آمریکا دست برتر هوایی در شرق آسیا را از دست داد

به گزارش مجله سایه، چنانچه خبر شناسایی اف -22 رپتور آمریکا توسط رادار جدید چین صحت داشته باشد، باید گفت که دیگر آمریکا دست برتر هوایی را در منطقه شرق آسیا نخواهد داشت.

آمریکا دست برتر هوایی در شرق آسیا را از دست داد

از سفر با تور پاتایا پاییزی لذت ببرید و سواحل شگفت انگیز تایلند و مراکز خرید بسیار ارزان پاتایا را از دست ندهید.

به گزارش گروه رسانه های مجله سایه، اخیرا خبری در رسانه ها منتشر شد با این عنوان که چین با یاری رادار جدید در مجمع الجزایر اسپراتلی (نانشا) توانسته هواپیماهای جنگنده رادارگریز را ردیابی کند.

ریا نووستی در گزارشی آورده که چین می تواند هواپیماهای رادار گریز امریکایی F-22 Raptor وF-35، ساخت شرکت Lockheed Martin و حتی هواپیمای B-2 Spirit، ساخت شرکت Northrop Grummanرا ردیابی کند.

انتشار این خبر در حالی صورت می گیرد که بعضی منابع خبری غربی، چندی پیش از پرواز اجسام ناشناسی که احتمالا اف ـ 22 بودند در حوالی دریای چین جنوبی نزدیک منطقه شناسایی دفاع هوایی موسوم به(ADIZ) در صبح دهم فوریه خبر داده بودند و بعد از شناسایی آن ها از سوی سامانه های راداری چین، جنگنده های این کشور برای پیگیری ماجرا به پرواز درآمدند.

انتشار این خبر باعث شد تا وبگاه تخصصی آمریکا در امور نظامی هم در پاسخ به طرح چنین ادعایی از سوی مقامات نظامی چین به طور ضمنی بر توانایی راداری چین صحه بگذارد؛ اما در شرح مطلب عنوان می نماید: اف -22 جنگنده ای رادارگریز صرف نیست و این جنگنده اگر باک های اضافی برای حمل سوخت جهت انجام عملیات در سطح پایین را حمل کند، دیگر ساز و کارش رادارگریز نخواهد بود.

البته اگر چه مقامات نظامی چین در خبر خود به شناسایی اف ـ 22 اشاره نموده اند، ولی در خبری دیگر که به نقل از ین ژئو کارشناس نظامی چین عنوان شده، نامبرده بیان می نماید: اگر این اشیاء پرنده جنگنده های اف -22 رپتور بودند، فرصت خوبی برای تمرین قابلیت نظامی چین برای شناسایی و رهگیری این جنگنده های پنهان کار ایجاد شده است.

این مقام نظامی چین به این موضوع هم اشاره نموده که اف -22 به طور کامل پنهان کار نیست و امواج راداری قادر به شناسایی این جنگنده هستند؛ بنابراین رادارهای نزدیک دریای چین جنوبی می توانند اف 22 را شناسایی نمایند.

در واقع بیان این مطلب نشان می دهد، هنوز مقامات نظامی چین مطمئن نیستند آنچه که در صفحه راداری خود دیده اند، همان هواپیماهای پنهان کار اف -22 رپتور است.

از سوی دیگر باید به این نکته نیز توجه داشته باشیم که رادارهای آرایه ای با امواج و بسامدهای پایین چون باند اس و ال تقریبا قادر به شناسایی و رهگیری جنگنده های تاکتیکی پنهان کار هستند و در این میان تنها بمب افکن بی- 2 اسپریت یا B-2 Spirit به خاطر بعضی ویژگی هایش می تواند بدون رهگیری از سوی رادارهای با بسامد پایین پرواز کند؛ در حالی که اف -35 و اف- 22 این ویژگی را ندارند.

آمریکا شاید به دلیل اینکه تنها کشوری است که این جنگنده پنهان کار دو موتوره و تک سرنشینه را در اختیار دارد و در ادعای خود عنوان می نماید اف-22 پنهان کارترین جنگنده دنیا است، به نظر می رسد هنوز عکس العمل رسمی نسبت به انتشار چنین خبری نشان نداده است.

به هر حال چنانچه خبر شناسایی اف -22 رپتور آمریکا توسط رادار جدید چین صحت داشته باشد، باید گفت که دیگر آمریکا دست برتر هوایی را در منطقه شرق آسیا نخواهد داشت؛ زیرا تا پیش از این برای فعالیت های شناسایی در مرزهای چین، از چنین هواپیمایی استفاده می کرد.

منبع:دفاع پرس

مجله سایه: انتشار مطالب خبری و تحلیلی رسانه های داخلی و خارجی لزوما به معنای تایید محتوای آن نیست و صرفا جهت اطلاع کاربران از فضای رسانه ای بازنشر می گردد.

منبع: تسنیم
انتشار: 28 بهمن 1398 بروزرسانی: 19 مهر 1399 گردآورنده: 3ye.ir شناسه مطلب: 2337

به "آمریکا دست برتر هوایی در شرق آسیا را از دست داد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "آمریکا دست برتر هوایی در شرق آسیا را از دست داد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید