آفتابگردان ها چگونه خورشید را می بینند؟

به گزارش مجله سایه، معروف است که آفتابگردان ها هنگام عبور خورشید از آسمان، صورت خود را در پی خورشید می چرخانند. اما گل های آفتابگردان چگونه خورشید را می بینند تا آن را دنبال نمایند؟

آفتابگردان ها چگونه خورشید را می بینند؟

به گزارش خبرگزاری خبرنگاران ، بیشتر گیاهان نوروتروپیسم را در خود دارند؛ توانایی رشد به سمت منبع نور. دانشمندان گیاه شناس فرض نموده بودند که هلیوتروپیسم آفتابگردان، یعنی توانایی پیروی از خورشید، بر اساس همان مکانیسم اساسی است که به وسیله مولکولی به نام فتوتروپین کنترل می گردد و به نور در انتهای آبی طیف پاسخ می دهد.

آفتابگردان ها با رشد کمی بیشتر در سمت شرق ساقه، با چرخش سر به سمت غرب، در طول روز و کمی بیشتر در سمت غرب در شب، سر خود را می چرخانند. آزمایشگاه هارمر در کالج علوم زیستی UC Davis قبلا نشان داده است که چگونه آفتابگردان ها از ساعت شبانه روزی داخلی خود برای پیش بینی طلوع خورشید و هماهنگی باز شدن گلچه ها با ظاهر حشرات گرده افشان در صبح استفاده می نمایند.

در مطالعه تازه، دانشجوی فارغ التحصیل کریستوفر بروکس، محقق فوق دکترا، هاگاتوپ آتامیان و هارمر به آنالیز این موضوع پرداختند که کدام ژن ها در آفتابگردان هایی که در داخل اتاق های رشد آزمایشگاهی رشد می نمایند، و در آفتابگردان هایی که زیر نور خورشید در فضای باز رشد می نمایند، فعال میشوند.

در داخل خانه، آفتابگردان ها مستقیماً به سمت نور رشد کردند و ژن های مرتبط با فتوتروپین را فعال کردند. اما گیاهانی که در فضای باز رشد می نمایند و سرشان را با خورشید می چرخانند، الگوی کاملاً متفاوتی از بیان ژن را نشان می دهند. تفاوت آشکاری در فوتوتروپین بین یک طرف ساقه و طرف دیگر وجود نداشت.

محققان هنوز ژن های دخیل در هلیوتروپیسم را شناسایی ننموده اند.

گل های آفتابگردان سریع یاد می گیرند. هارمر گفت، هنگامی که گیاهان رشد یافته در آزمایشگاه به خارج از منزل منتقل شدند، آنها آغاز به ردیابی خورشید در روز اول کردند. این رفتار با انفجاری از بیان ژن در سمت سایه دار گیاه همراه بود که در روزهای بعدی تکرار نشد. او گفت که این نشان می دهد نوعی سیم کشی مجدد در حال اجرا است!

منبع: phys.ORG

  • خون آشام بزرگ الجثه ای که در چین پیدا شد/ عکس

  • کبوترها احمق هستند؟/ نتایج شگفت انگیز یک آزمایش

227227

منبع: خبرآنلاین
انتشار: 10 آبان 1402 بروزرسانی: 10 آبان 1402 گردآورنده: 3ye.ir شناسه مطلب: 16326

به "آفتابگردان ها چگونه خورشید را می بینند؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "آفتابگردان ها چگونه خورشید را می بینند؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید