خسارت دوبله گردشگری از قطعی اینترنت

به گزارش مجله سایه، با قطعی اینترنت در کشور آژانس های مسافرتی بخش خصوصی مشتریان خود را به آژانس های دولتی مجهز به اینترنت حمایتی باختند و علاوه بر آن در 5 روزی که کشور بدون اینترنت سپری کرد زیان اقتصادی چشمگیری به این صنف در بازار گردشگری وارد شد.

خسارت دوبله گردشگری از قطعی اینترنت

برای دریافت خدمات ویزای توریستی کانادا با مجربترین کارشناسان کشور همراه باشید.

قطعی اینترنت در روزهای پایانی آبان موجب شد بسیاری از مشاغل با مسائل قابل توجه روبرو شوند که شاغلان حوزه گردشگری نیز از این امر مستثنی نبوده اند. آژانس های مسافرتی یکی از مشاغل حوزه گردشگری هستند که در پنج روز قطعی اینترنت در کشور متضرر شده اند. در این میان آژانس های مسافرتی بخش خصوصی فعال در کشور از نظر اقتصادی دوبله متضرر شده اند.

زیرا با قطع شدن اینترنت در این 5 روز نه تنها نتوانستند خدمات لازم را به مسافران بدهند بلکه مسافران آنها نیز توسط آژانس های دولتی جذب شدند که همین تورربایی دولتی ها از خصوصی ها طبق اعلام بازماندگان قطع اینترنت در بازار گردشگری، باعث از دست دادن مشتریان دائمی و بلندمدت آژانس های بخش خصوصی شده است. بنابراین آژانس های بخش خصوصی نه تنها در آن 5 روز نتوانستند فعالیت داشته و هر روز آن را با ضرر اقتصادی سپری کردند بلکه اغلب مشتریان دائم آنها که شامل صاحبان تورهای خارجی، گردشگران خارجی و... هستند را نیز آژآنس های دولتی با ارسال پیغام جذب نموده و به مشتری دائمی خود تبدیل کردند.

این آژانس ها به علت اینکه دولتی هستند به راحتی توانستند در زمان قطعی اینترنت خدمات لازم برای برقراری اینترنت را دریافت نمایند و آژانس های دولتی بدون هیچ مسئله ای به فروش و رزرو بلیت، رزرو هتل و سایر فعالیت های خود پرداختند.

حرمت الله رفیعی رئیس هیات مدیره انجمن صنفی دفاتر خدمات مسافرت هوایی و جهانگردی ایران در این باره مطرح کرد: تمامی فعالیت های آژانس های مسافرتی اعم از فروش بلیت، اجاره هتل و رزروها به واسطه اینترنت صورت می پذیرد در قطعی 5 روزه اینترنت در کشور با وجود تماس های مکرر با مسوولان مرتبط با این امر برای وصل کردن اینترنت آژانس های مسافرتی صحبت کردیم اما آنها این کار را انجام ندادند.

نبود اینترنت موجب از دست دادن حدود 10 هزار مسافر برای آژانس های بخش خصوصی شد که به همین دلیل این آژانس ها روزانه حدود 4 میلیارد تومان در حوزه گردشگران خارجی زیان اقتصادی را تجربه کردند؛ اما گردشگران داخلی در زمان قطعی اینترنت بین المللی می توانستند به راحتی و با استفاده از اینترنت داخلی با آژانس های مسافرتی ارتباط برقرار نموده و جهت خرید بلیت یا رزرو هتل اقدام نمایند. رئیس هیات مدیره انجمن صنفی دفاتر خدمات مسافرت هوایی و جهانگردی ایران اضافه کرد: در حال حاضر بین 100 تا 150 آژانس مسافرتی دولتی در تهران فعال هستند که موسس آنها ارگان ها و نهادهایی هستند که دایره فعالیت آنها خارج از گردشگری است که این مراکز شامل وزارتخانه ها، بانک ها، صنایع خودروسازی، ایرلاین ها و... می گردد.

رفیعی تاکید نمود: طبق بندث ماده 100 قانون برنامه ششم توسعه باید وزارت میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری بخشی از فعالیت های این حوزه را به بخش خصوصی واگذار کند؛ زیرا در این ماده از قانون آمده است: سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری می تواند بخشی از تصدی گری خود را به تشکل های حرفه ای تخصصی که براساس قانون تشکیل شده اند واگذار نمایند. ما نیز در حال حاضر خواهان اجرایی کردن اصل 44 هستیم و به همین دلیل نیز با نمایندگان مجلس، دیوان عالی کشور و قوه قضائیه صحبت هایی نموده ایم.

آنالیز های دنیای اقتصاد نشان می دهد در پنج روز قطعی اینترنت آژانس های مسافرتی بخش خصوصی به دو دلیل ناتوانی در برقرار شدن اینترنت بین المللی که موجب عدم ارتباط با مشتریان شد و همچنین ارسال پیغام از سوی آژانس های دولتی به مشتریان خارجی جهت فروش، رزرو و سایر خدمات متضرر شدند. مهم تر از ضرر اقتصادی 5 روز قطعی اینترنت علت اصلی متضرر شدن آژانس های مسافرتی از دست دادن مشتریان دائم خود است.

منبع: دنیای سفر
انتشار: 15 بهمن 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: 3ye.ir شناسه مطلب: 2227

به "خسارت دوبله گردشگری از قطعی اینترنت" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "خسارت دوبله گردشگری از قطعی اینترنت"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید