فناوری هایی که در سال 2021 عمرشان تمام شد

به گزارش مجله سایه، در سال 2021 محصولات و خدمات فناوری از هوم پاد اپل گرفته تا پروژه لون گوگل عمرشان به خاتمه رسید.

فناوری هایی که در سال 2021 عمرشان تمام شد

به گزارش خبرنگاران، هیچ چیز در این دنیا همیشگی نیست؛ به خصوص فناوری. در یک سال گذشته نوآوری های فوق العاده ای وجود داشتند که ما را به دنیای خارج مرتبط کردند اما شماری محصولات و خدمات فناوری قدیمی عمرشان تمام شد و برای همواره ناپدید شدند. برخی از این ها مدتی بود که ناقوس مرگشان به صدا درآمده بود؛ در حالی که سایرین به یکباره ناپدید شده و باعث شوکه شدن بسیاری از کاربران شدند. البته توقف عرضه یک محصول یا خدمات به معنای شکست کامل آن نیست بلکه عوامل تاثیرگذار بازار را شاخص می نماید.

پایگاه خبری ایندین اکسپرس در گزارشی به آنالیز محصولات و خدمات فناوری پرداخته که در سال 2021 ناپدید شدند که عبارتند از:

خروج ال جی از کسب و کار تلفن همراه

شرکت ال جی بسیاری از اولین ها را به بازار تلفن هوشمند آورد اما اوایل سال 2021 خروج خود از این بازار را بیان کرد. علت عمده این تصمیم مربوط به استراتژی کسب و کار پیچیده ای است که این شرکت کره ای سالهای متمادی دنبال نموده است اما بعلاوه عدم پذیرش ایده های نو در سطح صنعتی را شاخص می نماید. این غول کره جنوبی مدلهای تلفن هوشمند بسیاری از جمله ال جی وینگ را معرفی کرد اما هرگز تایید و تحسینی که سزاوار آن بود را دریافت نکرد. برخی بر این باورند که کوشش های ال جی کمی دیر هنگام بود و زمانی که قصد داشت محصولات نوآورانه را نمایش دهد خیلی دیر شده بود. در واقع ال جی در سال 2013 سومین سازنده بزرگ تلفن هوشمند در دنیا بود اما در سال های اخیر برای رقابت با رقیبانی نظیر اپل و سامسونگ در بازار گوشی های تلفن هوشمند گران قیمت به تقلا افتاده بود. خروج ال جی از بازار تلفن هوشمند نه تنها به این صنعت بلکه به ایده های خلاقانه و شور و هیجان برای محصولات پیشرفته هم ضربه زد.

هوم پاد اپل

توقف فراوری اسپیکر هوشمند هوم پاد (HomePod) اپل مایه تعجب ناظران دنیای فناوری نشد و در واقع مدتی بود که این شرکت چنین قصدی داشت. هوم پاد ممکن است شکست نبوده باشد اما پیروزیت بزرگی هم نبود. مشکل هوم پاد قیمتش نبود بلکه موقعیتش بود. با وجود این که هوم پاد اسپیکر خوبی بود اما به هوشمندی محصولات رقیب از آمازون و گوگل نبود. هوم پاد دیگر فراوری نمی گردد اما هوم پاد مینی همچنان وجود دارد و اسپیکر کوچک خوبی به شمار می رود.

آی مک پرو

پس از اسپیکر هوشمند هوم پاد، محصول دیگری که عرضه آن از سوی اپل متوقف شد آی مک پرو (iMac Pro) بود. هنگامی که این دستگاه در سال 2017 عرضه شد، اپل عملکرد کلاس ورک استیشن در یک طراحی آی مک را قول داد. این دستگاه آن موقع تا حدودی به این وعده عمل کرد اما این اواخر کمی بی معنی به نظر می رسید. آی مک پرو یک محصول آزمایشی برای جامعه حرفه ای بود اما هنگامی که مک پرو دو سال بعد از راه رسید، این رایانه رومیزی بی معنی شد. هنوز معین نیست آیا اپل میخواهد جانشین دیگری برای آی مک پرو معرفی کند به خصوص که تمرکز کامل این شرکت روی عرضه محصولات مک با پردازنده سفارشی طراحی خودش است.

لون

آلفابت، شرکت مادر گوگل اوایل سال 2021 تصمیم گرفت پروژه اینترنت بالنی لون (Loon) که برای منطقه ها دورافتاده در نظر گرفته بود، را تعطیل کند. این پروژه آینده گرا یک دهه پیش به وسیله گوگل راه اندازی شد اما به علت هزینه های بالا و مدل تجاری غیرپایدار تعطیل شد. پس از پروژه خودران ویمو، لون یکی از پرتبلیغ ترین پروژه های آلفابت بود. هدف از این پروژه فراهم کردن اتصال سلولاری به منطقه ها دورافتاده ای بود که ساخت شبکه های اینترنت مخابراتی در آنها امکان پذیر نیست. لون که زیرمجموعه آلفابت بود از بالن های عظیمی برای فراهم کردن اتصال به اینترنت استفاده کرد اما اداره این پروژه حتی برای شرکت پولداری مانند گوگل پرهزینه بود. این شرکت فناوری برای نخستین بار در سال 2011 لون را راه اندازی کرد و آزمایش عمومی آن در سال 2013 شروع شد. سال گذشته فعالیت تجاری این پروژه با همکاری شرکت تلکام کنیا در آفریقا شروع شد.

اپلیکیشن هاوس پارتی

اپلیکیشن هاوس پارتی (Houseparty) دیگر وجود ندارد. این اپلیکیشن ویدیوی اجتماعی که در دوران پاندمی رشد عظیمی را تجربه کرد در اکتبر فعالیتش متوقف شد. هاوس پارتی که یک سرویس چت ویدیویی بود در سال 2016 راه اندازی شده و در سال 2019 به وسیله شرکت اپیک گیم خریداری شده بود. در یک پست وبلاگ، هاوس پارتی بیان کرد در اپیک گیم ادغام می گردد تا روی راه های نوی برای تعامل اجتماعی معنادار و قابل اطمینان در بعد متاورس در خانواده اپیک گیم کار کند. این اپلیکیشن سال گذشته در تجربه بازی پیروز فورت نایت اپیک گیم ادغام شده بود و به پلیرهای فورت نایت اجازه داده بود در حین بازی در تلفنهای هوشمندشان چت نموده و همدیگر را ببینند.

اپلیکیشن پریسکوپ

اپلیکیشن پخش زنده پریسکوپ (Periscope) که متعلق به توییتر بود اوایل سال جاری تعطیل شد. این اتفاق باعث شوکه شدن کسی نشد زیرا بسیاری بر این باور بودند که این اپلیکیشن مدت ها قبل مرده بود. پریسکوپ هنگامی که معرفی گردید، مجذوب نماینده به نظر رسید اما ورود تیک تاک و اینستاگرام باعث شد این اپلیکیشن مجذوب نمایندهیت خودش را از دست دهد. توییتر در ساال 2015 پریسکوپ را در قراردادی به ارزش 100 میلیون دلار خریداری نموده بود. قابلیتهای اصلی اپلیکیشن پریسکوپ به شکل توییتر لایو در توییتر یکپارچه شد. توییتر بیان کرد هزینه نگهداری این اپلیکیشن زیاد شده بود در حالی که کاربرانش روز به روز کمتر می شدند.

هایک استیکرچت

تعطیلی اپلیکیشن پیغام رسانی هایک (Hike StickerChat) در حالی رخ داد که بسیاری آن را پیش بینی نموده بودند. هایک در سال 2012 به وسیله کاوین بهاراتی میتال به عنوان پاسخ هند به واتس اپ فیس بوک راه اندازی شد اما در فضای ارتباطات و چت پیروز نشد رقیب بزرگترش را شکست دهد. اوضاع تا سال 2015 که این اپلیکیشن حدود 70 میلیون کاربر داشت بد نبود. در واقع این استارتاپ در سال 2014 به ارزش 1.4 میلیارد دلار رسید اما اوایل سال 2021 این اپلیکیشن پیغام رسانی بدون هیچ توضیحی از سوی حامیانش تعطیل شد. فقدان اپلیکیشن بومی که بتواند با واتس اپ رقابت کند، هند را در این زمینه عقبت ر از چین قرار داد که پیروز شده است با وی چت ابر اپلیکیشنی با بیش از یک میلیارد کاربر ایجاد کند. فروپاشی هایک استیکر چت به معنای آن است که کاربران همچنان باید از واتس اپ استفاده نمایند که در هند انحصار کامل پیدا نموده است.

تیم توسعه بازی گوگل استادیا

گوگل اوایل سال 2021 بیان کرد سرویس پخش بازی استادیای گوگل (Stadia) را تعطیل می نماید. از همان ابتدا منتقدان درباره سرویس بازی ابری گوگل تردید داشتند اما هیچ کس فکر نمی کرد این شرکت از بلندپروازیهای خود دست بکشد. این حقیقت که گوگل بازیهای ساخت خود را برای سرویس بازی عرضه نمی نماید، نشان می دهد داشتن منابع ضمانت پیروزیت در بازار بازی رقابتی نیست و آمیزه ای از خلاقیت، دسترسی به برترین نبوغ و صبر در کنار بینش واضح را می طلبد.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 26 بهمن 1400 بروزرسانی: 26 بهمن 1400 گردآورنده: 3ye.ir شناسه مطلب: 10477

به "فناوری هایی که در سال 2021 عمرشان تمام شد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "فناوری هایی که در سال 2021 عمرشان تمام شد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید