پیشنهادی برای خانه دار شدن کارگران

به گزارش مجله سایه، دبیرکل کانون عالی انجمن های صنفی کارگران تنها راه خانه دار شدن کارگران را تشکیل تعاونی های مسکن کارگری، اختصاص زمین رایگان و وام بلند مدت با اقساط کم دانست و گفت: باید از ظرفیت بانک رفاه کارگران و بانک توسعه تعاون برای پرداخت وام ساخت مسکن کارگری استفاده گردد.

پیشنهادی برای خانه دار شدن کارگران

هادی ابوی در مصاحبه با ایسنا، برطرف دغدغه مسکن کارگران را مورد تاکید قرار داد و درباره طرح ساخت خانه های کوچک مقیاس 25 متر و 35 متر برای خانه دارشدن کارگران گفت:حوزه مسکن کارگری با حوزه مسکن سایر آحاد جامعه فرق دارد. تنها راه خانه دار شدن کارگران اختصاص زمین رایگان و وام بلند مدت با اقساط کم است، زیرا کارگران از توان مالی کمی برخوردارند.

وی با اشاره به اختصاص زمین از سوی دولت برای ساخت مسکن، گفت: شیوه ای که اکنون برای تامین زمین و اجرای طرح نهضت ملی مسکن در پیش گرفته شده خوب است، منتها باید در حوزه کارگری بومی سازی گردد یعنی باید شرکت های تعاونی مسکن کارگری را در صنوف مختلف ایجاد کنیم.

ابوی تاکید نمود: اصرار ما برای خانه دار شدن کارگران به تشکیل تعاونی های مسکن کارگران است تا ویژه خود کارگران خانه سازی گردد. در دهه 60 و 70 بسیاری از کارگران با شیوه تعاونی خانه دار شدند. ما نمی توانیم به کارگر تکلیف کنیم که ظرف مدت دو سال زمین را بسازد و برود داخل خانه بنشیند، زیرا عایدیی که بتواند با آن پس انداز کند یا وام بگیرد محدود است.

دبیرکل کانون عالی انجمن های صنفی کارگران اظهار کرد: اگر شرکت تعاونی مسکن کارگران مختص خود کارگران و با شرایط مالی، اقلیمی، فرهنگی و اندازه عایدی خودشان تشکیل گردد، به خانه دار شدن آن ها یاری می نماید. راه هایی غیر از تعاونی برای کارگران ارزان نیست.

وی گفت:به جای اینکه در حوزه وام و تسهیلات، بانک مسکن را فقط دخیل کنیم، می توانیم از منابع و ظرفیت بانک توسعه تعاون و بانک رفاه کارگران هم به عنوان بانک های تخصصی استفاده کنیم.

این مقام مسئول کارگری درباره پرداخت وام ساخت مسکن وکسر اقساط وام از حقوق کارگران گفت: کارگران صنوف عمدتا قراردادی هستند و مثل کارمندان امکان کسر از حقوق برای پرداخت اقساط مسکن را ندارند، ولی پیشنهاد ما این است که شرکت های تعاونی مسکن کارگری و حتی کارمندی ویژه خودشان تشکیل گردد و زمین را تامین کنیم تنها در حوزه ساخت تعهد بدهند که با شرایط و مدت زمان خاص بسازند.

منبع: فرارو
انتشار: 30 شهریور 1402 بروزرسانی: 30 شهریور 1402 گردآورنده: 3ye.ir شناسه مطلب: 16254

به "پیشنهادی برای خانه دار شدن کارگران" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "پیشنهادی برای خانه دار شدن کارگران"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید