سرنوشت غرامت 1.5 میلیارد دلاری بانک ملت چه شد؟ ، پیروزی تهران در دوئل با لندن

به گزارش مجله سایه، هفته نامه فرانسوی لا نوول تریبون در تحلیلی، از پرداخت غرامت 1.6 میلیارد دلاری از سوی دولت انگلیس به بانک ملت، به عنوان پیروزی تهران در دوئل با لندن نام برد.

سرنوشت غرامت 1.5 میلیارد دلاری بانک ملت چه شد؟ ، پیروزی تهران در دوئل با لندن

برای دیدن بریتانیای کبیر با تور انگلیس همراه باشید.

به گزارش ایرنا، هفته نامه فرانسوی لا نوول تریبون در تحلیلی، از پرداخت غرامت 1.6 میلیارد دلاری از سوی دولت انگلیس به بانک ملت، به عنوان پیروزی تهران در دوئل با لندن نام برد.

این هفته نامه فرانسوی روز شنبه 13 مهرماه نوشت: در تهران شرایط بر وفق مراد است و این حال خوب دلیل ساده ای دارد؛ بانک ملت تهران به تازگی غرامت قابل توجهی دریافت نموده است. غرامت 1.25 میلیارد پوندی یا 1.4میلیارد یورویی همراه با بهره. یک بازسازی قابل ملاحظه که فریاد پیروزی را در تهران به دنبال دارد.

لا نوول تریبون نوشت: خبر پرداخت این غرامت به وسیله توییتر حمید بعیدی نژاد سفیر ایران در انگلستان اعلام شد؛ جمهوری اسلامی به این انتها خوش که پیروزی حقوقی بزرگ در تهران محسوب می گردد افتخار می نماید.

در سال 2013 یک بخشنامه خزانه داری انگلیس تصمیم به اعمال تحریم هایی برای بانک ملت به بهانه ارتباط این موسسه نیمه دولتی با برنامه هسته ای ایران گرفت.

اما دادگاه عالی انگلیس این دستورالعمل را باطل و دولت این کشور را وادار به اتخاذ تصمیمی برای مذاکره به منظور دستیابی به یک توافق محبت آمیز کرد. ایران خواهان 3.2 میلیارد پوند بود، اما باید با دریافت 1.25 میلیارد پوند با بهره تسویه حساب کند که نوعی پیروزی برای جمهوری اسلامی است.

این رسانه فرانسوی نوشت: این تحریم انگلیسی ها علیه ایران بخشی از اقدام های اجرا شده از سوی کشورهای غربی علیه جمهوری اسلامی بود که به تمایل برای دستیابی به سلاح اتمی متهم است.

توافقنامه وین در سال 2015 بین ایران و قدرت های دنیا به تحریم ها انتها داد. تا زمانی که دونالد ترامپ وارد کاخ سفید شد. او پیش از اعمال تحریم های جدید علیه تهران، آمریکا را از این توافق خارج نموده بود. تحریم هایی که تاکنون اعمال شده است.

بانک ملت ایران روز چهارشنبه در نامه ای به سازمان بورس که در سامانه کدال نهاده شد، اظهار داشت: مبلغ خسارت توافق شده با خزانه داری انگلیس که مربوط به شکایت در دادگاه بابت تحریم این بانک بوده، وصول شده است.

وزارت خزانه داری انگلیس در سال 2009 بانک ملت را به اتهام آنچه مشارکت در برنامه هسته ای ایران خوانده شد، در فهرست تحریم های خود قرار داد.

اما بانک ملت از وزارت خزانه داری انگلیس به دلیل ممنوع کردن فعالیت های بانکی اش در بخش اقتصادی این کشور شکایت نموده بود و در نهایت در سال 2013 دادگاه عالی انگلیس به نفع این بانک حکم صادر و اظهار داشت که تحریم آن غیرقانونی بوده است.

انگلیس در خرداد سال جاری برای پیشگیری از ادامه پرونده شکایت 1.6 میلیارد دلاری بانک ملت ایران از دولت این کشور به دلیل اعمال محدودیت های غیرقانونی، با پرداخت غرامت به این بانک ایرانی موافقت کرد.

سفیر ایران در انگلیس هم نتیجه رای دادگاه و الزام خزانه داری آن کشور به پرداخت غرامت به بانک ملت را یک موفقیت مهم حقوقی برای ایران توصیف کرد.

حمید بعیدی نژاد روز آدینه 12 مهرماه با انتشار پیامی در توییتر نوشت: غرامت دولت انگلیس به بانک ملت که بر اساس رای چهار ماه پیش دادگاه می باید به آن بانک پرداخت میشد، پرداخت شده است. این غرامت بر مبنای رای دادگاه بریتانیا و بعلت غیرقانونی بودن تحریم هایی است که خزانه داری انگلیس از سال 2009 میلادی برای چند سال علیه بانک ملت اعمال نموده بود.

منبع: همشهری آنلاین
انتشار: 22 مهر 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: 3ye.ir شناسه مطلب: 683

به "سرنوشت غرامت 1.5 میلیارد دلاری بانک ملت چه شد؟ ، پیروزی تهران در دوئل با لندن" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "سرنوشت غرامت 1.5 میلیارد دلاری بانک ملت چه شد؟ ، پیروزی تهران در دوئل با لندن"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید