وظایف مهندس پرواز در هواپیما

به گزارش مجله سایه، زمانی که صحبت از پرواز می گردد بیشتر افراد این تصور را دارند، که تنها خلبان است که همه وظایف پرواز را انجام می دهد، در حالی که پرواز یک کار گروهی است و اگر تمام بخش ها که شامل برج مراقبت، مهندس پرواز، بخش محافظت، خدمه و مهمانداران میگردد، نباشند، پرواز بدون آن ها میسر نخواهد بود. در این مطلب به وظایف مهندس پرواز خواهیم پرداخت، همراه خبرنگاران باشید.

وظایف مهندس پرواز در هواپیما

مهندس پرواز نسبت به دیگران کمتر شناخته شده است و یا تصویر روشنی از این شغل، در فکر مخاطب نمی باشد. بنابراین می توان بیان نمود که از وظایف مهندس پرواز نزد افکار عمومی جامعه اطلاعات زیادی در دسترس نیست.

در خصوص وظایف مهندس پرواز بیشتر بدانید

اما خوب است بدانید که مهندس پرواز در کنار خلبان اصلی، دومین وظیفه مهم را در ابتدا و پایان و همینطور در حین پرواز برعهده دارد. برای اینکه وظیفه مهندس پرواز را به درستی درک کنید، ابتدا لازم است درباره تکنولوژی ها و فناوری ها و بعلاوه ساخت هواپیماها صحبت کنیم.

با مرور سالیان گذشته به این موضوع پی خواهیم برد که هر سال نسبت به سال گذشته، از نظر تعداد هواپیماهای بیشتری که به تکنولوژی های منحصر به فردی مجهز هستند، وارد صنعت هواپیمایی شده اند.

چرا وجود یک مهندس پرواز لازم است؟

از آنجایی که ابعاد هر هواپیما با دیگری فرق دارد و تکنولوژی ها و فناوری هایی که در هرکدام به کار رفته با دیگری فرق می نماید و به اصطلاح منحصر به فرد است، از این رو همیشه خلبان قادر نیست تمام این تکنولوژی های نو را شناسایی کند، پس وجود یک مهندس پرواز که آگاهی به این اطلاعات و تکنولوژی ها دارد، در ابتدا و حین پرواز لازم و ضروری می باشد.

در سالیان و دهه های گذشته تنها خلبان وظایف انجام این امور را بر عهده داشت که قطعات و تکنولوژی های گوناگون هواپیما را قبل و در حین پرواز به صورت مداوم آنالیز کند. اما تحقیقات نشان داد این اقدام تجربه موفقیت آمیزی به شمار نرفته و باعث عدم تمرکز خلبان در حین پرواز می گردد و همین امر ممکن است حوادث جبران ناپذیری را به وجود آورد.

بنابراین صنعت هوایی به این نتیجه رسید از آنجایی که قطعات و فناوری های نو هر ساله به روز رسانی می شوند و قطعات نوی مجوز ورود به هواپیما را پیدا می نمایند و موکول کردن آنالیز این قطعات به خلبان می تواند حادثه ساز باشد، وجود شخصی در حین پرواز که به صورت مداوم این تکنولوژی و فناوری ها را آنالیز و مدیریت کند لازم است، و همین امر باعث شد مهندس پرواز وارد صنعت هوایی در دنیا گردد.

اصلی ترین وظایف مهندس پرواز با توجه به نوع سفر

عموم پروازها به 2 دسته خارجی و یا داخلی تقسیم بندی می شوند و مهندس پرواز با توجه به نوع هواپیما و مقصد نهایی وظایف متفاوتی را بر عهده دارد. اگر پروازها داخلی باشد از آنجایی که حداکثر زمان پرواز 2 ساعت می باشد، مهندس پرواز همراه با خلبان 2 ساعت قبل از پرواز به فرودگاه مراجعه می نمایند و ابزارها و فناوری های هواپیما را به همراه یکدیگر به طور کامل مورد آنالیز قرار می دهند.

اگر پروازها خارجی باشد با توجه به زمان پرواز مهندس پرواز به همراه خلبان و یاری خلبان این وظیفه را بر عهده دارند، که حداقل 3 الی 4 ساعت قبل از پرواز وارد فرودگاه شوند و وظایف خود را به نحو احسنت انجام دهند.

وظایف عمده مهندسین پرواز

اقداماتی که مهندس پرواز لازم است انجام دهد از قبیل؛ اطمینان از سالم بودن تمام قطعات هواپیما، اندازه سوخت، آنالیز شرایط آب و هوایی از مبدا تا مقصد و ظرفیت بار مجاز که تمام این موارد را در صفحه ایمنی که در دست دارد یادداشت نموده و در اختیار خلبان قرار می دهد.

بعد از این اقدام وظیفه مهندس پرواز این است که راهی کابین خلبان گردد و آنالیز ایمنی را که بسیار مهم و حائز اهمیت است انجام دهد. در این مرحله باید از سالم بودن حرکت پرده های موتورها،اطمینان حاصل کند و سیستم هیدرولیک را رصد کند تا مسئله ای در آن یافت نگردد.

آنالیز شرایط فشار داخلی کابین ها از دیگر اقداماتی است که باید صورت بگیرد. سپس وظیفه مهندس پرواز، آنالیز سیستم برق و فشار روغن داخل موتور هواپیما است و همینطور با آنالیز اجزای موتور نقضی در هیچکدام مشاهده نگردد.

اگر نشتی روغن و یا آب از موتور ها مشاهده شد باید این موارد را فوراً گزارش دهد، یکی دیگر از مهمترین وظایفی که مهندس پرواز باید انجام دهد آنالیز لاستیک ها و چرخ های های هواپیما می باشد که این مورد هم باید از داخل کابین و با استفاده از سیستم های موجود صورت بگیرد و هم از بیرون به صورت فیزیکی چرخ ها مورد آنالیز دقیق و کامل انجام گردد و هیچگونه مانعی بر سر باز شدن و یا بسته شدن آن ها مشاهده نگردد و یا اگر لاستیکی دچار نقص بود و مشکل داشت آن را به خلبان و تیم پرواز گزارش دهد.

همیشه شرایط آب و هوایی یکسان نیست و گاهی اوقات وزش باد و بارش باران را مشاهده خواهیم کرد در اینجا مهندس پرواز باید هر کدام از این عوامل را به دقت مورد آنالیز قرار دهد و اطلاعات مناسب از قبیل زاویه مناسبی را برای تیک آف در اختیار خلبان قرار دهد.

از دیگر مسئولیت های مهندس پرواز

یکی دیگر از وظایف بسیار مهم مهندس پرواز آنالیز کابین خلبان و مسافرین می باشد که نباید حتی یک سوراخ ریز در این قسمت ها مشاهده گردد. اگر مهندس پرواز در انجام وظیفه خود سهل انگاری کند، پس از پرواز فشار درون هواپیما کاسته می گردد و منجر به از بین رفتن تعادل خواهد شد و همین امر می تواند باعث بروز حوادث جبران ناپذیری گردد.

پس از این مراحل او باید فرم های مربوط به پرواز را پر کند و سپس آن را امضا کند و در اختیار مسئولین مربوطه قرار دهد. اگر در در حین پرواز مسئله ای به وجود آید که ناشی از سهل انگاری مهندس پرواز باشد، تمام مسئولیت آن مستقیماً متوجه وی خواهد بود.

شما در خصوص شغل مهندس پرواز چگونه فکر میکنید؟ آیا تا به حال از وجود چنین شغلی آگاهی داشته اید؟ آیا در فرودگاه تا به حال با مهندسین پرواز برخوردی نموده اید؟ تجربیات خود را در اختیار ما و دوستان قرار دهید.

منبع: دلتابان
انتشار: 19 دی 1400 بروزرسانی: 19 دی 1400 گردآورنده: 3ye.ir شناسه مطلب: 10019

به "وظایف مهندس پرواز در هواپیما" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "وظایف مهندس پرواز در هواپیما"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید