ابررایانه سیمرغ دهه فجر به بهره برداری می رسد

به گزارش مجله سایه، ابررایانه ایرانی سیمرغ با ظرفیت 160 تریلیون عملیات پردازش در یک ثانیه، بهمن ماه به بهره برداری می رسد.

ابررایانه سیمرغ دهه فجر به بهره برداری می رسد

وزارت ارتباطات بیان کرد: ابرکامپیوترها از نشانه های اصلی فراوری دانش و پیشرفت در علوم و صنایع مختلف محسوب می شوند که فناوری ساخت آنها در انحصار چند کشور پیشرفته قرار گرفته است.

هم اکنون با همکاری پژوهشگاه ارتباطات و فناوری اطلاعات و دانشگاه صنعتی امیرکبیر، پروژه ساخت ابررایانه سیمرغ در کشور در حال انجامم است.

این پروژه با تعریف نیازهای پردازشی فوق سریع در کشور کلید خورده تا به صورت کاربردی در حوزه هایی چون هوش مصنوعی، کلان داده ها، اینترنت اشیا و بلاکچین مورد استفاده قرار گیرد.

ابر رایانه سیمرغ علاوه بر جنبه تحقیقاتی، پیش بینی سریع آب و هوا، تحلیل های زمین شناسی و زلزله شناسی و تحلیل های داده های ژنتیکی را بر بستر شبکه ملی اطاعات امکان پذیر می نماید.

در این طرح در ابتدا مدل مهندسی و پیش نمونه ابررایانه با ظرفیت پردازشی حدود 160 ترافلاپس (160 تریلیون عملیات پردازش در یک ثانیه) به بهره برداری می رسد و عملیات توسعه آن تا مقیاس پتافلاپس یا 10 به توان 15 (یک میلیون میلیارد محاسبه در یک ثانیه) هم خواهد رسید.

مطالعه برای توسعه سرعت پردازش در مقیاس اگزافلاپس یا 10 به توان 18 (یک میلیارد میلیارد محاسبه در یک ثانیه) نیز ادامه پیدا می نماید.

قرار است ابررایانه سیمرغ که در رده 500 ابررایانه برتر جهان است در بهمن ماه به بهره برداری برسد.

با به کارگیری این ابررایانه و هوش مصنوعی و تکمیل الگوریتم پیچیده حرکت گسل ها، می توان به پیش بینی نسبتاً خوبی از تحلیل وقوع زلزله در کشور رسید.،مهر

منبع: ایران آنلاین
انتشار: 28 بهمن 1399 بروزرسانی: 28 بهمن 1399 گردآورنده: 3ye.ir شناسه مطلب: 6797

به "ابررایانه سیمرغ دهه فجر به بهره برداری می رسد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ابررایانه سیمرغ دهه فجر به بهره برداری می رسد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید