عکس ، فضاپیمای ناسا در نزدیک ترین فاصله از ماه

به گزارش مجله سایه، زومیت نوشت: فضاپیمای بدون سرنشین اوراین که به عنوان بخشی از مأموریت آرتمیس 1 پرتاب شده است، به فاصله بسیار نزدیک 130 کیلومتری از سطح ماه رسید و رهسپار مرحله بعدی سفرش شد.

عکس ، فضاپیمای ناسا در نزدیک ترین فاصله از ماه

کپسول اوراین ناسا بعدازظهر دوشنبه به وقت ایران با رسیدن به نزدیکی ماه، از فاصله 130 کیلومتری سمت پنهان، تنها قمر زمین پرواز کرد. این فضاپیما که هیچ سرنشینی ندارد، چهارشنبه هفته گذشته به عنوان بخشی از مأموریت آرتمیس 1 به سمت ماه پرتاب شد. سفر اوراین 20 روز دیگر طول خواهد کشید.

ناسا با انجام مأموریت آرتمیس 1 میخواهد تأیید کند که فضاپیمای اوراین طبق طراحی عمل می نماید. این مأموریت به ناسا فرصت می دهد تا پیش از حمل فضانوردان برای مأموریت آرتمیس 2، هرگونه تنظیمات و اصلاحات لازم را نیز انجام دهد. انتظار نمی رود نخستین مأموریت سرنشین دار به مقصد ماه دست کم تا پیش از سال 2024 پرتاب گردد. سپس در مأموریت بعدی به نام آرتمیس 3 که شامل اوراین و فضاپیمای استارشیپ اسپیس ایکس است، فضانوردان روی سطح ماه فرود خواهند آمد.

فضاپیما چند دقیقه پیش از رسیدن به نزدیک ترین فاصله اش از ماه، موتورش را به مدت 2.5 دقیقه روشن کرد. این احتراق موتور هم زمان با چرخش فضاپیما به دور ماه و آمادگی برای ورود به مسیری به نام مدار مخالف گرد دوردست، سرعت آن را افزایش داد. انتظار می رود تصاویر مربوط به پرواز اوراین از فراز ماه تا انتهای امروز منتشر شوند.

مدار مخالف گرد دوردست همان طورکه از نامش برمی آید، در فاصله دور تقریباً 64 هزار کیلومتری از سطح ماه واقع شده است. مخالف گرد بدین معنا است که فضاپیما با ورود به این مدار، در جهت مخالف مسیر حرکت ماه به دور زمین به دور ماه خواهد چرخید.

اوراین 6 روز در مدار یادشده باقی خواهد ماند و زمان بلندی را برای آزمایش سامانه های فضاپیما دراختیار کنترل کنندگان مأموریت قرار خواهد داد. ناسا خاطرنشان می نماید که فضاپیمای آرتمیس 1 با حرکت در مدار مخالف گرد دوردست، به دورترین فاصله پیموده شده تا به امروز از زمین با فضاپیمای مخصوص حمل انسان خواهد رفت. رکورد پیشین در طول مأموریت آپولو 13 به دست آمد؛ وقتی فضاپیمای معیوب مجبور شد برای بازگشت به زمین، به دور ماه بچرخد.

پیش از گذر از کنار ماه، یکی از دوربین های نصب شده روی اوراین ویدئویی واضح از بزرگ شدن تدریجی ماه حین نزدیک شدن فضاپیما به آن ثبت کرد. در پس زمینه تصویر، صحنه غروب زمین یا خزیدن سیاره آبی مان مانند تیله آبی کوچک به پشت قرص خاکستری بزرگ ماه به چشم می خورد.

همان طورکه انتظار می رفت، با قرارگیری اوراین در پشت ماه، کنترل کنندگان مأموریت ارتباط با فضاپیما را از دست دادند. درنتیجه تا 34 دقیقه بعد که فضاپیما دوباره ظاهر شد، آن ها نمی دانستند آیا روشن شدن موتور فضاپیما موفقیت آمیز بوده است یا نه.

5858

منبع: خبرآنلاین
انتشار: 1 آذر 1401 بروزرسانی: 1 آذر 1401 گردآورنده: 3ye.ir شناسه مطلب: 13450

به "عکس ، فضاپیمای ناسا در نزدیک ترین فاصله از ماه" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "عکس ، فضاپیمای ناسا در نزدیک ترین فاصله از ماه"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید