مدیسین بال چیست و ورزش با آن چه فوایدی دارد؟

به گزارش مجله سایه، شاید در باشگاه یا ویدیوهای ورزشی مشاهده کرده باشید که بعضی از افراد با مدیسین بال تمرین می کنند اما آیا می دانستید تمرین با این نوع توپ ها فواید زیادی دارد و می تواند تأثیرات ویژه ای داشته باشد؟

مدیسین بال چیست و ورزش با آن چه فوایدی دارد؟

اگر درباره انجام این نوع تمرینات تردید دارید، مقاله درستی را برای مطالعه انتخاب کرده اید. خبرنگاران مگ در این مقاله به طور دقیق توضیح می دهد که چرا اضافه کردن تمرینات با مدیسین بال به برنامه تناسب اندام باعث می شود برنامه ای کامل تر و مؤثرتر داشته باشید.

مدیسین بال چیست؟

مدیسین بال ها توپ هایی سفت و سنگین هستند که در وزن های مختلف از یک کیلوگرم تا 10 کیلوگرم تولید می شوند و انواع مختلفی دارند؛ توپ های لاستیکی، توپ های بادی، توپ های دسته دار و…

همچنین بعضی از انواع مدیسین بال برای تمرینات خاصی طراحی شده اند؛ بعضی از مدیسین بال ها بند دارند و برای تمرینات شکم و پهلو از آن ها استفاده می شود و بعضی از آن ها با ماسه یا ژل پر می شوند تا خاصیت ضربه گیری داشته باشند.

بر اساس نظریه ها، مدیسین بال در واقع شکل تکامل یافته اختراع بقراط پزشک یونانی است که او را به عنوان پدر علم پزشکی می شناسند. بقراط از توپ های سنگین برای کمک به فرایند ریکاوری در بیمارانی که دچار آسیب دیدگی شده بودند استفاده می کرده است. همچنین این نظریه هم وجود دارد که گلادیاتور ها از مدیسین بال به عنوان تجهیزات ورزشی برای تمرینات قدرتی و هوازی استفاده می کرده اند.

یکی از تکنیک هایی که در تمرینات قدرتی اجرا می شود، اضافه بار پیش فراینده است. امروزه، معمولاً از مدیسین بال ها به عنوان وزنه برای اجرای این تکنیک استفاده می شود. در واقع برای کامل تر کردن برنامه های تمرینی و اجرای تکنیک های مختلف در تمرینات، در کنار سایر تجهیزات ورزشی از مدیسین بال استفاده می شود. تمرین با مدیسین بال به تنهایی یک برنامه تمرینی کامل نیست.

یکی از مهم ترین مزیت های تمرین با مدیسین بال تأثیر قابل توجهی است که در افزایش قدرت، استقامت و تعادل دارد. قدرت، استقامت و تعادل سه عنصر مهم در تناسب اندام هستند.

تمرین با مدیسین بال کاربردهای مختلفی دارد و می توان از آن برای توانبخشی به آسیب دیدگان، افزایش شدت در تمرینات قدرتی، تبدیل کردن یک برنامه تمرینی ساده به تمرینات استقامتی و ایجاد چالش های تمرینی استفاده کرد.

امروزه تمرین با مدیسین بال طرفداران زیادی پیدا کرده است چرا که در این نوع تمرینات گروه های مختلف عضلانی درگیر می شوند و بسکمک از تمرینات انفجاری که با این توپ ها انجام می شوند در واقع همان تمرینات کاربردی هستند.

هر ورزشکار با توجه به رشته ورزشی خودش نیاز دارد که حرکات خاصی را در مسابقات اجرا کند. اجرای این حرکات در قالب تمرین با مدیسین بال باعث می شود ورزشکاران در مسابقات عملکرد بهتری داشته باشند.

هنگام انتخاب مدیسین بال بر اساس میزان و وزن، باید توپی را انتخاب کنید که به میزان کافی سنگین باشد. این توپ باید فقط سرعت شما را در انجام تمرینات کاهش دهد و نباید به میزان ای سنگین باشد که روی اجرای صحیح تمرین یا دامنه حرکت در تمرین تأثیر منفی بگذارد.

فواید تمرین با مدیسین بال

تمرین با مدیسین بال به عنوان یکی از قدیمی ترین تمرینات ورزشی شناخته می شود و با این سابقه طولانی مزایا و معایب آن کاملاً تعیین شده است. در ادامه چند مورد از بهترین فواید تمرین با مدیسین بال بیان می شود.

1. افزایش قدرت عضلانی و تقویت توان انفجاری

توان انفجاری، توانایی فرد در استفاده از بیشترین نیرو در کمترین زمان است. اگر بتوانید در زمانی که عضلات خودتان را منقبض می کنید بیشترین میزان انرژی را آزاد کنید، می توانید در سریع ترین زمان ممکن بیشترین میزان نیرو را به کار بگیرید. توان انفجاری کاملاً به قدرت عضلانی بستگی دارد. در واقع توان انفجاری در انجام یک تمرین یا حرکت خاص ورزشی به قدرت عضلاتی بستگی دارد که در آن تمرین یا حرکت درگیر هستند. استفاده از مدیسین بال هنگام انجام تمرینات مختلف باعث افزایش قدرت عضلات و در نتیجه تقویت توان انفجاری می شود.

2. افزایش سرعت و دقت در انجام حرکات ورزشی

قبل از شروع رقابت های ورزشی، ورزشکاران برای آماده سازی بدن خود را گرم می کنند. استفاده از مدیسین بال برای گرم کردن به ورزشکاران کمک می کند تا در طول رقابت حرکات سریع تر و دقیق تری انجام دهند.

هر ورزشکار با توجه به رشته ورزشی خودش باید در طول رقابت حرکات خاصی انجام دهد. انجام همین حرکات با مدیسین بال قبل از شروع رقابت به ورزشکاران کمک می کند تا در طول رقابت آمادگی بیشتری برای انجام حرکت ها داشته باشند.

3. کمک به ایجاد تنوع در تمرینات و درگیر کردن همه عضلات بدن

هنگام تمرین با مدیسین بال صرف نظر از عضلاتی که درگیر شدن آن ها هدف اصلی از اجرای این تمرین است، عضلات میان تنه مجبور می شوند بیشتر درگیر شوند. با این روش می توانید یک برنامه تمرینی برای تمامی عضلات بدن داشته باشید و با انجام این تمرینات کالری بیشتری بسوزانید و اندام متناسب تری داشته باشید. از طرفی دیگر، ترکیب تمرینات مختلف و تغییر شدت تمرینات باعث بهبود آمادگی جسمانی می شود.

4. بهبود شرایط بدن و کمک به هماهنگی، تعادل و انعطاف پذیری بیشتر

قرار گرفتن ستون فقرات در یک شرایط مناسب به داشتن عضلات میان تنه قوی بستگی دارد و در انجام بسکمک از فعالیت های روزمره و ورزشی این عضلات میان تنه هستند که درگیر می شوند و به حفظ تعادل شما کمک می کنند.

از آن جا که تمرین با مدیسین بال یکی از بهترین روش های تمرینی برای تقویت عضلات میان تنه است، به بهبود شرایط بدن و داشتن تعادل بیشتر کمک می کند.

در تمریناتی که با مدیسین بال انجام می شود، عضلات میان تنه در طیف وسیعی از حرکت ها درگیر می شوند. این حرکت ها روی شرایط بدن، تعادل، انعطاف پذیری و هماهنگی بین عضلات تأثیر می گذارند.

هنگامی که به تنهایی یا با دیگران تمریناتی انجام می دهید که پرتاب کردن و گرفتن توپ بخشی از این تمرینات است، در شرایطی قرار می گیرید که باید به حرکت های توپ واکنش نشان دهید. این نوع تمرینات علاوه بر اینکه باعث بهبود هماهنگی چشم و دست می شود، می تواند به بهبود تعادل و انعطاف پذیری بدن هم کمک کند.

5. افزایش میزان چربی سوزی

تمرین با مدیسین بال می تواند بخشی از یک برنامه تمرینی متابولیک باشد. یک برنامه تمرینی متابولیک شامل انجام تمرینات ترکیبی کوتاه و شدید است که بین آن ها زمان استراحت کمی در نظر گرفته می شود. هدف از اجرای این برنامه تمرینی به حداکثر رساندن میزان چربی سوزی در طول تمرینات و حتی بعد از آن است.

بدن در طول انجام تمرینات شدید انرژی زیادی مصرف می کند. بعد از تمرین، بدن برای ریکاوری و بازسازی عضلات به اکسیژن بیشتری نیاز دارد. به دلیل این افزایش مصرف اکسیژن بعد از ورزش، میزان سوخت وساز در بدن هم افزایش پیدا می کند. نتیجه این فرایند این است که کالری سوزی تا ساعت ها بعد از تمرین ادامه دارد.

در واقع اجرای یک برنامه تمرینی متابولیک با استفاده از مدیسین بال به شما کمک می کند زمان کمتری تمرین کنید اما کالری بیشتری بسوزانید. مزیت مدیسین بال این است که به راحتی می توانید تمرینات ترکیبی را با این توپ انجام دهید و مطمئن شوید که یک تمرین متابولیک داشته اید.

6. تقویت سیستم قلبی-عروقی

داشتن سیستم قلبی-عروقی سالم هدفی است که بسکمک از برنامه های تمرینی برای رسیدن به آن شروع می شوند و یکی دیگر از فواید تمرین با مدیسین بال تقویت سیستم قلبی-عروقی است.

پژوهش ها نشان می دهند تمرین با مدیسین بال به میزان دویدن و دوچرخه سواری در حفظ سلامت قلب مؤثر است و شاید در بعضی موارد تأثیر آن بیشتر هم باشد. معمولاً تمرین با مدیسین بال شامل یک برنامه تمرینی فول بادی و ترکیبی از تمرینات هوازی و تمرینات قدرتی است. همین شیوه تمرین است که باعث حفظ سلامت قلب می شود. این نوع تمرینات به صورت هم زمان گروه های مختلف عضلانی را درگیر می کنند و ضربان قلب را هم افزایش می دهند.

7. کمک به انجام مؤثرتر تمرینات کاربردی

بر خلاف تمرینات قدرتی متداول که با استفاده از دمبل و هالتر انجام می شوند، بیشتر تمرین هایی که با مدیسین بال انجام می شوند و به ویژه تمریناتی که با چرخاندن کمر یا خم شدن همراه هستند چندین گروه عضلانی را به صورت هم زمان درگیر می کنند. این نوع تمرینات ترکیبی به تمرینات کاربردی نزدیک تر هستند.

تمرینات کاربردی در واقع تکرار فعالیت های طبیعی و روزمره است که در بعضی از آن ها حرکت با تحمل وزن همراه است؛ مانند حمل کردن اجناس خریداری شده یا بازی با کودک. اضافه کردن مدیسین بال به تمرینات کاربردی می تواند این موقعیت ها را شبیه سازی کند و آمادگی شما برای انجام این نوع از فعالیت های روزمره را افزایش دهد.

از طرفی دیگر، فعالیت های طبیعی شامل سه نوع الگوی حرکتی می شوند؛ فرونتال (حرکت به پشت و جلو)، ساژیتال (حرکت به طرفین) و عرضی (حرکت به سمت بالا و پایین). بر خلاف بسکمک از تمرینات متداول، در تمرینات کاربردی هر سه الگوی حرکتی وجود دارد. ترکیب این نوع تمرینات با مدیسین بال نه تنها باعث بهبود عملکرد افراد در فعالیت های ورزشی و روزمره می شود، بلکه برای افزایش کالری سوزی و تناسب اندام هم مفیدتر است.

8. افزایش تأثیرات مثبت توانبخشی

در فرایند بهبودی بیمارانی که دچار آسیب دیدگی شده اند یا تحت عمل های جراحی قرار گرفته اند، ریکاوری و بازسازی توان و استقامت عضلات نقش مهمی دارد و مدیسین بال واقعاً در این زمینه مفید است. استفاده از مدیسین بال به ویژه در توانبخشی بیمارانی که در ناحیه ستون فقرات، شانه ها یا زانو دچار آسیب دیدگی شده اند بسیار مؤثر است. علاوه بر این، بعضی از تمرینات با مدیسین بال به گونه ای طراحی می شوند که به بهبود انعطاف پذیری و تقویت عضلات ران یا ساق پا کمک کنند.

معمولاً به بیماران آموزش داده می شود که تمرینات توانبخشی را با توپ های سبک تر شروع کنند و به تدریج و هم زمان با پیشرفت فرایند بهبودی وزن توپ ها را افزایش دهند.

9. خطرات کمتر، ایمنی بیشتر

برای کسانی که به تازگی ورزش را شروع کرده اند و در قدرت عضلانی، هماهنگی و تعادل ضعف دارند، انجام بعضی از تمرینات می تواند خطراتی را به همراه داشته باشد. به طور کلی، تمرینی که مهارت و آمادگی لازم برای انجام آن وجود ندارد احتمال آسیب دیدگی را افزایش می دهد.

آسان بودن یادگیری و انجام تمرین با مدیسین بال مزیتی است که باعث می شود این نوع تمرین برای افرادی که در سطوح ابتدایی از آمادگی جسمانی قرار دارند کاملاً مناسب باشد و خطر بروز آسیب دیدگی هایی مانند کشیدگی یا پارگی رباط صلیبی و شکستگی انگشتان پا را تا حد زیادی کاهش می دهد.

از طرفی دیگر، بعضی افراد در شروع ورزش نسبت به ایمنی بعضی از تمرینات تردید دارند و نگران بروز آسیب دیدگی ها هستند. این افراد هم می توانند برنامه ورزشی خود را با مدیسین بال دنبال کنند. تمرینات قدرتی با وزنه ها از جمله تمریناتی هستند که می توانند برای شروع کمی نگران کننده باشند. تمرین با مدیسین بال بعد از مدتی شما را برای انجام این نوع تمرینات آماده می کند.

مدیسین بال یک وسیله ورزشی ساده و در عین حال مفید است که می توانید بدون هیچ نگرانی از آن برای تناسب اندام و ارتقای سطح آمادگی جسمانی استفاده کنید.

نتیجه گیری

تمرین با مدیسین بال با مزایا و فواید قابل توجهی که دارد گزینه بسیار مناسبی برای اضافه شدن به هر برنامه تمرینی است و فرقی نمی کند که هدف از اجرای این برنامه تمرینی فقط حفظ سلامتی و تناسب اندام باشد یا رسیدن به سطح ویژه ای از آمادگی جسمانی.

منابع: origympersonaltrainercourses و the-home-gym

منبع: دیجیکالا مگ
انتشار: 18 اردیبهشت 1401 بروزرسانی: 18 اردیبهشت 1401 گردآورنده: 3ye.ir شناسه مطلب: 11138

به "مدیسین بال چیست و ورزش با آن چه فوایدی دارد؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "مدیسین بال چیست و ورزش با آن چه فوایدی دارد؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید