دست مصنوعی که با ذهن کاربر کنترل می گردد

به گزارش مجله سایه، یک گروه بین المللی از پژوهشگران، نوعی دست مصنوعی ارائه داده اند که با یک سیستم حسی کار می نماید و با ذهن بیمار کنترل می گردد.

دست مصنوعی که با ذهن کاربر کنترل می گردد

یک گروه بین المللی از دانشمندان پیروز شده اند با همکاری یکدیگر، یکی از پیشرفته ترین دست های بیونیک را که تا به امروز ساخته شده، ارائه دهند. سیستم ورای این فناوری که با عصب های بیماران ادغام می گردد، به آنها امکان می دهد تا دست مصنوعی را مانند دست طبیعی، تنها با فکر خود حرکت دهند؛ بدین ترتیب احساس لمس کردن تنها با فکر کردن به آن، به مغز منتقل می گردد. در حال حاضر، سه بیمار برای چندین سال با این فناوری زندگی نموده اند.

این فناوری جدید، مستقیما با عصب ها و عضلات کاربر در ارتباط است؛ در نتیجه کاربر می تواند آن را با ذهن خود کنترل کند. به گفته پژوهشگران، احساس کردن با این دست مصنوعی آن قدر شبیه به احساس کردن با دست واقعی است که شرکت نمایندگان حتی نیازی به آموزش استفاده از آن نداشتند.

این دست جدید، با یاری جراحی به استخوان بخش باقی مانده از اندام بیمار متصل می گردد تا ثبات داشته باشد. الکترودهایی نیز در عضلات و عصب ها قرار می گیرند؛ در نتیجه کاربر می تواند دست خود را باز کند و ببندد و بازخورد حسی داشته باشد.

در مرحله دوم، حسگرهای نیرو روی انگشت شصت قرار می گیرند تا به سنجش تماس و فشار بپردازند. اطلاعات به دست آمده، به مغز فرستاده می شوند و به کاربر امکان می دهند تا هنگام لمس کردن اجسام، آنها را احساس کند و فشار را تشخیص دهد. همه این اطلاعات یاری می نمایند تا دست مصنوعی مانند دست طبیعی به نظر برسد.

به گفته پژوهشگران، در حال حاضر سه بیمار سوئدی، بین سه تا هفت سال با این فناوری زندگی نموده اند و عملکرد آن تا به امروز ایمن، باثبات و کارآمد بوده است.

یکی از شرکت نمایندگان در خصوص تجربه خود با این فناوری گفت: این دست مصنوعی، تغییر قابل توجهی در زندگی من ایجاد نموده است. دست هایی که پیشتر استفاده نموده بودم، فقط یک ابزار بودند اما این دست جدید، مانند بخشی از بدن خودم است. من همه روز از آن استفاده می کنم؛ در نتیجه مانند یک دست طبیعی به نظر می رسد.

سیستم حسی این فناوری می تواند به ابزار مصنوعی متفاوتی متصل گردد. با توجه به پیروزیت این پروژه، پژوهشگران امیدوارند که بتوانند از این سیستم در ساخت اندام های دیگر نیز استفاده نمایند.

مکس اورتیز کاتالان(Max Ortiz Catalan)، پژوهشگر ارشد این پروژه گفت: در حال حاضر فقط بیماران سوئدی در حال استفاده از این سیستم حسی هستند. ما انتظار داریم که این سیستم تا دو سال آینده، بیرون از سوئد نیز در دسترس باشد و ما پیشرفت آن را در پای مصنوعی نیز ببینیم.

این پژوهش، در مجله New England Journal of Medicine به چاپ رسید.،ایسنا

منبع: ایران آنلاین
انتشار: 10 تیر 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: 3ye.ir شناسه مطلب: 3850

به "دست مصنوعی که با ذهن کاربر کنترل می گردد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "دست مصنوعی که با ذهن کاربر کنترل می گردد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید