جزئیات توافق دمشق و نیروهای سوریه دموکراتیک از زبان یک مقام کُرد سوری

به گزارش مجله سایه، خبرنگاران آنلاین:یک عضو هیئت اجرایی جنبش جامعه دموکراتیک فاش کرد توافق به دست آمده میان نیروهای سوریه دموکراتیک و مسئولان سوریه تنها به حمایت از مرزها مربوط می گردد.

جزئیات توافق دمشق و نیروهای سوریه دموکراتیک از زبان یک مقام کُرد سوری

به گزارش ایسنا، آلدار خلیل، عضو هیئت اجرایی جنبش جامعه دموکراتیک در گفت وگو با شبکه کرد زبان روناهی درباره دلایل توافق فعلی میان نیروهای سوریه دموکراتیک (قسد) و مسئولان سوریه اظهار کرد: آنچه برای ما اهمیت دارد، این است که ما نمی خواهیم اراضی مان اشغال شوند و به دنبال آن هستیم که از مردم خود حمایت کنیم و نشست ها نیز به همین خاطر انجام شدند، حتی اگر این یک گام کوچک باشد، به منزله شروعی خواهد بود، این نه یک توافقنامه بلکه یک شروع است.

آلدار خلیل گفت: این توافق هیچ بندی ندارد زیرا یک توافقنامه (واقعی) نیست. هر کدام از طرف ها درباره مسایل متفاوتی صحبت می نمایند، ما می گوییم مرزهای این کشور در معرض خطر هستند و نمی خواهیم کشور تقسیم گردد، ما به آنها گفتیم اگر نمی خواهید کشور تقسیم گردد، حمایت از مرزها مسئولیت پایتخت است و در قوانین بین المللی نیز به همین شکل است.

این چهره سیاسی ِکُرد اضافه کرد: هدف ما از توافق درباره استقرار نیروهای دمشق در مرزها همین است و باید قدرتی تحت عنوان دمشق باشد. زیرا آنها نماینده سوریه در سازمان ملل هستند. زمانی که ارتش بر مرزها مستقر گردد، این از نظر سازمان ملل به این معناست که تقسیمی در سوریه وجود ندارد و این حاکمیت ملی سوریه را نشان می دهد و با وجود این حاکمیت ملی، اگر ترکیه بر حمله خود پافشاری ورزد به معنای آن است که این کشور به حاکمیت ملی سوریه تجاوز نموده است.

این عضو هیئت اجرایی جنبش جامعه دموکراتیک با تاکید بر این که توافق یاد شده تنها شامل وضعیت مرزهاست، گفت: درباره وضعیت دولت خودمختار نمودها و شهرها توافقی نشده است، ما پیشتر خواهان توافق درباره حمایت از مرزها بودیم اما دمشق با آن مخالفت نموده بود و اکنون نیز اگر دمشق مجبور نبود، باز هم قبول نمی کرد. ما به آنها گفتیم به مرزها بیایید، مناطقی وجود دارند که آنها هرگز نخواهند توانست وارد آنجا شوند، نیروها در بعضی نقاط در منطقه واقع در حد فاصل شهر منبج و مناطق تحت کنترل دولت ترکیه مستقر شدند.

به گفته این چهره سیاسی کرد، بر سر برافراشته شدن پرچم سوریه در مناطق واقع در حد فاصل دیرک (المالکیه) تا سری کانیه (راس العین) و نیز از تل ابیض تا کوبانی (عین العرب) و نیز در منبج توافق شد.

او اضافه کرد: مناطق جنگی شامل این توافق نمی شوند، زیرا اگر حاکمیت سوریه بر این مناطق اعمال گردد، درگیری ها در مناطق جنگی ادامه خواهند یافت.

آلدار خلیل در ادامه گفت: ما از این لحظه به بعد برای دستیابی به یک توافقنامه اقدام خواهیم کرد و کوشش خواهیم کرد دمشق را به پذیرش دولت خودمختار، معین (چگونگی) روابط این دولت با دمشق و صندلی آن در قانون اساسی متقاعد کنیم. بحث و گفت وگوها درباره بعضی از این مسایل سال هاست ادامه دارند، آن چه ما در این کشور می خواهیم یک دولت دموکراتیک با حاکمیتی غیرمتمرکز است و این مساله نیز زمان طولانی احتیاج دارد.

منبع: همشهری آنلاین
انتشار: 8 آذر 1398 بروزرسانی: 27 فروردین 1399 گردآورنده: 3ye.ir شناسه مطلب: 1046

به "جزئیات توافق دمشق و نیروهای سوریه دموکراتیک از زبان یک مقام کُرد سوری" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "جزئیات توافق دمشق و نیروهای سوریه دموکراتیک از زبان یک مقام کُرد سوری"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید