شیائومی به ادعای یک شرکت امنیت سایبری می تواند محتوای گوشی هایش را سانسور کند

به گزارش مجله سایه، 2021 سال فوق العاده ای برای شیائومی بوده و این شرکت حتی برای مدتی توانست با کنار زدن سامسونگ در رتبه نخست بازار موبایل قرار بگیرد. حالا طبق گزارش یکی از شرکت های امنیت سایبری لیتوانی که زیرنظر دولت این کشور فعالیت می کند، حداقل یکی از گوشی های شیائومی از قابلیت تشخیص و سانسور اصطلاحات خاص بهره می برند. این شرکت به طور تعیین گوشی های می 10T، هواوی P40 و وان پلاس 8T را بررسی کرده است.

شیائومی به ادعای یک شرکت امنیت سایبری می تواند محتوای گوشی هایش را سانسور کند

این شرکت اعلام کرده که چندین اپلیکیشن از پیش نصب شده در می 10T (مانند مرورگر شیائومی) گاهی اوقات یک لیست کلمات ممنوع شده از شرکت سازنده دریافت می کنند. به نام مثال می توانیم به کلیدواژه های مربوط به استقلال تایوان، آزادی تبت و دیگر چیزهای این چنینی اشاره کنیم. گوشی شیائومی هم محتوای با این کلیدواژه ها را سانسور می کند.

گویا این تعیینه فقط برای بازار چین فعال بوده و در بازارهای جهانی کاربران با چنین سانسوری روبه رو نمی شوند. اما در این گزارش آمده که شیائومی هر زمان که خواست می تواند این قابلیت را فعال کند. در این گزارش به حجم زیاد داده های جمع آوری شده از طریق مرورگر Mi و ارسال پیامک رمزگذاری شده از گوشی کاربر هنگام ثبت نام در سرویس فضای ابری شیائومی هم اشاره شده است.

باید خاطرنشان کنیم لیتوانی چند هفته قبل به تایوان اجازه داد که سفارت خانه مستقلی را در این کشور تأسیس کند و به همین علت تنش بین دولت لیتوانی و چین افزایش یافته است.

در رابطه با گوشی هواوی P40 هم این شرکت امنیت سایبری یک نگرانی امنیتی را مطرح کرده است. به طور تعیین، اگر یک اپلیکیشن در App Gallery هواوی موجود نباشد، این اپلیکیشن کاربران را راهی اپ استورهای ثالث می کند ولی بسیاری از این اپ استورها، اپلیکیشن های مبتنی بر بر بدافزارها دارند. البته هواوی چاره ای جز این کار ندارد زیرا گوشی های این شرکت فاقد پلی استور و سرویس های گوگل هستند و کاربران آن ها باید از منابع مختلف اپلیکیشن های مدنظر خود را نصب کنند.

این شرکت بعد از بررسی وان پلاس 8T هیچ مشکل امنیتی پیدا نکرده ولی در نهایت از کاربران خواسته که گوشی های چینی خریداری نکنند که به نظر می رسد این توصیه بیشتر سیاسی محسوب می شود.

منبع: Android Authority

منبع: دیجیکالا مگ
انتشار: 6 مهر 1400 بروزرسانی: 6 مهر 1400 گردآورنده: 3ye.ir شناسه مطلب: 9163

به "شیائومی به ادعای یک شرکت امنیت سایبری می تواند محتوای گوشی هایش را سانسور کند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "شیائومی به ادعای یک شرکت امنیت سایبری می تواند محتوای گوشی هایش را سانسور کند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید