یک استکان چای در کوچک ترین کافه جهان

به گزارش مجله سایه، در این جهان کافه های زیادی وجود دارد. همین شهر خودتان را درنظر بگیرید. چندصدتا تا کافه در خیابان ها و کوچه های مختلفش هست و هر روز هم به تعدادشان دارد اضافه می گردد، ولی شنیدن نام کافه ای که کمتر از دو متر است و لقب کوچکترین کافه جهان را دارد شاید عجیب به نظر برسد، کافه ای که برای رفتن به آن احتیاج به بستن چمدان و رفتن به راه های دور نیست و در یکی از دالان های بازار تهران جا خوش نموده.

یک استکان چای در کوچک ترین کافه جهان

بازار عظیم تهران در بیشتر روزهای سال جای سوزن انداختن ندارد. در منطقه پر رفت و آمد 15 خرداد قرار گرفته و هتلهای تهران هم در آن منطقه کم نیست. مثل هتل فردوسی و هتل مارلیک. به بازار که رسیدی با گذر از چند دالان، همهمه مردم و کالسکه ها و چرخ دستی ها می توانی به کوچک ترین کافه جهان برسی. جایی که کنار مسجد حاج عبدالله قرار گرفته و سردردش نوشته شده قهوه خانه حاج علی درویش، تاسیس 1297. 100 سال است که در اینجا چای دبش به مشتریان داده میگردد، آدم های زیادی در طول این مدت به این جهان پا گذاشته اند و آن را ترک نموده اند و در تمام این سال ها قهوه خانه حاج علی درویش سرپا در گوشه ای از بازار به کار خودش ادامه داده. کمتر از دو متر است و شاید چای خوردن در آن سخت باشد ولی به خاطر همین ویژگی و رسم چای خانه داری و قهوه خانه داری که در خاندان درویش نسل به نسل گشته، حالا قهوه خانه حاج علی درویش در فهرست میراث ناملموس ایران به ثبت رسیده و درست است که دیگر هر بازاری ای چایش را در حجره اش درست می نماید و بازار تهران هم پر از چرخ دستی هایی است که چای می فروشند ولی همه اینها و حتی کوچکی قهوه خانه باعث نشده مشتریان قهوه خانه حاج علی درویش کم شوند و حالا گردشگران خارجی هم خوردن یک استکان چای در قهوه خانه حاج علی درویش را از دست نمی دهند.

خشت اول قهوه خانه را حاج محمد حسن شمشیری گذاشت و پس از او حاج علی درویش عهده دار چای خانه شد. بخشی از زمین آن را فروخت و تنها دومتر اززمین اولیه باقی ماند و با اینکه در نظر اول کارش اشتباه به نظر می رسید ولی همین کوچک بودن مغازه کم کم باعث شهرتش شد. حاج علی درویش تا همین هفت سال پیش که کمرش نشکسته و زمین گیر نشده بود چرخ قهوه خانه را می چرخاند تا اینکه کاظم مبهوتیان، پسر حاج علی مبهوتیان، معروف به حاج علی درویش جایگزین پدر شد. حالا کاظم مبهوتیان پشت پیشخوان چای خانه و جایی که پشتش پر از ظرف های دمنوش و انواع چای است، می ایستد، جایی که استکان ها به ردیف و مرتب چیده شده، بخار سماور تا سقف می رود و رادیو و ساعت قدیمی، گیرایی مغازه را دوچندان می نماید. حاج کاظم مبهوتیان درباره خواص پزشکی هر نوشیدنی با مشتریانش حرف می زند و با روی گشاده پذیرای شان می گردد، هرچند اینجا هم مثل جاهای دیگر قوانین خاص و جالب خودش را دارد. قوانینی که روی تکه ای کاغذ نوشته شده مثل اینکه اگر سرما خورده اید اطلاع دهید. موقع سفارش چای نوع استکان و رنگ چای را معین کنید و اگر دیابت دارید به جای قند از کشمش از شما پذیرایی خواهد شد. اما چیزی که شاید بیشتر از همه جالب باشد قیمت های کافه است که به طور معمول 2000 تومان است و برای برخی ها فرق می نماید و از 1500 تومان تا 100 تومان هم می رسد هرچند که روی همان کاغذ نوشته شده طبقه بندی قیمت، ربطی به توان اقتصادی افراد و کیفیت و اندازه چای یکسان است.

منبع: اسنپ تریپ
انتشار: 20 خرداد 1399 بروزرسانی: 20 خرداد 1399 گردآورنده: 3ye.ir شناسه مطلب: 3608

به "یک استکان چای در کوچک ترین کافه جهان" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "یک استکان چای در کوچک ترین کافه جهان"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید