نفقه فرزند بر عهده چه کسی است؟

به گزارش مجله سایه، بر اساس ماده 53 قانون حمایت خانواده هرکس با داشتن استطاعت مالی از پرداخت نفقه اشخاص واجب النفقه مانند فرزندان خودداری کند، به حبس تعزیری درجه شش معادل شش ماه تا دو سال حبس محکوم خواهد شد.

نفقه فرزند بر عهده چه کسی است؟

به لحاظ قانونی پدر خانواده مکلف به تامین نیازهای مالی و مادی اعضای خانواده است. در قانون، پرداخت نفقه زن و پرداخت نفقه اقارب یا خویشاوندان در درجه اول بر عهده مرد قرار گرفته است. فرزندانی که پدرشان مکلف به تامین نیازهای مادی و مالی آنها است، از جمله اشخاصی هستند که مشمول نفقه اقارب می شوند. عدم پرداخت نفقه در صورتی که پدر تمکن مالی داشته باشد جرم بوده و برای آن مجازات تعیین شده است. در این نوشتار از خبرنگاران به بررسی نفقه فرزند می پردازیم.

نفقه

بر اساس ماده 1199 قانون مدنی در بحث مربوط به نفقه اقارب، نفقه اولاد یا فرزندان بر عهده پدر آنها است. پس از اینکه پدر فوت کند یا به لحاظ امکانات مالی نتواند به فرزند خود نفقه ای بپردازد، پرداخت نفقه بر عهده اجداد پدری او قرار می گیرد. در صورتی که پدر یا اجداد پدری زنده نباشند و یا قادر به پرداخت نفقه نباشند، این وظیفه بر عهده مادر قرار گرفته و در صورت عدم توانایی وی وظیفه بر عهده اجداد مادری قرار می گیرد.

شرایط تعلق نفقه

نفقه فرزند با نفقه زن از برخی جهات با هم تفاوت دارند. نخست اینکه یکی از شرایط پرداخت نفقه به فرزند بر اساس قانون این است که فرزند مال کافی نداشته باشد و نتواند به وسیله اشتغال معیشت خود را تامین کند، بنابراین در صورتی که فرزند به سنی برسد و بتواند کار کند پرداخت نفقه بر پدر ضروری نیست. نفقه زن در هر حال بر عهده مرد است، حتی اگر زن شاغل باشد و درآمد کافی هم بدست بیاورد. زن می تواند بابت مطالبه نفقه گذشته خود به دادگاه خانواده مراجعه کند و دادخواست مطالبه نفقه بدهد اما نفقه گذشته فرزند به وی تعلق نخواهد گرفت و فرزند تنها می تواند بابت مطالبه نفقه زمان حال اقدام کند. از جمله شرایط تعلق نفقه به فرزند آن است که در پرداخت نفقه به وی توانایی یا استطاعت مالی نفقه دهنده در نظر گرفته می شود، اما در پرداخت نفقه زن و تعیین میزان مبلغ نفقه، نیازهای مالی زن مدنظر گرفته می شود.

مبلغ نفقه

بر اساس ماده 1204 قانون مدنی، پرداخت نفقه اقارب با در نظر دریافت استطاعت مالی نفقه دهنده امکان پذیر است. میزان نفقه بر اساس قانون، بر حسب میزان استطاعت یا توانایی مالی کسی که موظف به پرداخت نفقه است تعیین می شود؛ در صورتی که دعوای پرداخت در دادگاه مطرح شود، دادگاه به موضوع رسیدگی و مبلغ نفقه را تعیین می کند.

مجازات عدم پرداخت نفقه

پرداخت نفقه با وجود داشتن استطاعت مالی، لازم و ضروری است. از جهت آنکه فرزندان قادر به تامین معاش خود نیستند، قانون گذار برای عدم پرداخت نفقه مجازات تعیین کرده است، این مجازات قابل اعمال بر کسی است که پرداخت نفقه بر عهده وی است. بر اساس ماده 53 قانون حمایت خانواده هرکس با داشتن استطاعت مالی از پرداخت نفقه اشخاص واجب النفقه مانند فرزندان خودداری کند، به حبس تعزیری درجه شش معادل شش ماه تا دو سال حبس محکوم خواهد شد.

برای آشنایی با نکات حقوقی بیشتر توقیف ملک برای مهریه را مطالعه کنید.

منبع: پیام دلتا
انتشار: 13 آبان 1399 بروزرسانی: 13 آبان 1399 گردآورنده: 3ye.ir شناسه مطلب: 5314

به "نفقه فرزند بر عهده چه کسی است؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "نفقه فرزند بر عهده چه کسی است؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید