علت نارضایتی کاربران از اینترنت گوشی چیست؟

به گزارش مجله سایه، به گفته رئیس سازمان فناوری اطلاعات، علت نارضایتی کاربران از پوشش تلفن همراه در منازل این است که سیگنال های فعلی اپراتورها بالای یک گیگاهرتز است و فرکانس کمتر از یک گیگاهرتز که ضریب نفوذ و پوشش دهی بالاتری دارد می تواند این مشکل را حل نماید.

علت نارضایتی کاربران از اینترنت گوشی چیست؟

به گزارش خبرگزاری مالی ایران ، توسعه شبکه های پهن باند دغدغه همه کشورهاست. ازطرفی فرکانس هرچه پایین تر باشد، طول موج آن عظیم تر و پوشش و مقاومت آن در برابر خطا بیشتر است. با استفاده از فرکانس های پایین، اپراتورها می توانند با کمترین سرمایه گذاری پوشش بیشتر و بهتری را ایجاد نمایند و شبکه های پهن باند با هزینه کمتری دست مصرف نماینده نهایی قرار می گیرد. درحالیکه هرچه به سمت فرکانس های بالاتر بروند، تعداد دکل های بیشتری ضروری است و هزینه پوشش بالاتر می رود.

در جهان شبکه های تلویزیونی این بخش از فرکانس را آزاد نموده و در اختیار رگولاتوری قرار داده اند تا اپراتورها با هزینه کمتر توسعه پهن باند را انجام دهند. اما در کشور ما بخش قابل توجهی از فرکانس پایین در کانال 600، 700 و 800 در اختیار صداوسیماست. ختلاف بین وزارت ارتباطات و سازمان صداوسیما درباره تخصیص باند 700 مگاهرتز سابقه چندین ساله دارد. درخواست این آزادسازی از سال های پیش به صداوسیما ارسال شده اما به نتیجه ای نرسیده است.

در این راستا حسین فلاح جوشقانی -رئیس سازمان فناوری اطلاعات- با بیان اینکه هرچه عدد باندهای فرکانسی پایین تر باشد، میزان ضریب نفوذ و پوشش دهی آن بالاتر است، گفت: زمانی که پخش تلویزیونی آنالوگ بود و احتیاج به پوشش و ضریب نفوذ بالاتر داشت، باندهای کمتر از یک گیگاهرتز را به پوشش همگانی اختصاص می دادند، اما با توجه به تبدیل تکنولوژی از آنالوگ به دیجیتال، یک بهره وری فرکانسی ایجاد و باعث شده بخشی از این باندهای فرکانسی کم کم تخلیه گردد.

مهلت به کشورها برای دیجیتالی کردن پخش همگانی

وی داد: این موضوع درباره باندهای 700 و 800 مگاهرتزی هم صدق می نماید و به همین خاطر به آن ها باندهای بهره دیجیتالی می گویند، زیرا به دلیل دیجیتالی شدن، این باندها تخلیه شدند. از سال 2006 هم این موضوع در جهان مطرح و تا سال 2015 به همه کشورها مهلت داده شد که پخش همگانی خود را دیجیتالی نمایند و کاربرد این باندها به مرور به سمت شبکه های تلفن همراه برود.

معاون وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات با بیان اینکه تا سال 2015 که موضوع مذاکرات فنی مطرح بود، کشورها مهلت داشتند که باندها را تخلیه نمایند، اضافه کرد: از آن موقع تا کنون تقریبا 90 درصد کشورهای توسعه یافته و در حال توسعه این باندها را تخلیه کردند و در اختیار شبکه های تلفن همراه قرار دادند. بحث ما هم با صداوسیما از همان مقطع که این موضوع در سال 2006 مطرح شده تا کنون این بوده که این باندها برای توسعه موبایل باید تخلیه گردد.

فلاح جوشقانی ادامه داد: همان زمان با آنالیز مذاکرات فنی جلسه ای برگزار و سندی در این خصوص تصویب شد که مهندس خسروی رئیس وقت سازمان تنظیم مقررات و آقای علی عسگری معاون فنی صداوسیما به عنوان نماینده این سند را امضا کردند. این موضوع در شورای عالی امنیت ملی و مرکز پژوهش های مجلس هم مطرح شده و آنها هم به همین موضوع اذعان دارند، حتی دو سال در لایحه بودجه هم مطرح شده و اما به هر دلیلی از لایحه بودجه خارج شده و درنهایت تا کنون به نتیجه ای نرسیده و باندهای فرکانسی هنوز در اختیار صداوسیماست.

منابع عمومی که بی استفاده مانده است

وی با بیان اینکه این باندها توسط صداوسیما استفاده ای نمی گردد، گفت: در اندازه گیری های سال 96 و 98 که توسط سازمان تنظیم مقررات انجام شد، استفاده از باند 800 کمتر از یک درصد و باند 700 حدود 1.2 درصد بوده است. درواقع این باندها در حال حاظر نه مورد استفاده صداوسیما نیست و عملا در اختیار شبکه موبایل هم نیست و منابع عمومی که متعلق به همه افراد است، بی استفاده مانده. علت مخالفت صداوسیما این است که با استفاده از این باندها، برنامه های تلویزیونی را توسعه دهند، در حالی که تکنولوژی در جهان به سمتی می رود که این باندها برای توسعه موبایل خالی گردد.

رئیس سازمان فناوری اطلاعات ادامه داد: متولی فرکانس، وزارت ارتباطات و سازمان تنظیم مقررات است و این باند باید بر اساس قانون عملا در اختیار ما قرار بگیرد که ما هم بر اساس فرآیندهایمان، باندهای فرکانسی در اختیار اپراتورهای موبایل قرار دهیم. درواقع از نظر ما هیچ توسعه ای روی باندهای 700 و 800 انجام نخواهد شد و ترند تکنولوژی این را تایید نمی نماید که روی باند 700 و 800 پخش تلویزیون داشته باشیم و این باندها باید برای موبایل مورد استفاده قرار گیرد، در حالی که ما جزو معدود کشورهایی هستیم که هنوز به این سمت نرفتیم.

فلاح جوشقانی با تاکید بر لزوم استفاده از باندهای فرکانس پایین برای شبکه های تلفن همراه، اظهار کرد: این با استفاده از این باندها چون ضریب نفوذ و پوشش دهی بالاتری دارند، هم می توان هزینه سرمایه گذاری را کاهش داده و هم سرویس بهتری ارائه داد. خصوصا در کیفیت پوشش داخل ساختمان خیلی موثر است، اینکه کاربران در داخل خانه ها از پوشش تلفن همراه گله می نمایند، به این خاطر است که سیگنال های فعلی اپراتورها بالای یک گیگاهرتز است و فرکانس کمتر از یک گیگاهرتز می تواند این مشکل را حل نماید.

منبع: اقتصاد ایران
انتشار: 11 خرداد 1399 بروزرسانی: 11 خرداد 1399 گردآورنده: 3ye.ir شناسه مطلب: 3517

به "علت نارضایتی کاربران از اینترنت گوشی چیست؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "علت نارضایتی کاربران از اینترنت گوشی چیست؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید