جاهای دیدنی اصفهان؛ 15 جاذبه دیدنی نصف دنیا

به گزارش مجله سایه، 1. میدان نقش دنیا را خوب بگردید

میدان نقش دنیا یا امام، یکی از مصادیق شگفت انگیز هنر معماری در عصر صفوی و یکی از تماشای های اصفهان است. سالانه، گردشگران خارجی بسیاری برای تماشا و کشف نقاط مختلف این اثر تاریخی زیبا به اصفهان می فرایند. میدان نقش دنیا در یونسکو به ثبت دنیای هم رسیده است. هر گوشه از نقش دنیا، شاهکاری را به نمایش می گذارد: مسجد شیخ لطف الله، عالی قاپو، مسجد شاه و سَردر قیصریه که به بازار بزرگ اصفهان باز می گردد.

جاهای دیدنی اصفهان؛ 15 جاذبه دیدنی نصف دنیا

میدان نقش دنیا یکی از مهم ترین جاهای دیدنی اصفهان است که باید هر بخش آن را با دقت بازدید کرد و قدمت آن را شناخت. برای خروج از میدان نقش دنیا، اصلا عجله نکنید. تازه بعد از اینکه بازدیدتان از آثار تاریخی آن تمام می گردد، وقت آن می رسد که روی چمن های اطراف بنشینید و از حضور مردمی که برای پیک نیک آمده اند لذت ببرید. صدای بازی بچه ها، خنده و شادی خانواده ها و کالسکه هایی که توریستان را دور میدان می چرخانند، فوق العاده شادی بخش و مجذوب نماینده است.

2. از بازار بزرگ اصفهان خرید کنید

از سردر قیصریه واقع در میدان نقش دنیا هم می توانید وارد بازار بزرگ اصفهان بشوید. غرق شدن در هزارتوی زیبای این بازار هم خیلی لذت بخش است. زیر طاق و گنبدهای بازار، پر است از حجره های فرش، ادویه فروشی ها، مغازه های لباس فروشی و… . این بازار دیدنی در قرن 11 بنا شده و به مسجد جامع این شهر منتهی می گردد.

3. با گشت وگذار در مسجد جامع، به قلب تاریخ بروید

با قدم زدن در مسجد جامع، احساس می کنید در میان صفحات کتابی تاریخی قدم می زنید. واقعا هم همین طور است. مسجد جامع از قرن 8 تا 20 میلادی، شاهد تغییرات تدریجی گوناگونی بوده است. مسجد جامع اصفهان در طول تاریخ و با روی کار آمدن سلسله های مختلف تغییراتی نموده است. به همین دلیل در هر نقطه از آن می توان شاهد سبکی متفاوت بود. مسجد جامع اصفهان 4 ایوان دارد و بی اغراق، یکی از جاهای دیدنی اصفهان است که نباید دیدنی آن را از دست داد. در واقع، مسجد جامع، معجونی است از هنر معماری ایرانی زیر یک سقف.

4. مقبره علامه مجلسی را هم ببینید

در قسمت شمال غربی مسجد جامع، مقبره علامه مجلسی واقع شده است. علامه مجلسی که فقیهی شیعه در دوران صوفی بوده در اثر معروف خود بحار الانوار، مجموعه ای از احادیث حضرت محمد (ص) را در 110 جلد جمع آوری نموده است. فضای مقبره بسیار جالب توجه است؛ بعضی در گوشه ای می نشینند و دعا می خوانند و بعضی هم به طواف ضریح مشغولند.

5. چهل ستون را ببینید و در فضای سلطنتی آن قدم بزنید

چهل ستون یکی دیگر از جاهای دیدنی اصفهان است. کاخ چهل ستون در غرب میدان نقش دنیا واقع شده است. این مکان دیدنی که از کاخ های سلطنتی دوره صفوی است در سال های دهه 1600 میلادی تأسیس شده. شاه عباس دوم، آن را تکمیل نموده و به عنوان مکانی برای پذیرایی از مهمانان ویژه خود از آن بهره می برده است. این بنای دیدنی 20 ستون دارد که با انعکاس تصویرشان در حوض بلند مقابل عمارت به چهل ستون بدل می شوند.

6. سی و سه پل را از قلم نیاندازید

از سمت جنوب چهل ستون، خیابان چهارباغ را پایین بروید تا چشم تان به جمال سی وسه پل روشن بگردد. این بنای زیبا روی روخانه زاینده رود ساخته شده است. البته، این روزها، زاینده رود به علت خشک سالی و استخراج آب، آن قدرها هم زاینده نیست، اما هنوز هم زیبایی های سابقش را دارد.

سی وسه پل، 33 طاق دارد که می توانید زیر آنها بنشینید و در صورت پرآب بودن، پاها را در زاینده رود فرو کنید.

7. شنیدن آوازها روی پل خواجو را از دست ندهید

در شرق سی وسه پل و روی رودخانه زاینده رود، اثری دیگر از دوران شاه عباس دوم دیده می گردد که نامش پل خواجو است. در میانه پل، بنایی مخصوص به استراحت شاه بنا شده بوده است. مثل سی وسه پل، پل خواجو هم دو طبقه است.

روی پل خواجو همواره اصفهانی های باصفایی هم هستند که یا زیر آواز می زنند یا با خواندن اشعار زیبای فارسی، حال و هوایی دوست داشتنی ایجاد می نمایند.

8. در رستوران های سنتی غذا بخورید

با غذا خوردن در رستوران های سنتی اصفهان، خاطره و تجربه بی نظیری برای خود خلق کنید. جنب مسجد شیخ لطف الله می توانید سری به رستوران سنتی نقش دنیا بزنید و در محیط زیبایش با آن کاشی ها و پنجره های شیشه ای رنگارنگ و سقف آینه کاری شده دلی از عزا دربیاورید.

رستوران شهرزاد، رستوران های مجتمع ترنج، کافه رستوران هوگر در خانه ای قدیمی، خانه تاریخی ملک سلطان جارچی باشی و هتل عباسی هم از جاهای دیدنی اصفهان هستند. اما یادتان باشد که قیمت ها در این رستوران ها کمی بیش از حدِ معمول است و افزایش قیمت ها، پیش از آنکه به خاطر خود غذاها باشد، به خاطر جو و فضای این مکان هاست.

9. غذاهای سنتی میل کنید

توریستان خارجی در ایران همواره در پی امتحان کردن طعم قورمه سبزی و قیمه معروف هستند، اما چیزی که برای هر توریست ایرانی و خارجی واجب است، خوردن غذاهای سنتی اصفهانی مانند بریانی است. بریانی خوب بیشتر در منازل کدبانوهای اصفهانی طبخ می گردد، اما رستوران های معتبری هم در اصفهان وجود دارند که بریانی اصیل و خوشمزه به مشتریان تحویل می دهند. خوردن بریانی که از گوشت گوسفند درست می گردد به همراه نان سنگک، یکی از دوست داشتنی ترین بخش های سفر به اصفهان است.

10. کافه های اصفهانی هم دیدنی هستند

کافه ها و سفره خانه های اصفهانی هم با طراحی های ستنی و زیبای خود، جای خوبی برای نشستن و خوردن چای تازه دم هستند. کافه های اصفهان در نزدیکی کلیسای وانک یا سایر محله ها، با کیک های خوشمزه و فضای دلنشین شان، نه تنها محبوب ایرانی ها هستند که حتی توریستان خارجی را هم به خود علاقه مند نموده اند. در سفر به اصفهان به چای خانه های سنتی هم سری بزنید.

11. دیدنی غروب از آتشگاه اصفهان را به خاطر بسپارید

در غرب مرکز شهر اصفهان، آتشگاه واقع شده است. آتشگاه اصفهان که یکی از جاذبه های توریستی اصفهان است، اثری متعلق به زرتشتیان اصفهان بوده و هنوز هم ساختار دایره ای خود را حفظ نموده و می توان به دیوارهای خشتی آن تکیه داد و غروب زیبای آفتاب را دیدن کرد. در سمت غربی آتشگاه، قله کوهی واقع شده است که مشاهده غروب را دیدنی تر هم می نماید. آتشگاه هم بنایی مهم از نظر معماری و تاریخ است و هم محلی زیبا برای دیدنی خورشید.

12. محله جلفا را هم دریابید

در کنار رودخانه زاینده رود، در سمت میدان نقش دنیا، محله زیبای جلفا واقع شده است. محله جلفا، محله ای ارمنی نشین است و در سال 1606 میلادی تحت نظارت شاه عباس ساخته شده و نشان دهنده تنوع فرهنگ و دین و… در ایران است. کلیساها، کافه ها و خانه های قدیمی جلفا هم بی تردید ازجمله جاهای دیدنی اصفهان هستند.

13. کلیسای وانک و شکوه آن دیدنی است

کلیسای وانک در مرکز محله جلفاست. نقاشی های دیواری این کلیسا، داستان های انجیل را روایت می نماید. شاید نمای بیرونی آن چندان جلب توجه نمی نماید، اما درون آن واقعا خیره نماینده و فرق دارد. تصاویر و طرح های این کلیسا، آن قدر زیباست که باید از همه آنها عکسی گرفت و در قابی زیبا، آن را ثبت کرد.

14. بالا رفتن از کوه صُفه هم فکر خوبی است

فرقی نمی نماید شب یا روز؛ بالا رفتن از کوه صفه که 590 کیلومتر بالاتر از سطح زمین واقع شده است، یکی از برترین کارهایی است که علاقه مندان به کوه و کوهنوردی می توانند در اصفهان انجام بدهند. رسیدن به بالای کوه حدودا 2 ساعت طول می کشد و راستا برای فتح قله، هموار است.

پایین کوه هم پارکی تفریحی وجود دارد که اگر خیلی اهل ورزش و کوه نباشید، امکان قدم زدن و پیک نیک در آن وجود دارد.

15. شبانه از کویر ورزنه ملاقات کنید

ایران، کویر زیبا کم ندارد اما اگر به اصفهان می روید با 2 ساعت رانندگی از مرکز شهر می توانید به کویر ورزنه بروید و در شب، شاهد آسمان زیبای آن باشید. در کویر ورزنه، پارکینگی وجود دارد که امکان چادر زدن برای توریستان را هم فراهم می نماید. بازدید از دیدنی های تاریخی و دریاچه نمک نیز با رفتن به ورزنه مقدور است.

همان طور که دیدید، جاهای دیدنی اصفهان کم نیست. به این لیست، موزه موسیقی، عمارت تاریخی انگورستان ملک، مقبره صائب، منار جنبان، پارک جنگلی ناژوان، باغ پرندگان، برج کبوترخانه و… را هم اضافه کنید.

منبع:چطـور

منبع: دیجیاتور
انتشار: 11 مرداد 1401 بروزرسانی: 11 مرداد 1401 گردآورنده: 3ye.ir شناسه مطلب: 12259

به "جاهای دیدنی اصفهان؛ 15 جاذبه دیدنی نصف دنیا" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "جاهای دیدنی اصفهان؛ 15 جاذبه دیدنی نصف دنیا"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید