هشت خدمه نفتکش یونانی ربوده شدند

به گزارش مجله سایه، مردان مسلح ناشناس اوایل روز سه شنبه با حمله به یک نفتکش یونانی در نزدیکی آبهای کامرون، هشت نفر از جمله ناخدای این کشتی را ربودند.

هشت خدمه نفتکش یونانی ربوده شدند

برای دریافت خدمات کارت اقامت یونان با ما همراه شوید و به راحتی نه تنها اقامت اروپا را بدست بیاورید بلکه گامی در جهت دریافت شهروندی اروپا بردارید.

به گزارش خبرنگاران، وزارت بازرگانی دریایی یونان در بیانیه ای بیان کرد پنج یونانی، دو فیلیپینی و یک اوکراینی ربوده شده جزء 28 خدمه نفتکش هپی لیدی بودند که در بندر لیمبو لنگر انداخته بود.

در این بیانیه آمده است: یانیس پلاکیوتاکیس، وزیر بازرگانی دریایی یونان به همراه وزارت خارجه و اپراتور این نفتکش، به دقت تحولات مربوط به این حادثه را دنبال می نماید.

طبق بیانیه دفتر مطبوعاتی پلیس بندر، این کشتی متعلق به یک شرکت یونانی بوده است.

دزدی دریایی فعالیتهای نیجریه و آنگولا که دو تولیدنماینده بزرگ نفت جنوب صحرای آفریقا هستند را مختل نموده و حمل و نقل دریایی بین المللی که برای این قاره اهمیت بالایی دارد را به خطر انداخته و میلیاردها دلار هزینه داشته است.

خلیج گینه که به مسافت 5700 کیلومتر از سنگال تا آنگولا امتداد پیدا می نماید به مرکز جدید حملات دزدان دریایی در دنیا تبدیل شده که به غارت و ربودن برای باجگیری به خصوص در سواحل نیجریه می پردازند.

دزدان دریایی گاهی کشتی ها را به مدت چندین روز از مسیرشان منحرف می نمایند که برای غارت محموله آن کافی بوده و باج هنگفتی را برای آزادی خدمه درخواست می نمایند.

طبق اعلام اداره دریانوردی بین المللی، از ژانویه تا سپتامبر 82 درصد از موارد ربودن دریایی در خلیج گینه روی داده است. با این حال تا به امروز معدودی از این حملات به ساحل نزدیک بوده اند.

مردان مسلح در نوامبر به نفتکش الکا آریستوت حمله نموده و چهار ملوان را اسیر نموده بودند که سه نفر از آنها در 13 دسامبر آزاد شدند و یک نفر در اسارت درگذشت.

سازنده این نفتکش در آن موقع اعلام نموده بود تحقیقات در جریان است اما به نظر می رسد مرگ وی نتیجه اقدامات دزدان دریایی نبوده بلکه ناشی از بیماری بوده است.

دزدان دریایی در شب 21 دسامبر به چهار کشتی در لنگرگاه لیبرویل حمله بردند و ناخدا را کشتند و چهار کارگر چینی را ربودند که سرنوشت آنها نامعلوم مانده است.

با وجود چنین وقایعی، نیروهای دریایی منطقه ای مانند نیجریه به کاهش حملات از سال 2018 اشاره و اعلام نموده اند افزایش همکاری بین المللی، منابع بهتر و گشتزنی ها به کاهش حملات یاری نموده است.

بر اساس گزارش خبرگزاری فرانسه، عمده این مشکل در منطقه نیجر دلتاست که ثروت نفتی وسیعی دارد اما مردم بومی منطقه از این ثروت بی بهره مانده اند و محرومیت گسترده باعث ناآرامی شده است.

دزدان دریایی از قایق های تندرو برای حمله به کشتی های عبوری استفاده نموده و خدمه آنها را ربوده و به سواحل نیجریه می برند. تاکتیک دزدان دریایی در یک دهه گذشته با کاهش قیمت نفت و مقررات سخت گیرانه تغییر نموده و این تبهکاران به جای دزدیدن محموله های نفتی به ربودن ملوانان برای دریافت باج اقدام می نمایند.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 2 اسفند 1398 بروزرسانی: 19 مهر 1399 گردآورنده: 3ye.ir شناسه مطلب: 2367

به "هشت خدمه نفتکش یونانی ربوده شدند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "هشت خدمه نفتکش یونانی ربوده شدند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید