اراده مشترک ایران، عمان و کویت در توسعه روابط مستحکم تر

به گزارش مجله سایه، سخنگوی وزارت امور خارجه در تشریح سفر رئیس جمهور به کشورهای عمان و کویت گفت: این سفرها در شرایط خاص و حساس منطقه نشان از اراده مشترک این سه کشور برای توسعه روابط محبت آمیز بین دو سوی آبراه استراتژیک خلیج فارس است.

اراده مشترک ایران، عمان و کویت در توسعه روابط مستحکم تر

با تور عمان از نگین خاورمیانه دیدن کنید.

به گزارش حوزه سیاست خارجی مجله سایه، بهرام قاسمی سخنگوی وزارت امور خارجه در تشریح سفر حسن روحانی به کشورهای عمان و کویت گفت: این سفرها در شرایط خاص و حساس منطقه نشان از اراده مشترک این سه کشور برای توسعه روابط محبت آمیز بین دو سوی آبراه استراتژیک خلیج فارس است.

قاسمی با بیان اینکه سفر رئیس جمهوری ایران به عمان و کویت به دعوت سران این دو کشور صورت گرفت، اضافه نمود: سلطان قابوس پادشاه عمان و شیخ صباح امیر کویت همیشه خواهان روابطی گسترده با جمهوری اسلامی ایران بوده و فراتر از روابط دو جانبه، خواهان ایجاد یک سازکار جمعی با مشارکت ایران و کشورهای منطقه برای گفت و گو درباره ثبات و امنیت منطقه و تهدیدات و نگرانی های مشترک از جمله مبارزه با تروریسم و افراط گرایی هستند.

وی ادامه داد: سفر روز چهارشنبه روحانی به عمان و کویت با استقبال فوق العاده مسئولان، مردم و رسانه های منطقه همراه بود، به ویژه پس ازآنکه بعضی بازیگران فرامنطقه ای در هفته های اخیر کوشش نموده بودند در جهت منافع خود بین کشورهای اسلامی تفرقه بیفکنند. این سفر و استقبال گسترده از آن نشان داد که سیاست های تحریک آمیز قدرت های فرامنطقه ای، نتیجه عکس داشته و اراده مردم و دولت های دوراندیش، برای گسترش همکاری ها افزایش یافته است.

سخنگوی وزارت امور خارجه گفت: در سفر روحانی به مسقط که پس از دوره بهبودی و نقاهت پادشاه عمان، نخستین سفر یک رییس کشور به عمان در دو سال گذشته بود، علاوه بر اطمینان از سلامتی سلطان قابوس، مذاکرات فشرده و مفیدی درمورد گسترش روابط مالی، تجاری فرهنگی و مردمی دو کشور صورت گرفت و دوطرف دستور فوری را برای برداشتن موانع و تسریع همکاریها به دستگاههای ذیربط در دو کشور صادر کردند.

وی افزایش خطوط کشتیرانی بین بنادر دو کشور، تسهیل ویزا جهانگردی و تجاری، همکاری های بانکی و مالی، تاکید بر اهمیت تسریع درخط انتقال گاز بین دو کشور را از جمله توافقات رهبران دو کشور ایران و عمان در این سفر اعلام نمود.

قاسمی اضافه نمود: روحانی در این سفر با تجلیل از نقش و رویکرد سازنده سلطان قابوس در پرونده های منطقه ای ابراز امیدواری کرد، جنگ در یمن همسایه جنوبی عمان که باعث خسارت های سنگین به زیرساخت های این کشور اسلامی و شرایط انسانی تاسف باری شده است، هر چه سریعتر با رویکرد سازنده و بشر محبت آمیز همه طرف های درگیر سرانجام یابد.

سخنگوی دستگاه دیپلماسی سفر ریاست جمهوری به کویت را در پاسخ به سفر امیر کویت به تهران در خرداد ماه سال 1393 و بر اساس دعوت شیخ صباح اعلام نمود و گفت: در این سفر نیز علاوه بر گفت وگو در خصوص مناسبات دو جانبه، مذاکرات مفصل و دقیقی در خصوص شرایط منطقه ای و ساز و کار مناسب برای کاهش تنش درمنطقه و همکاری های جمعی صورت گرفت.

وی ادامه داد: امیر کویت، اظهارات و دیدگاههای رییس جمهوری کشورمان را که برخواسته از روح اخوت اسلامی بود با اهمیت تلقی و از رویکرد سازنده کشورمان برای کاهش تنش بین کشورهای عربی همسایه ابراز رضایت و خشنودی کرد.

قاسمی خاطر نشان کرد: این در حالی است که امیر کویت درهفته های اخیر پیامی برای رییس جمهوری کشورمان ارسال و دیدگاههایی را در خصوص گفت وگوهای منطقه ای مطرح نموده بود.

سخنگوی وزارت امور خارجه به حضور تمامی مقام های عالیرتبه عمان و کویت در مراسم استقبال رسمی از رییس جمهوری کشورمان و انجام بالاترین سطح تشریفات اشاره نمود و گفت: این سفر کوتاه 8 ساعته نشان از اهمیتی داشت که مقام های این دو کشور برای سفر رییس جمهوری ایران قائل بودند.

منبع: تسنیم
انتشار: 18 آبان 1398 بروزرسانی: 27 فروردین 1399 گردآورنده: 3ye.ir شناسه مطلب: 871

به "اراده مشترک ایران، عمان و کویت در توسعه روابط مستحکم تر" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "اراده مشترک ایران، عمان و کویت در توسعه روابط مستحکم تر"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید