گریه ناگهانی نوزاد در خواب به چه دلیل است؟

به گزارش مجله سایه، گریه ناگهانی نوزاد در خواب دلایل زیادی می تواند داشته باشد. گاهی درد های کولیکی را علت اصلی گریه ناگهانی نوزاد در خواب می دانند، ولی به غیر از آن دلایل زیادی دارد که در این مقاله به همه علت های گریه نوزادان اشاره شده است.

گریه ناگهانی نوزاد در خواب به چه دلیل است؟

در روز های اولیه تولد، نوزاد به احتمال زیاد تمامی مدت شبانه روز را می خوابد و گاهاً دیده می گردد که گریه کند. این باعث خوشحالی بیشتر والدین می گردد که می گویند کودک ما آرام است و بی قراری و بی تابی ندارد، اما بعد از گذشت چندین هفته از تولد نوزاد، گریه های او شروع می گردد و در هفته ششم تولد، این گریه ها بسیار زیاد می گردد.

هنگامی که والدین برای بار اول نوزاد خود را در آغوش می گیرند، اصلا تصور هیچ یک از این موارد و گریه های نوزاد را ندارند. بهتر است که هر چه سریع تر به گریه های نوزاد خود پاسخ دهید و منشا گریه او را پیدا کنید و گریه نوزاد را بر طرف کنید، چرا که آرام نمودن نوزاد در ابتدای شروع گریه بسیار آسان تر است ولی اگر او وارد مرحله هیستریک و عصبانیت و ناراحتی شدید گردد آرام کردن گریه نوزاد کار بسیار سختی می گردد.

علت گریه ناگهانی نوزاد در خواب چیست؟

این نکته را در نظر داشته باشید که هنگامی نوزاد شما گریه می کند؛ می خواهد با شما ارتباط بر قرار کند و به شما چیزی بگوید. گریه کودک شاید به خاطر پر خوری و یا شکم درد باشد. برخی از نوزادان نیز به خاطر اینکه پوشکشان را خیس کرده اند احساس نارضایتی می کنند و شروع به گریه کردن و جیغ زدن می کنند. این موضوع می تواند بر عکس باشد و کودکی پوشک گرم و مرطوب خود را دوست دارد و بعد از اینکه پوشک نوزاد را تعویض می کنید، نوزاد عصبانی شده و احساس سردی می کند و شروع به گریه کردن می کند.

معمولاً گریه ناگهانی نوزاد در خواب در سه تا چهار ماهگی او، به دلیل دردهای کولیکی نوزاد است. این دردها باعث نفخ شکم نوزادان می گردد و در شب هنگام شاهد گریه ناگهانی نوزاد در خواب هستید، پس به این دلیل خواب شیرخوار شما بر هم می خورد و با اختلال روبرو می گردد.

برخی از مادران هنگامی گریه ناگهانی کودک خود را در خواب می بینند نگران شده و سریعاً نوزاد را به پزشک نشان می دهند، اما باید مادران این نکته را در نظر داشته باشند که این درد ها ممکن است ناشی از نفخ معده باشد.

یکی از متخصصان نوزادان در این باره بیان می کنند که: بیشتر نوزادان در سه تا چهار ماه اول زندگی خود مبتلا به درد های کولیکی هستند که باعث ایجاد گریه های نوزاد می گردد. پس گریه ناگهانی نوزاد در خواب بیشتراً به دلیل همین درد های کولیکی است.

بعد از اینکه نوزاد سه تا چهار ماهگی خود را کامل کند، گریه ناگهانی کودک در خواب کاهش می یابد که به دلیل کاهش درد های کولیکی نوزاد می باشد، اما در برخی موارد نیز گریه ناگهانی کودک در خواب به دلایل دیگری نظیر درد در قسمت های مختلف بدن ختم می گردد.

در برخی موارد گریه های ناگهانی نوزاد در خواب به دلیل سفت بسته بودن پوشک نوزاد، احساس گرما و احساس سرما می باشد که بعد از آغوش دریافت نوزاد توسط مادر و نوازش او، نوزاد آرام می گردد و گریه های شبانه کودک کاهش می یابد. علت اصلی برای گریه ناگهانی نوزاد در خواب وجود ندارد و مسائل مختلفی نظیر درد های مختلف جسمی می تواند منجر به بروز گریه شبانه در نوزاد می گردد.

در ضمنً این نکته را در نظر داشته باشید که در چندین ماه اول زندگی که درد های کولیکی نمایان می شوند، بهتر است پدر نوزاد را در آغوش بگیرد تا گریه نوزاد کمتر گردد و شرایط بچه بهتر گردد؛ چرا که تحقیقات نشان می دهد، آغوش دریافت پدر هنگامی که نوزاد بی قرار و بی تاب است و هنگامی که گریه های ناگهانی در خواب سر می دهد، باعث آرام شدن نوزاد می گردد.

دیگر دلایل گریه نوزادان

 • هنگامی که نوزاد احساس گرسنگی می کند.
 • هنگامی که پوشک نوزاد کثیف شده باشد.
 • هنگامی که نوزاد نیاز به خواب داشته باشد.
 • هنگامی که نوزاد نیاز دارد در آغوش گرفته گردد.
 • هنگامی که نوزاد مسائل شکمی، باد شکم، گاز معده داشته باشد.
 • هنگامی که نوزاد نیاز به آروغ زدن داشته باشد.
 • هنگامی که نوزاد خیلی سرد یا خیلی گرمش باشد.
 • در برخی موراد به خاطر درد دندان درآوردن کودک می باشد.
 • هنگامی که نیاز به کاهش محرک های طبیعی داشته باشد.
 • نیاز به محرک های بیشتر دارد.
 • هنگامی که نوزاد مریض است.

سخن آخر ...

در صورتی که گریه های شبانه نوزاد چندین شب به طور مستمر ادامه یافت، او را به نزد پزشک متخصص اطفال ببرید تا نوزاد را معاینه جسمی کند اما اگر مادر این گریه ها را به دلیل نوع تغذیه کودک تشخیص دهد و متوجه گردد که نوزاد دچار نفخ شده است، می تواند از عرق نعنا کمک بگیرد.

گروه مادر و کودک خبرنگاران

منبع: setare.com
انتشار: 15 بهمن 1399 بروزرسانی: 15 بهمن 1399 گردآورنده: 3ye.ir شناسه مطلب: 6647

به "گریه ناگهانی نوزاد در خواب به چه دلیل است؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "گریه ناگهانی نوزاد در خواب به چه دلیل است؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید