چرا بعضی افراد همزمان با تزریق واکسن به کرونا مبتلا می شوند؟

به گزارش مجله سایه، رئیس بخش عفونی بیمارستان امام رضا (ع) مشهد گفت: بعضی از افراد تصور می نمایند واکسیناسیون باعث ابتلا به کرونا در آن ها شده، اما هیچ کدام از واکسن های موجود فرد را مبتلا به ویروس کرونا نمی کند، زیرا واکسن ویروس زنده ندارد.

چرا بعضی افراد همزمان با تزریق واکسن به کرونا مبتلا می شوند؟

به گزارش ایسنا، رزیتا خداشاهی در پاسخ به این پرسش که چرا بعضی از افراد همزمان با تزریق واکسن مبتلا به کرونا می شوند، گفت: این مساله به هیچ اسم به تزریق واکسن ارتباطی ندارد. این افراد کسانی هستند که بعضی علائم از جمله بی حالی، گلودرد، آبریزش بینی، عطسه و... داشته اند یا در محیط کار و خانه با فرد کرونایی در ارتباط و ناقل بودند و ویروس در بدنشان وجود داشته است.

وی توضیح داد: این افراد وقتی واکسن می زنند، علائم کرونا در آن ها خود را نشان می دهد؛ بنابراین این افراد مبتلا بوده اند، اما خبر نداشتند و واکسن زدند. علاوه بر این ممکن است این افراد در مراکزی واکسن زدند که ازدحام بوده و در این محل مبتلا به کرونا شدند؛ بنابراین هیچکدام از واکسن های موجود فرد را مبتلا به ویروس کرونا نمی نماید.

خداشاهی اضافه کرد: افرادی که با بیماران کرونایی در ارتباط هستند، باید حداقل دو هفته از آخرین تماسشان با فرد کرونایی بگذرد و سپس واکسن بزنند. از آنجایی که درصد منفی شدن تست هم زیاد است، گذراندن این بازه دو هفته ای برترین کار است.

رئیس بخش عفونی بیمارستان امام رضا (ع) مشهد با تاکید بر اینکه توقف چرخه انتقال ویروس و نجات جامعه از این شرایط سخت نیازمند واکسیناسیون همه مردم است، گفت: در غیر این صورت افرادی که واکسینه شدند هم در برابر مقدار زیادی از افرادی که واکسن نزدند، ایمنی لازم در مقابل ویروس را پیدا نمی نمایند.

وی اعلام نمود: واکسیناسیون مقدار مرگ ومیر را به شدت کاهش می دهد. تنها تعداد بسیار اندکی از افرادی که واکسینه شده بودند، فوت کردند که بیشتر آن ها از کادر درمان بودند، اما در مجموع احتمال فوت در افرادی که واکسن زدند، بسیار کمتر از افرادی است که هیچ واکسنی نزدند.

خداشاهی در پاسخ به این سوال که افراد مبتلا به کرونا که بهبود پیدا کردند تا چه زمانی آنتی بادی در بدن خود دارند و از ویروس ایمن هستند، گفت: معمولا حداقل 2 تا سه ماه ایمنی ابتلای قبل در بدن وجود دارد، اما این مساله بستگی به چند عامل دارد؛ اول اینکه جامعه ای که فرد در آن زندگی می نماید چه مقدار واکسینه شده است، زیرا هرچه فرد کمتر در معرض ویروس باشد، احتمال ماندن ایمنی ابتلای قبل در بدن بیشتر است.

رئیس بخش عفونی بیمارستان امام رضا (ع) مشهد اضافه کرد: بعلاوه این مساله به محیط کاری فرد هم بستگی دارد؛ به طور مثال کادر درمان که تماس و ارتباط زیادی با افراد کرونایی دارند، ممکن است زودتر از 2 تا سه ماه دوباره به ویروس مبتلا شوند.

منبع: فرارو
انتشار: 30 مرداد 1400 بروزرسانی: 30 مرداد 1400 گردآورنده: 3ye.ir شناسه مطلب: 8845

به "چرا بعضی افراد همزمان با تزریق واکسن به کرونا مبتلا می شوند؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "چرا بعضی افراد همزمان با تزریق واکسن به کرونا مبتلا می شوند؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید