ساخت واکسن کرونا از بوته تنباکو

به گزارش مجله سایه، شرکت زیست دارویی مدیکاگو مستقر در کانادا پیروز به فراوری، کاندیدای واکسن کرونا از گیاه توتون شده است.

ساخت واکسن کرونا از بوته تنباکو

از وبسایت ویکی پدیا دیدن نمایید.

به گزارش خبرنگاران، این کاندیدای واکسن با استفاده از یک بوته تنباکو ذراتی شبیه ویروس کرونا فراوری می نماید. این ذرات شبه ویروس به بدن یاری می نماید ویروس کرونا را بشناسد تا درصورت آلوده شدن فرد به این عامل بیماری زا، واکنش ایمنی ایجاد نموده و به این ویروس حمله کند.

داده های ناشی از فاز اول مطالعه این واکسن نشان می دهد آنتی بادی های فراوری شده ناشی از تزریق واکسن یاد شده 10 برابر آنتی بادی های افرادی است که به ویروس کرونا آلوده شده بودند.

اکنون محققان از سراسر دنیا سرگرم جذب نیرو برای انجام مرحله سوم آزمایش های بالینی این واکسن هستند.

درصورتی که نتیجه این آزمایش ها موفقیت آمیز باشد، ساخت این کاندیدای جدید واکسن کرونا سریع تر، راحت تر و ارزان قیمت تر خواهد بود.

ذرات شبه ویروس (VLPs) مولکول هایی هستند که شباهت زیادی به ویروس دارند، اما به دلیل نداشتن ماده ژنتیکی غیر عفونی هستند.

برای ساخت این واکسن ذرات شبه ویروس کرونا به خاک اضافه و با رشد گیاه جذب آن می شوند. سپس برگ های این گیاه پروتئین S-spike ، یکی از سه پروتئین اسپایک ویروس کرونا را فراوری می نماید.

این واکسن متفاوت از واکسن هایی است که سازمان غذا و داروی آمریکا (FDA) مجوز استفاده اضطراری از آنها را صادر نموده است.

واکسن هایی که سازمان دارو و غذای آمریکا مجوز استفاده اضطراری آنها را صادر نموده است تنها پروتئین اسپایک خارج از ویروس را هدف قرار می دهد، نه اینکه شبیه ساختار کلی ویروس کرونا باشد.

دکتر متیو هونگ از پژوهشگاه ویک در رالی در کارولینای شمالی گفت: تمام کاری که برای ساخت این واکسن باید انجام داد این است که پروتیین اسپایک را از برگ های گیاه استخراج و واکسن را دریافت کرد.

با استفاده از این واکسن دیگر به سایر سیستم های پشتیبانی و ماشین آلات و تجهیزات لازم برای ساخت ویروس احتیاج نیست. این شیوه می تواند فراوری واکسن را سریعتر و ارزانتر از واکسن های موجود در بازار مانند فایزر یا مدرنا کند.

همچنین احتیاجی به نگهداری واکسن در دمای انجماد نیست و این امر ارسال آن را به کلینیک ها آسان می نماید. از آنجا که این ذرات از گیاهان گرفته شده اند، می تواند تعداد واکنش های جانبی را در دریافت کنندگان واکسن محدود کند.

این شرکت قبلاً از این روش در ساخت واکسن آنفلوانزا استفاده نموده بود که منتظر تایید کانادا است. مدیکاگو انتظار دارد تا انتها سال 2021 حدود 100 میلیون دوز واکسن فراوری کند.

این شرکت همچنین در حال ساخت تاسیساتی در شهر کبک در کانادا است. پیش بینی می گردد این تاسیسات تا سال 2023 آماده گردد و سالانه یک میلیارد واحد واکسن فراوری کند.

منبع: ایرنا

منبع: جام جم آنلاین
انتشار: 25 اردیبهشت 1400 بروزرسانی: 25 اردیبهشت 1400 گردآورنده: 3ye.ir شناسه مطلب: 7834

به "ساخت واکسن کرونا از بوته تنباکو" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ساخت واکسن کرونا از بوته تنباکو"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید