بهره برداری از تصفیه خانه های فاضلاب سخت صنایع نساجی و رنگرزی

به گزارش مجله سایه، عضو هیئت علمی گروه محیط زیست و انرژی پژوهشگاه مواد و انرژی پیروز به طراحی، ساخت و بهره برداری از تصفیه خانه فاضلاب صنایع نساجی و رنگرزی پارچه به عنوان فاضلاب سخت تجزیه پذیر شد.

بهره برداری از تصفیه خانه های فاضلاب سخت صنایع نساجی و رنگرزی

جهت دریافت خدمات بازسازی ساختمان با گروه ساختمانی آبان در ارتباط باشید.

به گزارش خبرنگاران، دکتر الهام عبداله زاده شرقی درخصوص فعالیت خود در حوزه تصفیه فاضلاب های صنعتی گفت: صنایع نساجی از دیرباز جزو مصرف کنندگان عمده آب در بخش صنعت بوده اند و ماحصل این مصرف بالا، فراوری حجم زیادی فاضلاب با آلایندگی شدید است. امروزه با تشدید حساسیت های زیست محیطی فعالیت کارخانه های رنگرزی از سوی سازمان حفاظت از محیط زیست با محدودیت های زیادی همراه شده است که در این بین، لزوم ارائه راه چاره های مالی با بازده مناسب حذف آلاینده بیش از پیش نمایان می گردد.

وی اضافه نمود: مهم ترین آلاینده در فاضلاب رنگرزی، انواع رنگزاها با خواص سمی و سرطان زا هستند که حذف موثر آنها با روش های معمول ممکن نیست. روش بیولوژیکی به عنوان راه چاره دوست دار محیط زیست با فراهم آوردن شرایط مساعد رشد و تکثیر میکروارگانیسم ها، باعث تسهیل تجزیه آلاینده شده و قابلیت سازگاری میکروارگانیسم ها با انواع مواد شیمیایی باعث محبوبیت این روش در میان صاحبان صنایع شده است.

این پژوهشگر ادامه داد: انتخاب فرآیند بیولوژیکی بی هوازی و استفاده از مدیای ارزان قیمت با تخلخل بالا و به دنبال آن، فرآیند بیولوژیکی هوازی باعث کاهش هزینه ساخت و بهره برداری این تصفیه خانه فاضلاب برای صنایع می گردد.

وی استفاده از مدیا با تخلخل بالا و قیمت بسیارکم در مقایسه با موارد مشابه موجود در بازار، کاهش زمین مورد احتیاج جهت ساخت، حداقل احتیاج به مواد شیمیایی و نیروی انسانی ماهر، فراوری لجن کم، حداقل احتیاج به قطعات مکانیکی، برقی و متحرک و کاهش مسائل مربوط به استهلاک آنها، راهبری و بهره برداری بسیار آسان در مقایسه با سایر روش های موجود تصفیه فاضلاب، حذف کد رنگ و کدورت با بازده بیش از 90 درصد را از مزایای این روش دانست.

دکتر عبداله زاده با اشاره به اینکه استفاده از این روش برای تصفیه فاضلاب رنگرزی ارزشمند است، توضیح داد: این سیستم در حال حاضر با ظرفیت 400 متر مکعب در روز، در یکی از شرکت ها ساخته شده و مورد بهره برداری قرار گرفته است. قابل ذکر است، خروجی تصفیه خانه مذکور قابلیت تخلیه پساب به چاه جاذب را دارا است.

عضو هیات علمی پژوهشکده انرژی پژوهشگاه مواد و انرژی همچنین اعلام کرد: با توجه به پیشینه صنعتی پیروز و رضایت کامل کارفرمایان قبلی، طراحی، ساخت و بهره برداری تصفیه خانه فاضلاب رنگرزی پارچه های پلی استر و پنبه ای به ظرفیت 20 متر مکعب در روز جهت دستیابی به پسابی با قابلیت استفاده مجدد در کشاورزی نیز در حال حاضر در شرکتی دیگر در حال اجرا است.

دکتر عبداله زاده اظهار کرد: دانش فنی طراحی و ساخت تصفیه خانه فاضلاب برای تصفیه انواع فاضلاب صنعتی سخت تجزیه پذیر جهت دستیابی به استانداردهای زیست محیطی تخلیه پساب در حال حاضر در پژوهشگاه مواد و انرژی موجود است.

بر اساس اعلام وزارت علوم، بخشی از نتایج پژوهشی پروژه مذکور در فصلنامه علمی پژوهشی مهندسی بهداشت محیط و پنج کنفرانس معتبر بین المللی و ملی به چاپ رسیده است. همچنین این پروژه در هفته پژوهش و فناوری استان البرز امسال به عنوان طرح برتر پژوهشکده انرژی رونمایی شد و در بیستمین نمایشگاه دستاوردهای پژوهش و فناوری نیز، سطح آمادگی فناوری (TRL) 8 را در سامانه ایران تک هاب کسب کرد.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 15 بهمن 1398 بروزرسانی: 28 شهریور 1400 گردآورنده: 3ye.ir شناسه مطلب: 2222

به "بهره برداری از تصفیه خانه های فاضلاب سخت صنایع نساجی و رنگرزی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "بهره برداری از تصفیه خانه های فاضلاب سخت صنایع نساجی و رنگرزی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید