طالبان: امارت اسلامی یک دولت است

به گزارش مجله سایه، طالبان با انتشار مطلبی گفت که امارت اسلامی یک دولت با تمام مؤلفه های آن است که بر بیشترین بخش از خاک افغانستان حاکمیت و تسلط دارد.

طالبان: امارت اسلامی یک دولت است

با ما همراه باشید و درباره وبلاگ سفرها بیشتر بدانید.

به گزارش دفتر منطقه ای مجله سایه، طالبان با انتشار مطلبی در وبسایت رسمی این گروه نوشت: اینک امارت اسلامی افغانستان، نه یک جنبش، بلکه یک دولت و یک حاکمیت است که بر بیش ترین بخش افغانستان حاکمیت و تسلط دارد.

مطلب می افزاید: دادگستری امارت اسلامی یکی از پرقدرت ترین ادارات موجود در سطح تشکیلات امارت اسلامی، و حتی افغانستان و منطقه است. در این تشکیلات، قاضی القضاتی وجود دارد که نه تنها از نظر تشکیلات اداری، بلکه از نظر تأکیدات شرعی، دارای قدرتی تمام وکمال است که حتی به راحتی می تواند حاکم و امیر شرعی را در صورت بروز مشکل، به چالش بکشد.

در ادامه این نوشتار آمده است: امارت اسلامی افغانستان، در مناطقی که تحت کنترل دارد، تمام اداراتی را که برای تشکیل یک حکومت به آن ها نیاز است را فعال کرده و حتی مناطقی که طالبان در آن ها حضور فیزیکی ندارد نیز مسئول تعیین کرده است و مردم برای حل مسائل شان به مسئولان امارت اسلامی مراجعه می کنند.

طالبان افزود که این گروه در تمام ادارت از بخش نظامی تا بخش مالی و حتی در زمینه خدمات بهداشتی فعال است و اخیراً نیز کار ساخت ایجاد 100 کیلومتر جاده را از منطقه نیمه دان شهرستان الجهاد تا سنگ توده شهرستان سوزمه قلعه کلید زده است.

پیش از این موسسه توسعه خارج کشور آمریکا گزارشی تحت عنوان زندگی تحت دولت سایه طالبان منتشر کرد که ساختار نظام پیچیده دولت موازی طالبان را تشریح می کرد که شامل کمیسیون های جداگانه این گروه برای مسایلی چون بهداشت، امور قضایی و مالی می شد.

براساس این گزارش، طالبان با ارائه خدمات و فعالیت های دولت مانند، رویکرد خود را تا حد زیادی از اعمال و اجبار مستقیم به نفوذ نامحسوس تغییر داده است، اغلب بخشی از بافت اجتماع محسوب می شود و اکنون خود را نه تنها برای مشارکت در زندگی سیاسی مردم بلکه برای اداره کشور آماده می کند.

براساس یافته های این گزارش، کنندگان طالبان در بسکمک از مناطق بطور روزمره با مقامات محلی دولت، نهادهای کمک کننده و دیگر گروه ها تعامل دارند تا درباره شرایط ارائه خدمات درمانی، آموزش و پرورش و دیگر خدمات با آن ها گفت وگو کنند. ماموران اداری طالبان مالیات و قبوض برق جمع آوری می کنند و قضات آن ها به مسایل جنایی مردم افغانستان رسیدگی می کنند.

.

منبع: خبرگزاری تسنیم
انتشار: 14 دی 1399 بروزرسانی: 14 دی 1399 گردآورنده: 3ye.ir شناسه مطلب: 6332

به "طالبان: امارت اسلامی یک دولت است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "طالبان: امارت اسلامی یک دولت است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید