5 تأثیر عجیب عشق بر روی بدن

به گزارش مجله سایه، چند تأثیر عجیب عشق بر روی فکر و بدن در ادامه آورده شده است. حالا می توانید علت کارهای عجیب خود در گذشته را متوجه شوید.

5 تأثیر عجیب عشق بر روی بدن

عشق شما را نشئه می نماید

دانشمندان علت خوشحالی بیش ازحد به هنگام عاشق شدن را توضیح می دهند. دانشمندان Albert Einstein College of Medicine در نیویورک، اسکن MRI بعضی از دانشجویان کالج را مورد آنالیز قرار دادند و متوجه شدند که عاشق شدن باعث می شود یک سیستم عصبی در مغز فعال شود که به هنگام مصرف کوکائین نیز این بخش فعال می شود. فعال شدن این بخش باعث می شود که احساس شدید سرخوشی داشته باشید. در نتیجه اگر فکر می کنید به خواستگار تازه خود علاقه مند شده اید، آن طور که فکر می کنید دیوانه نشده اید.

عشق شما را احمق می نماید

طبق تحقیقی که در نشریه Motivation and Emotion در سال 2013 منتشر شد، افرادی که عاشق هستند، کمتر می توانند تمرکز نمایند و کارهایی که به توجه احتیاج دارد را نمی توانند به خوبی انجام دهند. علاوه بر این، این تحقیق نشان داد هرقدر عشق افراد نسبت به یکدیگر بیشتر باشد، تمرکز بر روی کارها برایشان دشوارتر می شود. محققان این تحقیق دقیقاً نمی دانند چه چیزی باعث می شود که مغز افراد عاشق تا این حد مبهم شود؛ اما فکر می نمایند تعادل میان تمرکز و توهم برای موفقیت یک رابطه حیاتی است.

عشق شما را مصمم تر می نماید

حتماً شما هم داستان های عاشقی زیادی شنیده اید؛ داستان هایی که دو دوست بر سر ازدواج با یک دختر که موردعلاقه هر دو است، با یکدیگر دشمن شده اند. چه چیزی باعث ایجاد چنین خصومتی می شود؟ طبق یک تحقیق تازه که اخیراً در Personality and Social Psychology Bulletin منتشر شد، پاسخ این سؤال هورمون های عصبی است که با خشونت و همدلی ارتباط دارند. محققان از یک سری افراد خواستند تا زمانی را توصیف نمایند که فردی نزدیک به آن ها مورد تهدید قرار گرفته است. این افراد عکس العمل خود در این مواقع را توضیح دادند. محققان دریافتند که علاقه به یک شخص باعث ایجاد رفتار خشونت آمیز می شود. در نتیجه زمانی که عاشق فردی هستید، این هورمون ها مغز شما را داغ نموده و احساس همدلی ترحم آمیز را به خشونت حمایتی تبدیل می نمایند. این امر باعث می شود که شما از فرد موردعلاقه خود در مقابل افراد مهاجم، حوادث پراسترس و حتی ناراحتی دفاع کنید. جالب بود، نه؟

عشق باعث می شود که دچار وسواس شوید

اگر تا به امروز عاشق شده باشید، می دانید که چگونه حماقت در اوایل رابطه می تواند شما را خسته کند. محققان دانشگاه Pisa در ایتالیا در پی علت این اتفاق بودند. این محققان دریافتند ممکن است تأثیر زیست شیمی عشق رمانتیک از اختلالات وسواس اجباری قابل تمییز نباشد. محققان دریافتند افرادی که در 6 ماه گذشته عاشق شده اند، همچون افرادی که به وسواس مبتلا هستند، سطح سروتینین پایینی دارند. سروتینین یک هورمون آرامش دهنده است. این موضوع توضیح می دهد که چرا نمی توانید از فکر کردن به نوزاد خود دست بکشید.

عشق باعث می شود فکر کنید، شکست ناپذیر هستید

آیا تا به امروز توجه نموده اید، زمانی که در کنار همسر یا نامزد خود هستید، تمام دردهایتان ناپدید می شوند؟ مطمئناً این اتفاق تصادفی نیست. طبق تحقیق محققان دانشگاه Stanford، بخش هایی از مغز که تحت تأثیر عشق شدید قرار می گیرند، همان بخش هایی هستند که مسکن ها بر روی آن ها تأثیر می گذارند. افراد شرکت نماینده در این تحقیق، یک عکس از فرد موردعلاقه و یک عکس از یکی از دوستان مجذوب کننده خود را به همراه داشتند. زمانی که محققان یک شبیه ساز گرمایی را داخل کف دست این افراد روشن کردند، این عکس ها نمایش داده می شدند. اسکن های مغزی نشان دادند که عکس های مرتبط با عشق نسبت به عکس های دوستان، مقدار درد را بسیار کمتر می نمایند. احتمالاً این امر به علت فعال شدن مراکز پاداشی بود که درد را در سطح ستون فقرات متوقف می نمایند. البته یک عشق شدید نمی تواند جایگزین داروهای مسکن شود؛ اما مطمئناً به کاهش درد یاری می نماید.

پریا اقدامی

منبع: فوت و فن
انتشار: 16 مرداد 1401 بروزرسانی: 16 مرداد 1401 گردآورنده: 3ye.ir شناسه مطلب: 12316

به "5 تأثیر عجیب عشق بر روی بدن" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "5 تأثیر عجیب عشق بر روی بدن"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید