کوشش برای لغو ویزای گردشگران چینی و عمانی

به گزارش مجله سایه، سخنگوی کمیسیون اصل 90 مجلس شورای اسلامی از کوشش سازمان میراث فرهنگی و گردشگری برای لغو ویزای گردشگران چینی و عمانی در سفر به ایران اطلاع داد.

کوشش برای لغو ویزای گردشگران چینی و عمانی

با تور عمان از نگین خاورمیانه دیدن کنید.

ایسنا: بهرام پارسایی با اشاره به نشست کمیسیون اصل 90 با رئیس و معاونین سازمان میراث فرهنگی و گردشگری گفت: پیرو گزارش کمیسیون اصل 90 درباره این سازمان و پرونده های دیگری که در این رابطه در کمیسیون اصل 90 مطرح بود میزبان دکتر مونسان رئیس سازمان میراث فرهنگی و معاونین ایشان بودیم. طبق گزارشات ارائه شده این سازمان سعی نموده با رایزنی و تعامل مسائل قانونی یا بخشنامه ای را حل نماید که از جمله آنها هماهنگی با وزارت نیرو و سازمان منابع طبیعی جهت اخذ مجوز و کاهش هزینه ها در بخش گردشگری است که در حوزه بوم گردی موثر بوده است.

وی اضافه نمود: این سازمان همچنین رایزنی هایی با بعضی کشورها مثل عمان داشتند تا با هماهنگی وزارت خارجه و دولت شهروندان عمان بتوانند بدون ویزا به ایران سفر نمایند. در این زمینه با چینی ها هم رایزنی شده و این اقدام در حال عملیاتی شدن است که در صورت تحقق، گردشگران چینی نیز بدون ویزا به ایران سفر می نمایند. این اقدام در جهت جذب گردشگر بسیار موثر است.

پارسایی با اشاره به گلایه ها از کمبود بودجه سازمان میراث فرهنگی گفت: میراث فرهنگی در کنار صنعت سوخت و صنعت خودرو سه صنعت برتر جهان هستند و طبیعتا بودجه این صنعت نیز با هم مقایسه می گردد. در کشور ما هم انتظارات زیادی از سازمان میراث فرهنگی وجود دارد. در حالیکه حمایت ها از صنعت گردشگری در قبال میزان حمایت از دو صنعت رقیب یعنی خودرو و سوخت بسیار ناچیز است و در صورتیکه توجه بیشتری به اعتبارات بخش گردشگری گردد کارایی این بخش نیز افزایش می یابد.

پارسایی با اشاره به بعضی دغدغه ها در زمینه حفظ و حراست از آثار ملی توضیح داد: بعضی از آثار ملی در کشور ما طی چند دهه گذشته در حال تخریب بوده و با دریافت مشاوره از مجامع بین المللی در راستای راه چاره های به روزتر برای حفظ و حراست از آنها کوشش می گردد چرا که این آثار شناسنامه و هویت ملی ماست.

سخنگوی کمیسیون اصل 90 با اشاره به توقف تخریب خانه های میراثی در بافت تاریخی شیراز که با پیگیری کمیسیون اصل 90 اجرا شده، توضیح داد: قرار شده خانه های تخریب شده در همان مکان و با همان معماری بازسازی گردد و در صورتیکه احتیاج باشد کمیسیون اصل 90 برای اقدامات تکمیلی و بعضی هماهنگی ها در این زمینه ورود خواهد نمود.

نماینده مردم شیراز با تاکید بر ضرورت استفاده از مدیران خلاق و کارآمد در حوزه میراث فرهنگی یادآور شد: یکی از دغدغه هایی که باعث می گردد گردشگران در تهیه اقلام مورد احتیاجشان مثل صنایع دستی با مشکل روبرو شوند این است که کارت های الکترونیکی آنها در کشور ما قابل استفاده نیست. در این راستا هم ظاهرا اقداماتی اجرا شده و امیدواریم علی رغم تحریم ها سامانه الکترونیکی در داخل تعریف گردد تا گردشگران با استفاده از آن سامانه امکان خرید با کارت الکترونیکی خود را داشته باشند. موضوع حمل پول نقد در سفر از جمله مواردی است که موجب عدم استقبال گردشگران نسبت به سفر به ایران می گردد که اگر این مشکل حل گردد هدف ارز آوری نیز از سفر گردشگران محقق خواهد شد.

وی با بیان اینکه مسیرهای اداری در سازمان میراث فرهنگی از 16 به یک ماه کاهش یافته و موجب کاهش اتلاف وقت و زمان سرمایه گذاران این حوزه می گردد، یادآور شد: طبق توضیحاتی که در این جلسه ارائه شد تعداد گردشگران خارجی از ترکیه و چند کشور دیگر افزایش یافته و برنامه ای برای متعادل سازی میزان ورودی ها و خروجی های گردشگری نیز در دستور کار واقع شده است.

سخنگوی کمیسیون اصل 90 با تاکید بر ضرورت حفظ حقوق گردشگران گفت: موضوع تاخیر و کنسلی پروازها از جمله دغدغه ها در حوزه گردشگری است. نظرات سازمان میراث فرهنگی باید به عنوان یک سازمان فرابخشی در بحث خطوط هوایی، پروازها و قطارها لحاظ گردد که در صورت تبدیل سازمان میراث فرهنگی به وزارتخانه این مشکل نیز تا حدی مرتفع خواهد شد.

پارسایی با اشاره به پیشنهاد کمیسیون اصل 90 برای اداره هیات امنایی اماکن گردشگری یادآور شد: البته می گویند به دلیل اینکه بودجه نداریم درآمد حاصل از این اماکن صرف موارد دیگری به جز این اماکن خواهد شد. علاوه بر این پیشنهاد کمیسیون اصل 90 این بود که برای توسعه گردشگری داخلی یک روز به تعطیلات کشور اضافه گردد و اگر این یک روز شنبه باشد که هماهنگ با یک روز تعطیلی کل کشورهای جهان در سطح کلان به نفع کشور خواهد بود.

وی اضافه نمود: با توجه به دیدگاه مشترک کمیسیون اصل 90 و سازمان میراث و انتظاری که از توانمندی خاص کشور وجود دارد این است که بتوانیم با همفکری، همراهی و کار کارشناسی وضعیت را بهبود ببخشیم. ایران جزو پنج کشور اول جهان از نظر جاذبه گردشگری است ولی از نظر درآمد گردشگری رتبه نود و چندم را دارد.

وی با بیان اینکه عمده مسائل میراث فرهنگی ناشی از عدم هماهنگی است، بر ضرورت تعامل و همراهی رایزنان فرهنگی با سازمان میراث فرهنگی نیز تاکید نمود و گفت: در مواردی کاروانسراها، مساجد و بعضی اماکن در اختیار اوقاف یا بنیاد مستضعفین هستند و این عزم ملی را می طلبد که این موارد مشخص تکلیف گردد. مثلا به صورت مصداقی مسجد ثبت شده ای که در اختیار اوقاف است دچار حریق شده و سازمان میراث فرهنگی مجبور شده آن را با هزینه خود تعمیر کند.

سخنگوی کمیسیون اصل 90 مجلس با بیان اینکه تبلیغات داشته های فرهنگی و تاریخی در شرایط فعلی و با ترویج ایران هراسی باید در صدر اولویت ها باشد، گفت: انجام بعضی اقدامات مثل آوردن بخشی از موزه لوور به کشور اقدام موثری در حوزه میراث فرهنگی بوده که نشان می دهد در صورت خلاقیت مدیران با وجود تنگناها و تحریم ها می توان بهره برداری خوبی از صنعت گردشگری داشت. ما معتقدیم اگر در چند دهه گذشته هم عزم جدی برای تقویت گردشگری وجود داشت تحریم ها نمی توانست اینقدر به ما فشار بیاورد.

منبع: توریسم آنلاین
انتشار: 10 شهریور 1398 بروزرسانی: 27 فروردین 1399 گردآورنده: 3ye.ir شناسه مطلب: 491

به "کوشش برای لغو ویزای گردشگران چینی و عمانی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "کوشش برای لغو ویزای گردشگران چینی و عمانی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید