آشنایی با سلطان جدیدعُمّان؛ بن طارق از ریاست فدراسیون فوتبال تا تکیه بر تخت پادشاهی

به گزارش مجله سایه، شامگاه آدینه بیستم دی(دهم ژانویه 2020)، پرونده پنجاه سال پادشاهی سلطان قابوس بر یکی از باثبات ترین کشورهای عربی منطقه با مرگ وی بسته شد و به دلیل نداشتن فرزند و برادر، هیثم بن طارق آل سعید پسرعموی وی بر تخت سلطانی تکیه زد.

آشنایی با سلطان جدیدعُمّان؛ بن طارق از ریاست فدراسیون فوتبال تا تکیه بر تخت پادشاهی

به گزارش گروه بین الملل مجله سایه، سلطان قابوس بن سعید پادشاه عمان پس از یک دوره بیماری که به سرطان روده مبتلا شده بود، در سن 79سالگی درگذشت. وی از سال 1970 میلادی و به مدت پنجاه سال در عمان حکفرمایی کرد.

دیوان پادشاهی عمان در پی درگذشت وی سه روز عزای عمومی و تعطیلی رسمی اظهار داشت. پرچم عمان نیز به مدت 40 روز برای ادای احترام به پادشاه فقید این کشور نیمه افراشته خواهد بود.

مراسم تشییع وی صبح امروز در مسقط با حضور سلطان جدید برگزار گردید.

شورای پادشاهی عمان با برگزاری نشستی با عمل به وصیت سلطان قابوس برای مشخص جانشین وی، هیثم بن طارق آل سعید را به جانشینی سلطان فقید این کشور انتخاب کرد و او امروز (شنبه) رسماً در برابر مجلس عمان سوگند یاد کرد.

آشنایی با سلطان جدید عمان؛ از ریاست فدراسیون فوتبال تا تکیه بر تخت پادشاهی

هیثم بن طارق بن تیمور آل سعید پسر عموی سلطان قابوس است، وی در سال 1954 میلادی به جهان آمد.

پیش از رسیدن به تخت پادشاهی عمان، چندین مسئولیت مهم داشته است، وی رئیس کمیته اصلی چشم انداز عمان 2040 میلادی، وزیر میراث و فرهنگ از فوریه 2002 تا 11 ژانویه 2020 بوده است.

وی همچنین مناصب متعددی در وزارت خارجه عمان داشت از جمله دبیرکل و معاون امور سیاسی وزارت خارجه بوده است.

بن طارق طی سال های 1983 میلادی تا 1986 میلادی ریاست فدراسیون فوتبال عمان را برعهده داشته است، ریاست کمیته برگزاری بازی های آسیایی ساحلی در سال 2010 را هم در کارنامه خود دارد.

بن طارق از دو سال پیش هم از جمله گزینه های جانشینی پادشاهی عمان مطرح بود.

زندگی شخصی سلطان جدید عمان :

هیثم بن طارق گاهی اوقات به عنوان فرستاده ویژه سلطان قابوس فعالیت می کرد. بر خلاف سلطان قابوس که فرزند یا برادری نداشت که وارث تاج و تختش باشد، سلطان جدید صاحب برادران و فرزندان متعددی است. وی صاحب چهار فرزند شامل دو پسر و دو دختر به نام های ذی یزن، بلعرب، ثریا و امیمه است، همسرش، عهد بنت عبدالله بن حمد البوسعیدیه است . وی هشت برادر به نام های طلال، اسعد، قیس، شهاب، ادهم، فارس، کامله و امل است.

تاکید بن طارق بر ادامه راه سلطان قابوس

سلطان هیثم بن طارق پادشاه جدید عمان اظهار داشت که سیاست خارجی سلطان قابوس را دنبال خواهد نمود و به توافقنامه های امضا شده عمان با دیگر کشورها و سازمان های مختلف پایبند خواهد بود.

سلطان هیثم پادشاه جدید عمان گفت: برنامه کاری خود را طبق روش سلطان قابوس پادشاه فقید این کشور دنبال خواهد نمود و در سیاست خارجی خود از خطوط کلی وی بهره برداری خواهد نمود.

وی با تاکید بر اصرار پادشاهی عمان بر رعایت حسن همجواری و همکاری بین المللی و عدم مداخله در امور دیگران گفت: ما به دنبال حل اختلافات به وسیله راهکارهای مسالمت آمیز خواهیم بود.

پادشاه جدید عمان اضافه کرد: با برادران خود در رهبران کشورهای شورای همکاری در جهت پیشبرد فرایند همکاری ها قدم خواهیم برداشت، ما به حمایت از اتحادیه عرب و همکاری با برادران خود در تحقق اهداف این اتحادیه ادامه می دهیم.

سلطان هیثم بر حفظ توافقنامه های منعقد شده این کشور با دیگر کشورها تاکید نمود و گفت : عمان به نقش تاثیرگذار خود در سازمان ملل متحد و تحقق امنیت بین المللی ادامه خواهد داد و به منشورها و توافقنامه هایی که عمان با دیگر کشورها و سازمان های مختلف به امضا رسانده، پایبند خواهد بود.

منبع: خبرگزاری تسنیم
انتشار: 11 اسفند 1398 بروزرسانی: 27 فروردین 1399 گردآورنده: 3ye.ir شناسه مطلب: 2450

به "آشنایی با سلطان جدیدعُمّان؛ بن طارق از ریاست فدراسیون فوتبال تا تکیه بر تخت پادشاهی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "آشنایی با سلطان جدیدعُمّان؛ بن طارق از ریاست فدراسیون فوتبال تا تکیه بر تخت پادشاهی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید