خودداری اتحادیه اروپا از اعزام ناظران انتخاباتی به افغانستان

به گزارش مجله سایه، اتحادیه اروپا خاطرنشان کرد که به دلیل ناامنی در افغانستان ناظران خود را برای نظارت بر روند انتخابات ریاست جمهوری افغانستان اعزام نخواهد کرد.

خودداری اتحادیه اروپا از اعزام ناظران انتخاباتی به افغانستان

برای رزرو قطار اروپا با بهترین ها مشورت کنید و مناسبترین برنامه سفر را انتخاب کنید.

به گزارش دفتر منطقه ای خبرنگاران، پس از اعلام مسدود بودن بیش از صدها مرکز اخذ رای در روز انتخابات ریاست جمهوری افغانستان اتحادیه اروپا نیز اعلام نمود که به دلیل وضعیت امنیتی افغانستان ناظران خود را برای نظارت از انتخابات به این کشور نمی فرستد.

اتحادیه اروپا با این حال اضافه نمود که یک گروه کاری سه نفره از کارشناسان انتخاباتی برای تماس با طرف های مختلف مسئول در انتخابات وارد افغانستان خواهد شد.

پیش از این عبدالعزیز ابراهیمی سخنگوی کمیسیون انتخابات افغانستان اعلام نموده بود که در روز انتخابات ریاست جمهوری 2 هزار و 12 مرکز اخذ رای به دلیل تهدیدات امنیتی بسته خواهد ماند.

ذبیح الله سادات معاون سخنگوی این کمیسیون نیز با اشاره به این تصمیم اتحادیه اروپا گفت که اگر نهادهای بین المللی در روند انتخابات همکاری ننمایند کمیسیون نمی تواند به تنهایی شفافیت این روند را تامین و یا تضمین کند .

سادات به رادیو آزادی گفت: حضور نهادهای ناظر بین المللی تنها در روز انتخابات مهم است، یعنی حضور آنها حالا ضروری نیست، اما برای شفافیت این روند ما به حضور ناظران بین المللی احتیاج داریم، زیرا آنها تنها از روز برگزاری انتخابات نظارت می نمایند. در کمیسیون همواره به روی آنها باز است .

دولت افغانستان 72 هزار نیروی امنیتی را برای تامین امنیت انتخابات ریاست جمهوری و 7 هزار و 385 مرکز اخذ رای در نظر گرفته است اما پس از آنالیز ها اعلام شد که نیروهای امنیتی تنها قادر به تامین امنیت 5 هزار و 373 مورد از این مراکز می باشند.

.

منبع: خبرگزاری تسنیم
انتشار: 22 شهریور 1398 بروزرسانی: 19 مهر 1399 گردآورنده: 3ye.ir شناسه مطلب: 552

به "خودداری اتحادیه اروپا از اعزام ناظران انتخاباتی به افغانستان" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "خودداری اتحادیه اروپا از اعزام ناظران انتخاباتی به افغانستان"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید