با این وام چه خانه ای می توان خرید؟

به گزارش مجله سایه، خبرنگاران: در حالی وام 80 میلیون تومانی مسکن به تصویب رسیده است که باوجود قیمت بالای آپارتمان در شهر تهران، متقاضیان باید همین مقدار را به وام اضافه نمایند تا یک آپارتمان کوچک خریداری نمایند.

با این وام چه خانه ای می توان خرید؟

جهت دریافت خدمات پتینه کاری چیست با گروه ساختمانی آبان در ارتباط باشید. هر گونه خدمات رنگ آمیزی با تکنیک های مدرن پتینه کاری را به ما بسپارید.

به گزارش گروه رسانه های مجله سایه، وام 80، 60 و 40 میلیون تومانی از سوی شورای پول و اعتبار به تصویب رسید اما موضوع بازپرداخت این وام به یکی از مباحث اصلی در این روزها تبدیل شده است، زیرا با احتساب فرایند کنونی بازپرداخت وام ها، دریافت نمایندگان وام 80 میلیونی باید بیش از یک میلیون تومان اقساط ماهیانه پرداخت نمایند.

براین اساس، در حال حاضر اقساط وام 45 میلیون تومانی مسکن که 35 میلیون تومان بابت خرید و 10 میلیون تومان برای جعاله پرداخت می گردد، با احتساب پرداخت 10 ساله به رقمی حدود 850 هزار تومان می رسد که پرداخت این مبلغ هم برای بسیاری از متقاضیان بسیار سنگین است.

بنابراین دوبرابر شدن این وام، اقساط را افزایش می دهد و برای متقاضیانی که تا به امروز قدرت خرید مسکن نداشتند بطور حتم پرداخت این اقساط سخت خواهد بود ضمن آنکه هر متقاضی باید بخشی از خرید مسکن را هم از محل پس اندازهای خود بپردازد.

آپارتمان 50 متری 150 میلیون تومان

در حال حاضر و با وجود رکود بازار مسکن، حداقل قیمت هر متر مربع آپارتمان نوساز در مناطق متوسط رو به پایین شهر تهران حدود 3 میلیون تومان است؛ بنابراین یک خانوار برای خرید یک آپارتمان 50 متری باید 150 میلیون تومان هزینه کند که با کسر مبلغ 80 میلیون تومان وام مسکن، 70 میلیون تومان باقی می ماند و خریدار باید از محل پس اندازهای خود آن را بپردازد.

هرچند که بخشی از متقاضیان سعی می نمایند با اجاره واحد خود، مبلغی را هم از این طریق به هزینه خرید اضافه نمایند اما بازهم برای خرید یک آپارتمان نوساز در شهر تهران باید مبلغ زیادی به عنوان پس انداز پرداخت گردد، به همین دلیل دریافت وام 80 میلیون تومانی نمی تواند کمکی به مشکل خانه دار شدن بخش زیادی از متقاضیان کند.

از سوی دیگر، این وام برای خانه اولی ها در نظرگرفته شده است، یعنی متقاضیانی که با وجود فرزند در مسکن های کوچک زندگی می نمایند باید همچنان از وام های دیگر استفاده نمایند و قدرت خرید آنها افزایش نمی یابد.

عدم توان بانک ها در پرداخت وام 60 میلیونی

براساس این گزارش، موضوع دیگری که در مورد پرداخت وام های جدید مسکن مطرح است، شکستن انحصار بانک مسکن و پرداخت این وام از سوی دیگر بانک ها است. در واقع از این پس متقاضیان می توانند با مراجعه به هر یک از بانک ها وام تا سقف 60 میلیون تومانی به شیوه فروش اقساطی دریافت نمایند.

اما کارشناسان نظام بانکی معتقدند در حال حاضر بانک ها توان پرداخت این وام با مبلغ سود پایین و مدت زمان طولانی بازپرداخت را ندارند، بنابراین استقبال دیگر بانک ها از این وام بعید به نظر می رسد و یا اگر هم باشد بسیار اندک است.

به گفته یکی از کارشناسان حوزه اقتصادی، در حالی که صندوق بانک ها خالی است و بانک ها بابت تامین نقدینگی مورد نیازشان سپرده با نرخ سود بالای 20 درصد جذب می نمایند، چگونه می توان به پرداخت وام مسکن با نرخ سود 12 درصد امیدوار بود.

منبع:مهر

مجله سایه: انتشار مطالب خبری و تحلیلی رسانه های داخلی و خارجی لزوما به معنای تایید محتوای آن نیست و صرفا جهت اطلاع کاربران از فضای رسانه ای بازنشر می گردد.

بازگشت به صفحه سایر رسانه ها

منبع: تسنیم
انتشار: 8 اردیبهشت 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: 3ye.ir شناسه مطلب: 3077

به "با این وام چه خانه ای می توان خرید؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "با این وام چه خانه ای می توان خرید؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید