مسکن، ابلاغ قانون اخذ مالیات از خانه های خالی

به گزارش مجله سایه، خبرنگاران - رییس جمهوری قانون اصلاح موادی از قانون مالیات های مستقیم در مورد اخذ مالیات از خانه های خالی را برای اجرا به وزارت امور مالی و دارایی ابلاغ کرد.

مسکن، ابلاغ قانون اخذ مالیات از خانه های خالی

به گزارش خبرنگاران به نقل از تسنیم، حسن روحانی قانون اصلاح موادی از قانون مالیات های مستقیم، موضوع اخذ مالیات از خانه های خالی را برای اجرا به وزارت امور مالی و دارایی ابلاغ کرد. مطابق قانون مزبور هر واحد مسکونی واقع در کلیه شهرهای بالای 100 هزار نفر جمعیت که به استناد سامانه ملی املاک و اسکان کشور، در هر سال مالیاتی در مجموع بیش از 120 روز ساکن یا کاربر نداشته باشد، به عنوان خانه خالی شناسایی شده و به ازای هر ماه بیش از زمان مذکور، بدون لحاظ معافیت های مندرج در این قانون، ماهانه مشمول مالیاتی بر مبنای مالیات بر درآمد اجاره به توضیح ضرایب سال اول معادل 6 برابر مالیات متعلقه، سال دوم معادل 12 برابر مالیات متعلقه و سال سوم به بعد معادل 18 برابر مالیات متعلقه می گردد.

همچنین واحدهای نوساز پس از 12 ماه و در طرح های انبوه سازی پس از 18 ماه از زمان صدور گواهی اتمام عملیات ساختمانی، مشمول مالیات مذکور می شوند.

مطابق این قانون، وزارت راه و شهرسازی موظف است با همکاری وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات، یک ماه قبل از اتمام مهلت های مذکور، اخطار لازم را به مالک واحد مسکونی یا به کدپستی محل آن ارسال کند.

همچنین ضرایب مالیاتی فوق برای کلیه اشخاص حقیقی و حقوقی از جمله افرادی که دارای بیش از پنج خانه خالی در هر سال مالیاتی باشند، نسبت به کل واحدها دو برابر ضرایب مذکور درصد ماده اعمال می گردد.

مطابق این قانون، مالکان واحدهای مسکونی تمام مناطق کشور اعم از شهری و روستایی موظف هستند اطلاعات املاک خود را با تعیین نوع بهره برداری، حداکثر دو ماه پس از انتشار دستورالعمل نحوه ثبت اطلاعات که توسط وزارت راه و شهرسازی تدوین و ابلاغ می گردد، در سامانه ملی املاک و اسکان کشور ثبت نمایند.

همچنین مالیات مورد اشاره تا زمانی که تعداد واحد مسکونی موجود در شهرهای بالای 100 هزار نفر جمعیت به 25/1 برابر تعداد خانوارهای ساکن در این شهرها برسد، قابل اجرا است.

قانون مذکور در جلسه علنی 5 آذر 99 مجلس شورای اسلامی تصویب شد و 26 آذر به تایید شورای نگهبان رسید.

منبع: شفقنا اقتصادی
انتشار: 23 بهمن 1399 بروزرسانی: 23 بهمن 1399 گردآورنده: 3ye.ir شناسه مطلب: 6735

به "مسکن، ابلاغ قانون اخذ مالیات از خانه های خالی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "مسکن، ابلاغ قانون اخذ مالیات از خانه های خالی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید