بی توجهی به پروتکل های بهداشتی در پروازهای داخلی، سازمان هواپیمایی در خواب خرگوشی

به گزارش مجله سایه، در حالی وزیر راه 2 ماه قبل از الزام ایرلاین ها بر استفاده 60 درصدی از ظرفیت هواپیما تاکید نمود که شرکت های هواپیمایی همچنان به این مسئله بی توجه هستند.

بی توجهی به پروتکل های بهداشتی در پروازهای داخلی، سازمان هواپیمایی در خواب خرگوشی

به گزارش گروه مالی مجله سایه، اوایل اردیبهشت ماه سال جاری وزیر راه و شهرسازی در حاشیه بهره برداری از 56 دستگاه ناوگان ریلی با تاکید بر الزام رعایت فاصله گذاری اجتماعی در انواع شقوق حمل ونقل گفته بود: شرکت های هواپیمایی ملزم به رعایت فاصله گذاری اجتماعی در داخل هواپیماها هستند و تمام پروازها باید با 60 درصد ظرفیت هواپیماها انجام گردد.

محمد اسلامی اضافه نمود: هر ایرلاینی که این پروتکل را رعایت نکند متخلف است و سازمان هواپیمایی باید با این شرکت برخورد داشته باشد.

وی با تاکید بر اینکه موضوع فاصله گذاری هوشمند در تمام شبکه های ریلی، هوایی و جاده ای لازم الاجرا است و جزئیات این پروتکل های بهداشتی به تمام شرکت ها ابلاغ شده است، درباره مشکلاتی که در کنسلی پروازها ایجاد شده نیز گفت: بیشتر هزینه کنسلی پروازها به مردم پرداخت شده است.

چند ساعت پس از اظهارات صریح وزیر راه و شهرسازی درباره رعایت پروتکل های بهداشتی مقابله با شیوع ویروس کرونا، مدیر روابط عمومی سازمان هواپیمایی کشوری در این باره گفته بود: فردا صبح (11 اردیبهشت) الزام استفاده از فقط 60 درصد پروازها به شرکت های هواپیمایی ابلاغ می گردد.

لازم به ذکر است، حدود 2 ماه از این ماجرا می گذرد و به نظر می رسد در صبح روز مورد اشاره مدیر روابط عمومی سازمان هواپیمایی کشوری، ابلاغیه ای به شرکت های هواپیمایی داخلی ابلاغ نشده است. دلیل این ادعا نیز پر شدن تمام جایگاه ها در پروازهای داخلی است. ایرلاین های داخلی که طی ماه های اسفند 98 و فروردین 99 با حجم وسیعی از کنسلی پروازها روبرو شدند، برای جبران مافات از تمام ظرفیت هواپیماهای خود برای انجام پروازهای داخلی استفاده می نمایند.

عملکرد شرکت های هواپیمایی نشان داده که آنها هیچ توجهی به سخنان 2 ماه پیش وزیر راه و شهرسازی نداشته اند و کسب درآمد در شرایط نامساعد کنونی از هر چیزی برای آنها مهم تر است.

به عنوان نمونه در پرواز تهران-چابهار هفته گذشته شرکت هواپیمایی معراج پروتکل های بهداشتی به هیچ وجه رعایت نشد و تمام جایگاه های پرواز مذکور مورد استفاده نهاده شد. هواپیمایی زاگرس هم نمونه دیگر از این ماجرا است. با آن که طبق اعلام سازمان هواپیمایی کشوری، ایرلاین ها موظف به ارائه بسته بهداشتی (ماسک و دستکش) برای پیشگیری از شیوع ویروس کرونا به مسافران حین ورود به هواپیما هستند که هواپیمایی معراج این کار را انجام نمی دهد.

در کنار سرپیچی ایرلاین ها از ضوابط و دستورالعمل های سازمان هواپیمایی کشوری در مورد رعایت پروتکل های بهداشتی مقابله با ویروس کرونا، متاسفانه هیچ تمهیدی هم در داخل فرودگاه های کشور برای این منظور اندیشیده نشده است. فرودگاه مهرآباد فقط به نصب یک دوربین حرارتی در ورودی ترمینال ها اکتفا نموده که البته تعیین نیست این دوربین ها عملکرد مورد نظر را دارند یا خیر. در داخل ترمینال ها نیز به هیچ عنوان پروتکل های بهداشتی رعایت نمی گردد.

از سوی دیگر در زمان انتقال مسافران به هواپیما نیز شرکت های خدمات رسان مانند دوران قبل از شیوع کرونا حدبیشتر از 2 اتوبوس استفاده می نمایند و این مسئله باعث ازدحام مسافران شده است.

نیممه اردیبهشت ماه سال جاری مدیر روابط عمومی سازمان هواپیمای کشوری گفته بود: ... به همه ایرلای های داخلی اعلام کردیم که موظف هستند بسته بهداشتی را در اختیار مسافران قرار دهند. سازمان هواپیمایی و دستگاه های متولی بر رود ارائه بسته های بهداشتی به مسافران نظارت کاملی دارند.

از شواهد و قرائن پیداست که برخلاف اظهارات رضا جعفرزاده هیچ نظارتی از سوی سازمان هواپیمایی کشوری بر عملکرد شرکت فرودگاه ها، ایرلاین ها و شرکت های خدمات رسان در پروازهای داخلی صورت نمی گیرد. آمار ارائه شده هفته های اخیر مسئولان وزارت بهداشت حاکی از آن است که تعداد مبتلایان و مرگ و میر ناشی از ویروس کرونا در کشور فرایند تصاعدی به خود گرفته است. با توجه به عدم رعایت پروتکل های بهداشتی در پروازهای داخلی به نظر می رسد یکی از دلایل افزایش آمار مبتلایان همین مسئله و البته عدم نظارت از سوی متولیان و دستگاه های ذی ربط باشد.

منبع: خبرگزاری دانشجو
انتشار: 5 شهریور 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: 3ye.ir شناسه مطلب: 4479

به "بی توجهی به پروتکل های بهداشتی در پروازهای داخلی، سازمان هواپیمایی در خواب خرگوشی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "بی توجهی به پروتکل های بهداشتی در پروازهای داخلی، سازمان هواپیمایی در خواب خرگوشی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید