احتمال فعال شدن گسل شمال تبریز

به گزارش مجله سایه، عضو هیئت علمی دانشگاه شهید بهشتی معتقد است گسل بزقوش که مسبب رخ داد زلزله اخیر در ترک میانه بوده با گسل های اصلی تبریز مانند گسل شمال تبریز در مجاورت بوده و توان فعال کردن آن ها را دارد اگرچه با احتمال پایین.

احتمال فعال شدن گسل شمال تبریز

به گزارش گروه اجتماعی خبرنگاران، ساعت 2:17 دقیقه بامداد روز آدینه هفدهم آبان ماه زلزله ای به بزرگی 5.9 دهم در مقیاس ریشتر به مرکزیت شهر ترک در بخش کندوان شهرستان میانه رخ داد؛ شهر ترک دشتی به ارتفاع 1525 متر از سطح دریا در جنوب رشته کوه بزقوش در 25 کیلومتری شمال شرقی میانه واقع است.

دو گسل شمال بزقوش به طول 55 کیلومتر و جنوب بزقوش به طول 60 کیلومتر در این منطقه واقع شده اند.

احتمالا گسل جنوب بزقوش مسبب رخ داد زلزله ترک میانه بوده است؛ این گسل در عمق 18 کیلومتری زمین واقع شده و از نوع (امتداد لغز چپگرد) است و این گسل توان لرزه زایی بالای هفت ریشتر را نیز دارد.

از آنجایی که زلزله اخیر در عمق پایین و در مناطق روستایی اتفاق افتاده با توجه به بزرگی قابل توجه خسارت چندانی نداشته است ولیکن در فواصل طولانی احساس شده است؛ زلزله های سال های 1844 و 1879 در همین منطقه از همین گسل ها اتفاق افتاده است لذا این منطقه احتمال رخ داد لرزه های بالای هفت ریشتر را نیز دارد.

از تاریخ رخ داد زلزله تا این لحظه بیش از 50 پس لرزه اتفاق افتاده که ده عدد از آن ها بیش از سه و نیم ریشتر بزرگی داشته اند.

تا این لحظه متاسفانه تعداد 6 نفر کشته و 345 مصدوم و مجروح و 400 واحد مسکونی نیز تخریب شده است؛ در مورد زلزله اتفاق افتاده ذکر چند نکته لازم است اول اینکه گسل بزقوش توان لرزه زایی بیش از رخ داد فعلی را نیز دارد و لذا احتمال وقوع زلزله مجدد با توان لرزه ای بالاتر از همین گسل منتفی نیست و هموطنان گرامی باید هوشیار باشند.

دوم اینکه رخ داد زلزله با توان لرزه ای حدود 6 ریشتر به معنای کاهش رخ داد لرزه ای دیگر نیست؛ چه بسا نمونه های متعدد در اقصی نقاط دنیا که پیش لرزه هایی با همین توان لرزه ای و بزرگی پیش از زلزله اصلی اتفاق افتاده اند؛ پس مجدد حداقل تا چند روز آینده خواهان هوشیاری عزیزان هستیم، نکته سوم اینکه گسل بزقوش با گسل های اصلی تبریز مانند گسل شمال تبریز در مجاورت بوده و توان فعال کردن آن ها را دارد اگرچه با احتمال پایین.

در خاتمه لازم بذکر است زلزله ای با این مقیاس در ابعاد دنیای از لحاظ خطر آفرینی حایز اهمیت نبوده و ساختمان های مهندسی به سادگی توان تاب آوری در برابر چنین لرزه ای را دارند و امن ترین مکان برای عزیزان حین زلزله داخل ساختمان هایی است که به درستی ساخته شده باشند.

امیر ساعدی داریان؛ عضو هیئت علمی دانشگاه شهید بهشتی

منبع: خبرگزاری دانشجو
انتشار: 9 دی 1398 بروزرسانی: 9 دی 1398 گردآورنده: 3ye.ir شناسه مطلب: 1426

به "احتمال فعال شدن گسل شمال تبریز" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "احتمال فعال شدن گسل شمال تبریز"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید