محسن هاشمی: درختان کهنسال تهران، نشان سابقه و هویت این شهر هستند

به گزارش مجله سایه، تهران (پانا) - رییس شورای اسلامی شهر تهران گفت درختان کهنسال تهران، نشان سابقه و هویت این شهر هستند و از این رو اهمیتی بیش از تاثیر آنها در فضای سبز و محیط زیست دارند. لذا تبیین تاریخ محلات و مناطق تهران با موضوع درختان کهنسال و اینکه هر محله و منطقه تهران، روایتی دارد که این روایت با موضوع درختان کهنسال بعنوان شاهدانی قدیمی می توانند این روایتها را برای نسلهای آینده به میراث بگذارند می تواند اقدام شایان توجه باشد.

محسن هاشمی: درختان کهنسال تهران، نشان سابقه و هویت این شهر هستند

به گزارش معاونت ارتباطات و امور بین الملل شورای اسلامی شهر تهران در شروع گرامیداشت هفته تهران، نمایشگاه عکس درختان کهن تهران با حضور محسن هاشمی رییس شورای شهر تهران، احمد مسجد جامعی رییس ستاد هماهنگی شورایاری ها، سید آرش حسینی میلانی نایب رییس ستاد شورایاری ها، علی محمد مختاری مدیر عامل سازمان بوستان ها و فضای سبز و جمعی از رابطین شورایاری های مناطق در حیات شورای شهر و با رعایت پروتکل های بهداشتی برپا شد.

محسن هاشمی بعد از بازدید از این نمایشگاه گفت: در آستانه روز تهران قرار داریم، و همانطور که می دانید یکی از مظاهر تمدن، شهرها هستند و هر تمدن و فرهنگی برای ظهور و ماندگاری احتیاج به نمادهایی دارد و تهران بعنوان ام القری تمدن و فرهنگ ایرانی اسلامی، طبیعتا بیش از سایر نمادهای این فرهنگ مورد توجه قرار گرفته است.

وی اضافه نمود: این نمادها و عناصر بصری و محیطی هستند که بخش اصلی هویت یک شهر را شکل می دهند، شهرهای مهم دنیا که سابقه هزاران ساله دارند، مانند قاهره در تمدن آفریقایی یا رم در تمدن اروپایی، هر کدام اجزا و عناصر بصری ویژه ای دارند که هویت آنها را شکل می دهد، در تمدن ایران باستان نیز ، تخت جمشید و پرسپولیس و بنای همگتانه این نقش را ایفا می نمایند و پس از ورود اسلام به ایران، مهمترین مظاهر تمدنی ما در اصفهان متمرکز شدند.

رییس شورای اسلامی شهر تهران گفت: اما در دو قرن اخیر که پایتخت کشور به تهران منتقل شده و کانون اقتصاد، علم، فرهنگ و هنر ایران در تهران بعنوان ام القری تمدن ایرانی - اسلامی، متمرکز شده است، شاید کمتر به این مظاهر و نمادهای تمدنی توجه شده است.

وی با طرح این پرسش که تهران به چه شناخته می گردد؟ گفت: این پرسشی است که برای پاسخ به آن به نمادها احتیاج داریم و شاید بتوان براساس زیست بوم و شرایط جغرافیای زندگی در تهران، درختان و باغات تهران را بعنوان یکی از عناصر اصلی هویت بخشی ام القری ایران مطرح نمود.

هاشمی اضافه نمود: درختان کهنسال تهران، نشان سابقه و هویت این شهر هستند و از این رو اهمیتی بیش از تاثیر آنها در فضای سبز و محیط زیست دارند.

وی خاطر نشان ساخت: یکی از راهبردهای شورای پنجم، صیانت از باغات و درختان تهران بوده و این راهبرد موجب لغو مصوبه برج باغ و تبدیل آن به خانه باغ گشت، اما این مصوبه به تنهایی کافی نیست و سازمان بوستانها و فضای سبز تهران باید بتواند همه درختان کهنسال و قطور تهران را صاحب شناسنامه و ثبت کند تا بر اثر بعضی قصور وتقصیرها کسی نتواند بسادگی میراث محیطی تهران را دچار آسیب نماید.

هاشمی اضافه نمود: یکی از اقدامات موثر فرهنگی که اتفاقا خارج از فعالیتهای مناسبتی و در حوزه تخصصی معاونت فرهنگی اجتماعی و شورایاری هاست، تبیین تاریخ محلات و منطق تهران با موضوع درختان کهنسال است، هر محله و منطقه تهران، روایتی دارد که این روایت با موضوع درختان کهنسال بعنوان شاهدانی قدیمی می توانند این روایتها را برای نسلهای آینده به میراث بگذارند.

در پایان پلاک شناسه درختان هر منطقه به رابط شورایاری آن منطقه از سوی اعضای شورا اهدا شد.

وبلاگ خرید: وبلاگ خرید | این سیستم پیشرفته وبلاگدهی برای فروشگاه های اینترنتی است

منبع: خبرگزاری پانا
انتشار: 20 مرداد 1400 بروزرسانی: 20 مرداد 1400 گردآورنده: 3ye.ir شناسه مطلب: 5403

به "محسن هاشمی: درختان کهنسال تهران، نشان سابقه و هویت این شهر هستند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "محسن هاشمی: درختان کهنسال تهران، نشان سابقه و هویت این شهر هستند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید