نظر خودروسازان درباره خودروی آب سوز!

به گزارش مجله سایه، به دنبال برخی تبلیغات مبنی بر آب سوز کردن خودروها، دبیر انجمن خودروسازان ایران گفت: علی رغم پیگیری های اجرا شده برای دریافت اطلاعات این طرح و بررسی صحت آن، تاکنون از مدعی آن خبری نشده است.

نظر خودروسازان درباره خودروی آب سوز!

به گزارش، مدتی است که تبلیغاتی در زمینه آب سوز کردن خودرو های سواری اجرا شده و سایتی در این زمینه برای ثبت نام ایجاد شده است. در این سایت ادعا شده با خریداری و نصب تجیهزاتی به قیمت 4.5 میلیون تومان، می توان یک خودرو را آب سوز کرد و دیگر نیازی به استفاده از سوخت بنزین نیست.

احمد نعمت بخش - دبیر انجمن خودروسازان ایران - در این رابطه اظهار کرد: این موضوع که چند سال پیش هم مطرح شده بود، چند وقتی است که دوباره در فضای مجازی مطرح شده است. فردی با ادعای اینکه اختراع او می تواند باعث شود تا خودرو با چند لیتر آب و یک جسم جامد به راه بیفتد، در سایت ها و شبکه های تلویزیونی حضور پیدا کرده است و فعالان صنعت خودرو هم پیگیر این موضوع هستند.

وی ادامه داد: سال های گذشته نیز همواره افراد بسیاری ادعا کردند که اختراع آن ها می تواند باعث شود تا خودرو ها به جای سوخت بنزینی و فسیلی، با استفاده از آب کار کنند، اما تمامی آنچه که ادعا می شود، واقعیت نبوده است و این در حالی است که متاسفانه برخی افراد هم باور کرده، فریب خورده و در سایت آن ها ثبت نام کرده اند.

او اظهار داشت: انجمن خودروسازان ایران و حتی مرکز تحقیقات شرکت های خودروسازی مختلف تقاضای بررسی این طرح و مذاکره برای بررسی طرح و صحت آن را داشتند، اما فرد مدعی با بیان اینکه مبادا اختراع او دزدیده شود، از حضور در مراکز تحقیقاتی اجتناب کرده است.

نعمت بخش اظهار کرد: ظاهراً فرد مدعی سایتی برای ثبت نام به راه انداخته است. ما امیدوار هستیم که به راستی به این اختراع دست پیدا کرده باشد، اما متأسفانه علی رغم پیگیری های اجرا شده خبر جدیدی به دستمان نرسیده است. حتی یکی از همکاران ما در این حوزه، وارد سایت این شرکت شده و برای آب سوز کردن خودرو ثبت نام کرده است، اما تا به امروز خبری از آن ها نشده است.

دبیر انجمن خودروسازان ایران شرح داد: این طرح در هاله ای از ابهام و سکوت قرار گرفته است. اگر تولید چنین محصولی حقیقت داشته باشد، وزارت صنعت، معدن و تجارت، انجمن خودروسازان و سازمان محیط زیست و سایر سازمان های ذی ربط بدون شک حاضر به خرید، حمایت و توسعه و تجاری سازی این طرح خواهند بود.

در همین رابطه چندی پیش یکی از اعضای هیات علمی گروه مهندسی خودرو دانشگاه علم و صنعت اظهار داشت: این موضوع پایه ای در علم دارد، اما کاربرد روزمره نداشته و ضمانتی هم برای آن وجود ندارد؛ بنابراین به مردم توصیه می کنیم که به هیچ وجه گول این تبلیغات را نخورند. کسانی که ادعا می کنند خودرو های آب سوز دارند، در هیچ یک از مراجع معتبر صنعتی و رسمی کشور، مورد مطالعه قرار نگرفته اند و حتی در کشور های پیشرفته ای همچون آمریکا نیز نمونه خودروی آب سوز وجود ندارد. برای ما عجیب است که چگونه اجازه تبلیغات چنین ادعا هایی داده می شود؟!

به گفته امیرحسین کاکایی، جایگزین کردن سوخت با آب بعد از مدتی به تمام اجزای داخلی موتور و خودرو آسیب زده و باید مبلغ کلانی بیشتر از هزینه سوخت و بنزین، هزینه تعمیر خودرو کرده و حتی قید کل خودرو را زد.

همچنین سیدرضا مفیدی - مدیرکل صنایع خودرو و نیرومحرکه وزارت صنعت، معدن و تجارت - در این رابطه تاکید کرده بود که تاکنون هیچ مجوزی در خصوص پیش فروش تجهیزات خودرو های آب سوز صادر نشده است.

در این شرایط سازمان ملی استاندارد ایران نیز در پاسخ به پیگیری ایسنا اظهار داشت که هیچ مجوزی در زمینه تجهیزات آب سوز کردن خودرو ها صادر نکرده است.

منبع:ایسنا

منبع: باشگاه خبرنگاران جوان
انتشار: 2 بهمن 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: 3ye.ir شناسه مطلب: 2017

به "نظر خودروسازان درباره خودروی آب سوز!" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "نظر خودروسازان درباره خودروی آب سوز!"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید