوله انتقال گاز ایران حاصل گردد.

بر اساس این گزارش، طرح ساخت خط لوله انتقال گاز ایران به عمان شامل دو قطعه خط لوله گاز خشکی و دریایی است، بر این اساس قرار است انشعابی به طول تقریبی 200 کیلومتر از خط لوله هفتم سراسری (خط لوله صادرات گاز ایران به پاکستان) از منطقه عسلویه به کوه مبارک بندرعباس کشیده گردد.

ساخت تاسیسات تقویت فشار و اندازه گیری گاز در منطقه کوه مبارک بندرعباس و احداث یک قطعه 200 کیلومتری برای انتقال گاز از بستر دریای عمان به بندر صحار کشور عمان هم از دیگر مراحل ساخت این خط لوله انتقال گاز به شمار می رود.

محمد اکبرزاده مدیر پروژه مطالعات ساخت خط لوله صادرات گاز ایران به عمان اخیرا با تاکید بر اینکه بر اساس آخرین اعلام شرکت ملی نفت، ظرفیت انتقال گاز این خط لوله از یک به حدود 1.5 میلیارد مترمکعب گاز افزایش یافته است، گفته است: اخیرا INTECSEA هلند برای مشارکت در روند ساخت این خط لوله انتقال گاز پیشنهادی رسمی ارائه نموده است.

حجم این قرارداد 10 میلیارد متر مکعب در سال است و قرار است خط لوله صادراتی گاز ایران به وسیله رودان در استان هرمزگان به صحرای صحار در عمان وارد می گردد و بعد به شبکه داخلی گاز عمان متصل گردد.

منبع: مهر

منبع: تسنیم
انتشار: 16 آبان 1398 بروزرسانی: 16 آبان 1398 گردآورنده: 3ye.ir شناسه مطلب: 850

به "اختلاف 2 کشور عربی بر سر گاز ایران، صادرات گاز عمان به بن بست خورد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "اختلاف 2 کشور عربی بر سر گاز ایران، صادرات گاز عمان به بن بست خورد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید