مرگبارترین سوانح خطوط ریلی تاریخ

به گزارش مجله سایه، در این مقاله با 10 مورد از مرگبارترین سوانح خطوط ریلی آشنا خواهیم شد. در ادامه با خبرنگاران همراه باشید.

مرگبارترین سوانح خطوط ریلی تاریخ

ممکن است فکر کنید سفر با قطار و مترو همیشه بدون خطر و راحت تر از سفرهای زمینی و یا هوایی است. البته تا حدودی هم درست است ولی همیشه این گونه نیست. خطوط ریلی مستحکم قطارها نیز ممکن است با لغزش همراه باشند. در مقاله پیش رو، با 10 مورد از مرگبارترین و ناگوارترین سوانح خطوط ریلی تاریخ آشنا خواهیم شد.

10. راه آهن ملی مصر، قطار الصعید، مصر، 20 فوریه 2002 (383 کشته)

در روز 20 فوریه سال 2002، آتشی درون یک قطار مصری شعله ور شد که جان 383 نفر را گرفت.

این قطار 11 واگن داشت و از مصر به سمت اقصر در حال حرکت بود که به یک باره، آتشی از واگن پنجم آن زبانه کشید. طولی نکشید که آتش، قطار را فرا گرفته و 7 واگن آن را تبدیل به خاکستر کرد. علاوه بر این که افراد بسیاری بر اثر آتش و دود آن کشته شدند، تعدادی نیز به دلیل پرش از قطار به سمت بیرون جان خود را از دست دادند. برخی بر این باورند که به دلیل پر بودن ظرفیت قطار در روز حادثه و نیز نبود فهرست اسامی مسافران، تعداد کشته شدگان بسیار بیشتر از آن چیزی است که مقامات اعلام کرده اند.

9. آدیس آبابا، راه آهن جیبوتی، شهر آواش، اتیوپی، 14 ژانویه 1985 (428 کشته)

یکی از بدترین سوانح ریلی تاریخ آفریقا در روز 14 ژانویه سال 1985 رقم خود. طی این حادثه، قطار راه آهن جیبوتی در شهر آواش از ریل خارج شده و موجب مرگ حداقل 428 نفر شد. همچنین این قطار، با برخورد به تعدادی از افراد روی زمین، شدیداً آنان را مجروح کرد. این قطار پنج واگنی، حامل هزار مسافر بود که احتمالاً به دلیل سرعت زیادش از ریل خارج شد. این اتفاق بر روی یک پل و در یک پیچ رخ داد که موجب سقوط چهار واگن قطار به دره و کشته شدن بسیاری از مسافرانش شد.

8. قطار رنفی اوپرادورا، روستای توره دل بیرزو، اسپانیا، 3 ژانویه 1944 (500 کشته)

حادثه ای که در 3 ژانویه سال 1944 در روستای توره دل بیرزو رخ داد، جان 500 انسان بی گناه را گرفت. طی این سانحه، سه قطار درون یک تونل در حوالی روستای توره دل بیرزوی اسپانیا با یکدیگر برخورد کردند. سه قطار مذکور، متشکل از قطار سریع السیر گالیسیا، یک قطار حمل ذغال سنگ با 27 واگن کاملا پر و یک قطار سه واگنی مخصوص تغییر خطوط راه آهن بود. عدم ترمز به موقع توسط قطار سریع السیر گالیسیا، موجب برخوردش با قطار مخصوص تغییر خطوط راه آهن شد. در پی این برخورد، آتشی شعله ور شد که موجب اختلال در سیستم هشدار دهی شد. سپس قطاری که حامل ذغال سنگ بود نیز با قطار مخصوص تغییر خطوط راه آهن برخورد کرد. طی این سانحه، صدها تن جان خود را از دست دادند.

7. قطار باری شماره 8017، بالوانو، ایتالیا، 2 مارس 1944 (560 کشته)

یکی از عجیب ترین سوانح خطوط ریلی تاریخ در 2 مارس سال 1944 و در حوالی بالوانو ایتالیا رخ داد. قطار مورد بحث ما، یعنی قطار باری شماره 8017 از بندر سالرنو، راهی یک منطقه روستایی در جنوب کشور بود. این قطار در جهت خود بایستی از تونل Galleria delle Amri در بالوانو عبور می کرد. اگرچه قطار شماره 8017، یک قطار باری محسوب می شد، اما در زمان جنگ دنیای دوم، برای سربازان و غیرنظامیان، سوار شدن به هر قطاری برای رسیدن به مقصد، امری معمول و عادی بود. از آن جایی که این قطار از شهرهای ابولی، پرسانو و روماگنانو عبور می کرد، 560 مسافر سوارد کرده بود. همین که قطار وارد تونل Galleria delle Amri شد، توقف کرد. دلیل توقف قطار، هنوز هم تعیین نشده اما این اتفاق موجب بسته شدن بخت مسافران قطار 8017 شد. این قطار به مدت 30 دقیقه داخل تونل ماند. اگرچه این توقف، در ظاهر بی خطر به نظر می آید، اما سوختن ذغال بی کیفیت قطار، به اندازه کافی مونوکسید کربن تولید کرد که به راحتی موجب خفگی تمامی مسافران شود.

6. راه آهن کوبیشف، شهر اوفا، روسیه، 4 ژوئن 1989 (575 کشته)

یکی از بدترین فجایع تاریخ خطوط ریلی، طی یک برخورد و انفجار رخ داد که جان بیش از 575 انسان بی گناه در شهر اوفای روسیه را گرفت. در میان کشته شدگان، بچه ها بسیاری نیز وجود داشت. طی این حادثه در 4 ژوئن سال 1989، لوله گاز مایع قطار سوراخ شده و مایع آن به سمت ریل هدایت شد. دو قطار کاملا پر از مسافر که بین شهر نووسیبریسک و دریای سیاه حال حرکت بودند، با سرعت تمام به یکدیگر برخورد کردند. گاز مایع نشتی روی خطوط آهن و جرقه حاصل از ترمز قطار، موجب انفجاری مهیب شد. این انفجار به قدری سهمگین بود که واگن های قطار را تکه تکه، شیشه های خانه های شهر آشا را خرد و تا فاصله 4 کیلومتری از آن، تمامی درختان را نقش زمین کرد. از آن جایی که اجساد بسیاری از کشته شدگان قابل شناسایی نبود، آمار دقیقی از تعداد قربانیان این حادثه در دست نیست.

5. قطار نظامی کارآنسا، شهر گوادالاهارا، مکزیک، 22 ژانویه 1915 (600 کشته)

در 22 ژانویه سال 1915، زمانی که انقلاب مکزیک در روزهای اوج خود بود، رئیس جمهور وقت این کشور، یعنی ونوستیانو کارآنسا دستور داد تا اعضای خانواده سربازانش از شهر کولیما به گوادالاهارا انتقال داده شوند. این قطار نظامی 20 واگنی که راهی گوادالاهارا بود، بسیار بیشتر از ظرفیت معمولش مسافر داشت. طبق گزارشات، حتی مسافرانی بر روی سقف و زیر قطار نیز سوار بودند. هنگامی که قطار وارد یک سراشیبی شد، لوکوموتیوران، کنترل آن را از دست داد. در پی این اتفاق، قطار و تمامی مسافرانش داخل دره پرتاب شدند. بیش از 600 نفر در این حادثه جان باختند.

4. قطار بیهار، رودخانه باگماتی، هند، 6 ژوئن 1981 (750 کشته)

بیهار هندوستان، شاهد یکی از ناگوارترین سوانح ریلی تاریخ بشریت بوده است. طی این حادثه، قطار مذکور از ریل خارج شده و به داخل آب های روان رودخانه باگماتی سقوط کرد. اگرچه حدس و گمان هایی درمورد دلایل وقوع این حادثه وجود دارد اما هنوز هم به طور دقیق تعیین نیست که چرا این قطار از ریل خارج شد. گفته می شود، یکی از مهندسان قطار برای نجات جان گاوی که روی ریل آمده بود، به یک باره ترمز لوکوموتیو را می کشد که موجب لغزش شدید و در نهایت واژگونی قطار می شود. برخی دیگر بر این باورند که ریل قطار به ذلیل بارش باران های موسمی آن زمان، به شدت لغزنده شده بود و قطار نیز به همین سبب از ریل خارج شده است. دلیل این حادثه هر چه که باشد، جان 750 انسان را در سال 1981 گرفته است. 7 واگن از 9 واگن این قطار داخل روخانه افتادند.

3. قطار E-1، ایستگاه سیوریا، رومانی، 13 ژانویه 1917 (850 کشته)

حادثه ناگواری که در 13 ژانویه سال 1917 در ایستگاه سیوریا رخ داد، جان 850 نفر را گرفت. این سانحه که در دوره جنگ دنیای اول به وقوع پیوست، با نام فاجعه سیوریا نیز شناخته می شود. از آن جایی که تحقیقات مناسبی بعد از وقوع این حادثه انجام نشد، دلیل اصلی سانحه مذکور نامعلوم است؛ اما با احتساب تعداد کشته شدگان، این فاجعه سومین ضایعه مرگبار در تاریخ ریلی دنیا محسوب می شود.

2. قطار نظامی شماره 612 فرانسه، سنت میشل دی مورینی، فرانسه، 12 دسامبر 1917 (900 کشته)

در حدود یک قرن پیش، طی سانحه ای که قابل پیشگیری بود، 900 سرباز فرانسوی در حال بازگشت از تعطیلات کریسمس به خانه هایشان، جان خود را از دست دادند. در 12 دسامبر سال 1917، یک قطار نظامی پر از مسافر که از تورین ایتالیا راهی لیون فرانسه بود، به هنگام پایین رفتن از یک شیب تند در حوالی مودان فرانسه، از ریل خارج شد. قطار از پل سقوط کرده و واگن هایش بر روی هم تلمبار شد. از آن جایی که واگن های این قطار چوبی بود، به سرعت آتش گرفت. اجسادی که از این حادثه بیرون آورده شدند، به قدری سوخته بودند که قابل شناسایی نبودند. پیش از وقوع این حادثه، مکانیک قطار نسبت به تعداد زیاد مسافران و نیز عدم کارایی مناسب ترمز در 16 واگن آن، به حرکت قطار اعتراض داشت. اما یکی از افسران فرانسوی با اسلحه او را تهدید به هدایت لوکوموتیو کرده بود. با این حال، نگرانی های مکانیک قطار بی مورد نبود و دستان تقدیر، تمامی مسافران قطار نظامی شماره 612 را به کام مرگ کشاند.

1. قطار شماره 8050 ملکه دریا، روستای پرالیا، سریلانکا، 26 دسامبر 2004 (1700 کشته)

بدترین و ناگوارترین سانحه مربوط به خطوط آهن، در 26 دسامبر سال 2004 رخ داد که وقوع سونامی نیز در لین حادثه دست داشت. طی این حادثه بیش از 1700 نفر جان باختند. در آن روز که تعطیلات ماه کامل بودایی ها و تعطیلات آخر هفته کریسمس هم بود، قطار شماره 8050 که با عنوان ملکه دریا نیز شناخته می شود، از کلمبو (پایتخت سریلانکا) راهی گال بود. مسافران بسیار زیادی سوار بر این قطار بودند. هنگامی که این قطار به سواحل روستای پرالیا نزدیک شد، زلزله ای به وقوع پیوست که موجب ایجاد یک سونامی شد. اولین موج این سونامی قطار را کاملا در بر گرفت. مسافران که این قطار را تنها سپر خود در مقابل سونامی می دانستند، به سقف آن پناه بردند. اما هیچ کس نمی دانست که رفتن بالای قطار، در مقابل قدرت امواج سونامی کاری کاملا بی فایده است. دومین موج سونامی به قدری بزرگ و قدرتمند بود که به سادگی قطار را بالا برده و بر روی خانه ها و درختانی که در جهت راه آهن بود، کوبید. تعداد زیادی از مسافران در پی این حادثه کشته شدند و برخی دیگر نیز که داخل واگن ها به دام افتاده بودند، غرق شدند. بسیاری از آنان که پیروز به فرار از قطار شده بودند، توسط امواج به داخل دریا کشیده شدند. با همه این ها، هیچ چیز توانایی مقابله با خشم طبیعت را ندارد. تعداد کشته شدگان این حادثه به طور غیر قابل باوری زیاد بود.

منبع: کجارو / worldatlas.com
انتشار: 21 بهمن 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: 3ye.ir شناسه مطلب: 2283

به "مرگبارترین سوانح خطوط ریلی تاریخ" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "مرگبارترین سوانح خطوط ریلی تاریخ"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید