جلوگیری از پوکی استخوان و عوارض یائسگی با ورزش

به گزارش مجله سایه، دبیر انجمن متخصصان زنان و مامایی ایران با اشاره به اهمیت ورزش در کاهش پوکی استخوان در میان زنان به ویژه پس از یائسگی گفت که کلسیم نیز تنها با ورزش کردن جذب استخوان می شود.

جلوگیری از پوکی استخوان و عوارض یائسگی با ورزش

به گزارش مجله سایه به نقل از ایسنا، دکتر نسیم سنجری با اشاره به روزشمار هفته سلامت بانوان ایرانی که بیشتر بر فعالیت بدنی و تحرک اشاره و تاکید دارد، گفت: پاسخ به این سوال که چرا باید ورزش کنیم، می تواند پاسخ موثری باشد. ورزش دستاوردهای مهم سلامتی برای همه و به خصوص خانم ها دارد. کسانی که ورزش می کنند روحیه بهتر و اندام متناسب تری دارند، احتمال ابتلای آنها به بسیاری از بیماری ها و حتی بعضی از سرطان ها کمتر است و عمر طولانی تری دارند.

وی با اشاره به این که ورزش کردن می تواند در بهبود مسائل روحی نیز نقش داشته باشد، افزود: ثابت شده است خانم هایی که ورزش می کنند کمتر به مسائل وابسته به استرس مبتلا می شوند. همچنین احتمال بروز یا شدت اضطراب در آنها کمتر است و ارتباطات اجتماعی بهتری با محیط دارند و محیط خانوادگی شادتری را پایه ریزی می کنند.

این متخصص زنان و زایمان با تاکید بر این که فعالیت بدنی مناسب جزء جدایی ناپذیر یک بارداری سالم است، بیان نمود: خانم هایی که ورزش می کنند کمتر از سایرین دچار عوارض بارداری مثل دیابت بارداری یا فشار خون بارداری می شوند. این زنان راحت تر می توانند وزن گیری بارداری خود را در حد ایده آل نگه دارند و احتمال موفقیت آنها در انجام زایمان طبیعی بیشتر است چراکه روحیه بهتری دارند و بعد از زایمان کمتر دچار گردن درد و کمردرد می شوند و بهتر می توانند از نوزاد خود مراقبت کنند.

وی در خصوص نقش ورزش در بهبود عوارض دوران یائسگی گفت: بعد از یائسگی، به علت کاهش تولید هورمون استروژن، امکان ایجاد پوکی استخوان در خانم ها بالا می رود. برای کاهش روند پوکی استخوان خانم های یائسه باید تغذیه مناسب حاوی پروتئین، کلسیم و ویتامین D کافی داشته باشند و از ورزش غافل نباشند. باید بدانیم که کلسیم تنها زمانی روی استخوان ها می نشیند که استخوان ها تحت فشار با فعالیت بدنی قرار گرفته باشند، از این رو ورزش در پیشگیری از پوکی استخوان ضروری است. به جز این که ورزش کردن اثراتی روی کاهش پوکی استخوان دارد، خانم هایی که ورزش می کنند کمتر از سایرین دچار علائم یائسگی مثل گرگرفتگی و اختلالات روحی و مسائل خواب می شوند.

منبع: همشهری آنلاین
انتشار: 6 دی 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: 3ye.ir شناسه مطلب: 1356

به "جلوگیری از پوکی استخوان و عوارض یائسگی با ورزش" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "جلوگیری از پوکی استخوان و عوارض یائسگی با ورزش"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید