کویر کاراکال؛ قدم در زیستگاه سریع ترین گربه سان جهان

به گزارش مجله سایه، در قلب کویرهای ایران جایی در حوالی شهر بافق از توابع استان یزد، کویر نام آشنای کاراکال واقع شده است. بافق شهری در فاصله حدود 100 کیلومتری در جنوب یزد است که از سمت شرق به دلیل وجود منطقه ها کوهستانی، آب و هوای معتدل دارد و سمت غرب آن به کویر منتهی می شود و آب و هوایی خشک دارد. کویر کاراکال یا همان کویر صادق آباد که در نزدیکی روستایی با همین نام است هم در همین منطقه قرار گرفته است.

کویر کاراکال؛ قدم در زیستگاه سریع ترین گربه سان جهان

کاراکال؛ قابی از رنگ و شگفتی

این کویر، همزمان تصویری از نخلستان های سر به فلک کشیده و تپه های کویری با حرکت روان شن ها بر روی آنها را در مقابل چشمان تان پدید می آورد. کاراکال، همچون تابلوی نقاشی از ترکیب رنگ هایی شکل گرفته که چشم هر بیننده ای را به خود خیره می کند. مانند تمام کویرهای مرکزی ایران، یک معجزه بزرگ در دل خود دارد. تماشای آسمان شب و آنچه در آن است، یکی از شگفتی های وصف نشدنی کویر کاراکال است.

از گربه کاراکال تا کویر بافق

این کویر که طبیعتی منحصر به فرد و زیبا دارد، نام عجیب خود را از گربه سانانی مشهور به کاراکال وام گرفته است که در این منطقه زیست می کنند. گربه کاراکال یا سیاه گوش یکی از سنگین ترین و سریع ترین انواع زیرخانواده گربه هاست که در خاورمیانه و آفریقا زندگی می کند. گربه هایی شکارچی، که به سرعت فوق العاده، استعداد و هوش بالا در شکار معروفیت دارند و شکارچیان بسیاری را شیفته خود کرده اند. در گذشته در کشورهای هند و ایران از کاراکال برای شکار پرندگان، خرگوش یا غزال های جوان مورد استفاده قرار می گرفت. جدا از این گونه نایاب، گونه های جانوری متنوع دیگری هم در این طبیعت کویری زندگی می کنند که این موضوع توانسته وجه تمایزش با دیگر کویرها شود و توجه بسیاری از گردشگران را به خود جلب کند.

در این زمینه بخوانید:

آسبادهای نشتیفان؛ یکی از بزرگ ترین سازه های خشت و چوب ایران

کوه های مینیاتوری چابهار؛ ردی از مریخی ها اینجاست

یک گردش تمام عیار

بسیاری از گردشگرانی که قصد سفر به کویر کاراکال را می کنند، می دانند که می توانند بعد از ساعت ها پیاده روی بر روی شن های نرم و ابریشمی و غرق شدن در آسمان پرستاره شب کویر، دل به یک برنامه تفریحی جانانه خوش کنند. این کویر که این روزها مورد توجه و استقبال علاقه مندان به طبیعت و کویر دوستان گرفته است، برنامه های بسیاری برای یک گردش تمام عیار چیده است. گردشگران می توانند با موتورهای کویری به دل کویر بزنند، شتر سواری در شن ها را تجربه کنند و یک سافاری حسابی را امتحان کنند. در این کویر، همچنین اقامتگاه های سنتی هم برای میزبانی از مهمانان مهیاست.

منبع: ایرنا زندگی
انتشار: 17 مهر 1400 بروزرسانی: 17 مهر 1400 گردآورنده: 3ye.ir شناسه مطلب: 9253

به "کویر کاراکال؛ قدم در زیستگاه سریع ترین گربه سان جهان" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "کویر کاراکال؛ قدم در زیستگاه سریع ترین گربه سان جهان"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید