برترین ویتامین ها و هر آنچه برای افزایش رشد و بهبود سلامت موها احتیاج است

به گزارش مجله سایه، اگر بدنتان در سلامت خوبی باشد، دوره رشد ژنتیکی مو می تواند افزایش یابد. در این میان خوردن ترکیب مناسب اسیدهای آمینه، ویتامینهای b، همین طور b6، بیوتین، اینوزیتول و اسید فولیک در برنامه مواد مکملی مهم است. کشف شده بعضی مواد معدنی شامل منیزیم، سولفور، سیلیکا و روی در حفظ سلامتی مو مهم اند.

برترین ویتامین ها و هر آنچه برای افزایش رشد و بهبود سلامت موها احتیاج است
رشد مو با انجام برخی موارد و رژیم ها بهبود پیدا می نماید. در این مطلب ما به شما یاری می کنیم که به این هدف نزدیک شوید.

داشتن موهایی زیبا، پرپشت و سالم آرزوی هرکسی است مخصوصا این موضوع برای خانم ها که تمایل دارند موهای بلند داشته باشند اهمیت بیشتری پیدا می نماید. موها نیز همانند دیگر اعضای بدن احتیاجمند نگهداری و مراقبت بوده و بسیار حساس هستند. عوامل ژنتیکی و نیز برخی عوامل محیطی بر سرعت رشد مو و سلامت آنها موثرند و هر یک از این موارد می توانند به یک اندازه در رشد مو تاثیر داشته باشند.

رشد مو سه مرحله دارد - آناژن ، کاتاژن و تلوژن.

هر رشته مو مرحله رشد خود را دارد و مرحله آناژن مرحله رشد است و به طور معمول بین دو تا شش سال به طول می انجامد و مرحله کاتاژن بعد از فاز آناژن می آید و مرحله انتقال یا تجدید فولیکول های مو است و مرحله تلوژن فاز استراحت است که در آن موها رشد می نمایند و موهای انسان به طور میانه حدود شش اینچ در سال رشد می نمایند. اکنون که از مراحل مختلف رشد مو مطلع هستید ، بیایید در بخش سلامت نمناک ببینیم چه کاری می توانیم انجام دهیم تا موهایتان را برای رشد تحریک کند.

موهاتان مرده است اجازه دهید در آرامش استراحت کند.

متأسفانه بسیاری مردم از این موضوع بی خبرند مو می تواند بطور فوق العاده ای مرتجع شود. هر مو یکبار از میان پوست ظاهر می شود و امکان تجدید و ترمیم کردن دوباره خود را ندارد.

تعداد استاندارد موی سر افراد معمولی 100/000 تاست که بطور میانگین سرعت رشد فقط نیم اینچ (1.3 سانتی متر) در ماه است. از نظر زمانی اگر انتهای مو رشد مستقیم رو به پایینی تا شانه داشته باشد، تقریباً 2 سال زمان لازم است.

در این باره فکر کنید دو سال زمان طولانی است تا مو روزانه در معرض استهلاک محیطی، شستشو، خشک کردن، شانه زدن و هر فرایند شیمیایی دیگری باشد! مو شبیه یک تکه ابریشم یا پارچه نرمی است که حتی اگر برترین مراقبت ممکن را از موتان بکنید باز هم بعد از 2 سال رو به فرسودگی و کهنگی می رود و در دوره رشد مو، بهم فشرده و پیچیده می شود.

حدبیشتر دوره رشد مو

ویتامین ها و مواد معدنی نقش مهمی در حفظ سلامتی مو ایفا می نمایند. هر کمبود مواد مغذی می تواند منجر به نازک شدن مو یا حتی طاسی کامل شود.

این یک حقیقت ثابت شده است که تیروئید کم کار می تواند در نتیجه باعث فرفری شدن و شنمایندگی مو شود در حالی که در تیروئید پرکار، مو چرب و شل می شود.

دلیل اصلی باریک شدن مو نهایتاً به شرایط بدنتان برمی شود. با بدن سالم و با تغذیه خوب، مو درخشان و باشکوهی خواهید داشت. اگر هر مسئله ای از نظر سلامتی دارید یا هر کمبود غذایی را تحمل می کنید، موتان ممکن است توقف رشد یا آسیب را نشان دهد.

اگر بدنتان در سلامت خوبی باشد، دوره رشد ژنتیکی مو می تواند افزایش یابد. در این میان خوردن ترکیب مناسب اسیدهای آمینه، ویتامینهای b، همین طور b6، بیوتین، اینوزیتول و اسید فولیک در برنامه مواد مکملی مهم است. کشف شده برخی مواد معدنی شامل منیزیم، سولفور، سیلیکا و روی در حفظ سلامتی مو مهم اند.

بعلاوه بتاکاروتن برای رشد مو بسیار مهم است. به خاطر اینکه به ویتامین a که به عنوان یک احتیاج بدن است تبدیل می شود، به ادامه رشد نرمال مو، رشد استخوان، حفظ پوشش رشته های عصبی، بعلاوه به سلامتی پوست، مو و ناخن یاری می نماید. بتاکاروتن در سبزیجات و میوه های زرد و سبز یافت می شود.

مواردی که بر رشد مو تاثیرگذار هستند

یکی از فاکتورهای اصلی که بر رشد مو شما تاثیر گذار است و متخصصین پوست و مو همواره به آن توصیه می نمایند؛ استفاده از ویتامین ها و داشتن یک تغذیه مناسب است. این مورد می تواند مهم ترین نقش را در این زمینه ایفا نماید. فرد باید یک رژیم غذایی مناسب داشته باشد که همه گروه های غذایی و همه ویتامین ها را در بر بگیرد زیرا کمبود هر ماده غذایی یا ویتامین باعث نقصان در رشد مو یا ریزش آن می شود.

چنانچه احساس می کنید که وقت کافی برای تهییه رژیم غذایی مناسب ندارید؛ می توانید در طول روز از داروهای مولتی ویتامین بهره ببرید. موهای شما برای قوی و سالم بودن و نیز رشد کافی احتیاج به تغذیه و رسیدگی مناسب دارند .

منظور ما از ویتامین ها برای رشد و سالم ماندن موها همه انواع ویتامین ها و مواد مغذی است ولی برخی ویتامین ها تاثیر بیشتری بر سلامت پوست و مو و مخصوصا موها دارند؛ ویتامین E و ویتامین B این موارد هستند که مصرف آنها تاثیر شگفت انگیزی بر رشد مویتان گذاشته و موجب تقویت آن ها می شود.

به طور کلی همه گروه های غذایی بر سلامت موها موثر هستند اما پروتیین ها برای رشد و تکثیر همه سلول های بدن لازم هستن و موها نیز در این دسته قرار می گیرند.

مواردی که باعث جلوگیری از رشد موی می شوند؛ را بشناسید و از آنها دوری کنید . یکی از این موارد هر گونه استرس و تنش روانی است. اگر شما مضطرب باشید و استرس داشته باشید، اولین بخشی از بدنتان که دستخوش تغییر می شود پوست موهای شماست که آغاز به ریزش نموده و به درستی رشد نمی نمایند پس توصیه ما به شما این است: آرامش داشته باشید!البته گفتنی است که مصرف برخی از داروها و داشتن برخی حالات روحی باعث کم شدن سرعت رشد مو شما می شود.

همانند کودکی نوپا از موهایتان مراقبت کنید. این رایج ترین اشتباهی است که برخی افراد مرتکب می شوند. به این معنی که از گران قیمت ترین محصولات آرایشی بهداشتی برای نگهداری موهایشان استفاده می نمایند بدون اینکه به ساده ترین موضوع، که همان تمیز نگه داشتن و شانه کردن موهاست توجه نمایند. برای این منظور اطمینان حاصل فرمایید که به صورت مرتب موهایتان را تمیز نگه می دارید. اگر موهای رنگ شده دارید باید از شکستن آنها جلوگیری کنید.

هرگز ویتامین C را از قلم نیاندازید! اگر در آرزوی داشتن موهایی براق و پرپشت هستید یا از ریزش آنها رنج می برید حتما صندلی ویژه ای برای ویتامین C در رژیم غذایی تان در نظر بگیرید زیرا ویتامین C موجب کلاژن سازی شده و تاثیر به سزایی بر زیبایی پوست و موی شما دارد.

ورزش کردن یکی دیگر از مواردی است که سبب می شود خونرسانی به اعضای بدن بیشتر شده و رشد مو نیز از این قاعده مستثنی نیستند. بنابراین ورزش را در برنامه روزانه تان قرار دهید.

فهرست مکمل ها

شیوه زندگی خود را تغییر دهید، هر روز مکمل های زیر را بخورید چون در افزایش رشد مو مؤثر است:

* ویتامین b کمپلکس 50mg ویتامین های b مهم (شامل فولیت، بیوتین و اینوزیتول)

* ویتامین b6 50mg

* ویتامین c همراه بیوفلاونویدها 1تا 2 گرم در روز

* ویتامین e، به اندازه 400 تا 800 iu

* بتاکاروتن 10000 تا 15000 iu در روز

* توصیه در خوردن منیزیم، سولفور، روی (برای مصرف این مواد حتماً با یک متخصص مشورت کنید.)

* سیلیکا 300mg در روز

* انواع گیاه گزنه 250mg سه بار در روز

* روغن دانه کتان یک قرص

شانه زدن چه تاثیری بر سلامتی و رشد مو دارد

این کار باعث تحریک پوست سر و ریشه مو شده و خونرسانی به فولیکول مو را افزایش داده و به این ترتیب سبب افزایش سرعت رشد آن ها و تقویتشان می شود. بعلاوه زمانی که موهایتان را می شویید پوست سرتان را تحریک کنید برای این منظور می توانید با مالش دادن پوست سر این شرایط را ایجاد کنید .

در بالا به طور کلی به اصلی ترین مواردی که بر رشد و تقویت موها موثر هستند اشاره کردیم. در ادامه به تفصیل وارد جزئیات هر یک از موارد ذکر شده می شویم تا بتوانیم به طور دقیق تری شما را در این امر هدایت کنیم.

ماساژ پوست سر خود برای افزایش رشد مو:

به آرامی پوست سر خود را با نوک انگشتانتان ماساژ دهید.یک قاشق غذاخوری روغن نارگیل را گرم کنید و نوک انگشتان خود را در روغن فرو کنید و با حرکت دایره ای ماساژ دهید که نه تنها ماساژ پوست سر بسیار کارِ عالی ای است بلکه به تحریک گردش خون نیز یاری می نماید.

بعلاوه روغن هایی وجود دارد که پوست سر را تقویت می نماید و باعث تقویت ریشه ها می شود و موهای شما را مرطوب نگه می دارد .ماساژ پوست سر با محرک مانند روغن نارگیل احتمال رشد موهای بلند و قوی را افزایش می دهد، چراکه روغن نارگیل مملو از ویتامین ها و مواد مغذی لازم است و نرم نماینده طبیعی مو محسوب می شود.

مرتباً موهای خود را کوتاه کنید:

هر سه ماه یک بار به آرایشگاه مراجعه کنید و موهای خود را کوتاه کنید.اگر می خواهید رشد موی متعادل داشته باشید ، این روش بسیار مهم است.موهای آسیب دیده ، پر از شکستگی و موخوره ، باعث رشد نازک موها و شکستگی می شوند و از این رو کوتاه کردن موهای شما به طور مرتب لازم است.

اگر تا به حال موخوره داشته اید ، می دانید چه مزاحمت هایی را می توانند ایجاد نمایند به خصوص برای افرادی که موهای خشک یا آسیب دیده دارند و کوتاه کردن منظم موهای شما باعث کاهش تعداد آنها می شود و به موهای شما شانس رشد می دهد با این حال ، مطمئن شوید که بیش از حد پیرایش نکنید یا به یکباره موهای خود را خیلی کوتاه کنید یا مرتباً آن را کوتاه کنید.

بیش از حد موهای خود را نشویید:

یک شامپوی ملایم بهره ببرید و در برابر هرروز شستشوی موهای خود مقاومت کنید. برخی از خانمها اطمینان دارند که تنها روشی که می توانند موهای خود را زیبا نمایند ، شستشوی آن با شامپو است که هر روز انجام شود ، در حالی که تمیز نگه داشتن موهای شما برای بهداشت و رشد مو لازم است اما اگر به صورت نادرست انجام شود ، می تواند صدمه بیشتری را نسبت به خوبی، ایجاد کند.

استفاده از شامپو برای شستشوی روزانه باعث خشک شدن موهای شما و از بین رفتن بیشتر روغنهای اساسی آن می شود که این روغن ها از پوست سر به طول رشته ها حرکت می نمایند ، به مرطوب نگه داشتن مو یاری می نمایند و برای موهای بلند ضروری هستند و این یک عادت خوب است که یک برنامه را حفظ کنید و حدبیشتر هفته ای چهار تا پنج بار موهای خود را بشویید.

ماساژ پوست سر به آرامی و به درستی هنگام شامپو زدن باعث بهبود گردش خون در پوست سر و رشد موها می شود و استفاده از شامپوهایی بدون مواد شیمیایی که با مواد تقویت نماینده مو غنی شده اند ، در تمیز کردن موهای موثر و در عین حال سالم و بلند بودن موها یاری می نماید.

از آنجا که ریشه مو ضعیف ترین بخش مو هنگام خیس شدن است ، آن ها را باید به آرامی شانه کرد و وقتی خیس است شانه نزد تا از شنمایندگی آن جلوگیری شود.اگر دلایل معتبری مانند تعریق بیش از حد و استفاده منظم از سرم ، ژل و غیره دارید ، شستن روزانه موها ضرورتاً بد نیست اما اگر عرق نمی کنید یا هر روز از محصولات آرایشی و بهداشتی استفاده نمی کنید ، می توانید از این کار جلوگیری کنید.

شما به یک تخت خواب و بالش راحت احتیاج دارید:

سطح بالای استرس شما باعث می شود که تمام دستاوردهای سخت خود را از دست بدهید.استرس زیاد یک دلیل شایع ریزش مو است و این بدان معنی است که رشته های مو به اندازه تمام توان خود در مرحله آناژن رشد نمی نمایند و استرس ناشی از عوامل فیزیولوژیکی یا روانی بر سلامتی و رشد مو تأثیر منفی می گذارد و باعث می شود مو تراکم و حجم خود را از دست بدهد و باعث سوء تغذیه آن شود.

باید با تمرین منظم یوگا و مدیتیشن از استرس خود بکاهید . شما باید اطمینان حاصل کنید که حداقل روزانه هشت ساعت بخوابید و کاری انجام دهید که فکر شما را آرام کند ، مانند خواندن کتاب یا گوش دادن به موسیقی مورد علاقه خود.

مدام رو بالشتی خود را عوض کنید:

شما احتیاج به روکش بالش ابریشمی دارید ، روکش های بالش پنبه ای قدیمی خود را با جنس ابریشمی جایگزین کنید.اگر مصمم هستید از رشد موهای خود نهایت استفاده را ببرید ، می دانید که هر مزیت کوچکی که می توانید کسب کنید ، درنهایت باعث افزایش طول مو می شود.ابریشم صاف تر است و باعث اصطکاک کمتری می شود و این بدان معنی است که شما با موهای کمتر درهم و برهم از خواب بیدار خواهید شد.

برای افزایش رشد موها آب بنوشید:

اطمینان حاصل کنید که حداقل هشت لیوان آب در روز بنوشید. نوشیدن آب برای کل بدن مفید است و این کار سموم را دفع می نماید و به بدن یاری می نماید تا به درستی عمل کند و از آنجا که موهای شما برای مرطوب نگه داشتن مو به بقیه بدن شما تکیه می نماید ، لازم است اطمینان حاصل کنید که همواره بدنتان هیدراته و مرطوب است.

موهای خود را ضد عفونی کنید:

از محصولات ضد میکروبی بهره ببرید ؛ عفونت میکروبی در پوست سر می تواند باعث ضعیف شدن فولیکول های مو شود ، به رشته های مو آسیب برساند و در نتیجه موهای ناسالم و بی جان ایجاد کند.

این بیماری باعث ایجاد بیماری های پوست سر مانند درماتیت سبورئیک ، پسوریازیس و اگزما و غیره می شود که رشد مو را مهار می نماید و پاک کردن چنین عفونت هایی با استفاده از محصولات ضد میکروبی ، درمان های بالینی و داروهای مناسب به رشد سالم مو یاری می نماید.

ویتامین B

بیوتین که با عنوان ویتامین H هم شناخته می شود؛ عامل بسیار مهمی در رشد سلولی، بهبود متابولیسم (سوخت و ساز بدن) و فراوری اسیدهای چرب محسوب شده و تحقیقات اثبات نموده اند که مصرف این ویتامین برای رشد ناخن ، مو و به طور کلی سلامت پوست و مو بسیار لازم و مهم است. کمبود بیوتین و به طور کلی ویتامین های خانواده B می تواند منجر به ریزش مو، سست و شنماینده شدن ناخن ها و عدم سلامت پوست شود. خوشبختانه، برای دریافت کافی این ویتامین که از اهمیت آن سخن گفتیم؛

احتیاجی به استفاده از داروها و مکمل های پیچیده خوراکی نبوده و تنها با مصرف چند نوع خوراکی طبیعی اندازه لازم بیوتین مورد احتیاج برای بدن را می توان تامین کرد و به این ترتیب زمینه را برای رشد صحیح سلول های بدن آماده کرد. چنانچه وقت کافی برای تهییه رژیم غذایی پرویتامین را ندارید یا تمایل دارید در زمان کمتری نتیجه بگیرید؛ می توانید از قرص های ویتامین H که با همین نام هم در داروخانه ها بدون نسخه هم به فروش می رسند، با دوز 600 تهییه کنید و هر روز یک عدد از آنها را بهره ببرید.

این ویتامین به دلیل این که محلول در آب است با احتمال بسیار کمی ممکن است مسمومیت در اثر استفاده بیش از حد بدهد. بنابر نکته ای که ذکر شد می توانید این ویتامین را حتی بدون نسخه پزشک، مصرف کنید. در ادامه مطلب ما شما را با فهرستی از برترین خوراکی هایی که سرشار از این ویتامین هستند؛ آشنا نموده و سایر مواد مفید برای رشد و به طور کلی سلامت موها را در اختیار شما قرار کنیم.

بادام

بادام یکی از مهم ترین مواد طبیعی است که برای رشد مو بسیار مهم بوده و هرگز نمی توان از تاثیرگذاری آن چشم پوشی کرد. این ماده طبیعی علاوه بر اینکه منبعی سرشار از بیوتین است حاوی اندازه زیادی مواد مغذی لازم مانند ویتامینE و پروتئین نیز هست. که پیش تر درباره تاثیر هرکدام از این موارد بر سلامت و زیبایی پوست و مو صحبت کردیم.

بعلاوه بادام موجب پرتر شدن صورت و سینه ها می شود؛ به همین خاطر خانم ها می توانند با این منظورها هم از بادام استفاده نمایند. به طور کلی بادام یک میان وعده مناسب محسوب می شود که می توانید هر زمان که احساس گرسنگی کردید چند عدد بادام میل کنید که هم موجب برطرف گرسنگی شده و هم موجب زیبایی شما می شود.

هویج

هویج منبع بسیار مناسبی برای تامین بیوتین لازم بدن است. علاوه بر این که بتاکاروتن موجود در آن، به سلامت کلی چشم ها نیز یاری می نماید. به همین منظور هویج را از برنامه غذایی تان حذف نکنید.

گردو

گردو یکی دیگر از خوراکی های طبیعی است که مملو از بیوتین بوده و به همین خاطر و بنابر نکاتی که پیش تر گفتیم؛ مصرف آن برای رشد مو بسیار موثر است. علاوه بر این موارد، گردو و سایر دانه های روغنی، حاوی اندازه زیادی اسیدهای چرب لازم برای پوست و مو هستند که موجب جوان تر به نظر رسیدن شما می شوند.

پس با اضافه کردن تنها اندازه کمی از این ماده خوراکی به رژیم غذایی تان می توانید به خوبی اندازه لازم بیوتین برای بدن تان را تامین کنید. علاوه بر بیوتین و اسیدهای چرب ضروری که ذکر شد؛ گردو حاوی آنتی اکسیدان های ضروری، زینک، پتاسیم، آهن، کلسیم و پروتئینی است که همواره برای حفظ سلامتی پوست و مو و به طور کلی سلامت بدنتان به آنها احتیاج دارید.

اسفناج

موادی که در بالا از آنها صحبت به میان آوردیم سردمداران مواد غذایی حاوی بیوتین هستند ولی اگر فردی گیاهخواری می نماید یا به دلیل کالری بالای مواد ذکر شده تمایل چندانی به استفاده از آنها ندارد ما استفاده از اسفناج را به این افراد پیشنهاد می کنیم. زیرا اسفناج جزو سبزیجاتی است که برگ های سبز تیره ای داشته و دارای اندازه زیادی بیوتین است. علاوه بر بیوتین، اسفناج سرشار از ویتامینE، ویتامینB و فولات بوده که تاثیرات آن نه تنها بر زیبایی پوست و مو بلکه بر سلامت بدن اثبات شده و غیرقابل انکار است.

ماست

ماست یکی از موادی است که سرشار از بیوتین بوده و علاوه بر آن پروتیین زیادی نیز دارد که هر دو این مواد سبب افزایش رشد مو می شوند. امروزه انواع ماست ها از جمله ماست های غنی شده با بیوتین فراوری می شوند؛ که افراد می توانند آنها را تهییه و مصرف نمایند.

قارچ

قارچ های خوراکی منابعی بسیار مفید برای پیشگیری از ابتلا به انواع بیماری ها مانند دیابت، بیماری های قلبی، چاقی، سرطان هستند و از طرف دیگر تقویت نماینده سیستم ایمنی بدن می باشند. علاوه بر این، قارچ ها به دلیل داشتن مقادی قابل توجه از ویتامین ها که در راس آنها بیوتین، قرار گرفته و نیز دارا بودن مواد معدنی مفید و مغذی به رشد مو، سلامت و زیبایی پوست و به طور کلی سلامتی فرد، ما یاری بسیار زیادی می نماید.

کره بادام زمینی

کره بادام زمینی یک صبحانه و نیز میان وعده دلپذیر و محبوب محسوب می شود که جای خود را در سبد کالای خانواده پیدا نموده است. خوشبختانه این ماده غذایی علاوه بر مزه بسیار دلچسب، سرشار از بیوتین نیز هست. علاوه بر این، کره بادام زمینی حاوی اندازه زیادی پروتئین هم هست که این موضوع نیز عاملی دیگر برای اثبات موثر بودن آن برای سلامت پوست و رشد مناسب موهاست.

خبر خوب اینکه کره بادام زمینی یک خوراکی کم چرب محسوب شده و به همین خاطر مصرف آن برای افراد مبتلا به بیماری های قلبی و افرادی که شانس ابتلا به دیابت دارند، مانعی ندارد حتی به دلیل اینکه افراد را به مدت طولانی سیر نگه میدارد موجب کاهش پرخوری در افراد و استفاده از مواد غذایی کم ارزش در بین وعده های غذایی می شود.

بسیاری از متخصصان رژیم غذایی زیر را سفارش نموده اند که بسته به نوع مراقبت از مو، بسیار مفید است.

1 سیگار کشیدن را ترک کنید یا کمتر مصرف کنید، نوشیدنی های کافئین دار و کربنات دار (نوشابه هایی مانند کوکاکولا) بدن را ضعیف می نمایند و مانع حدبیشتر توانایی رشد مو می شوند.

2 رژیم غذایی سالمی مصرف کنید. از غذاهایی که قند و چربی بالایی دارند اجتناب کنید.

3 از موتان مراقبت کنید و از هر شانه و برس زدن یا دست کشیدن غیر ضروری اجتناب کنید.

4 از آب داغ، خشک نماینده های خیلی گرم یا شکل دهنده های مو که سبب استرس مو می شود خودداری کنید.

5 هفته ای یکبار ماساژ پوست سر دهید تا سلولهای مو تحریک شوند.

6 یک سری درمانهای مداوم روغن های گرم را انجام دهید تا از تیزشدن سر مو جلوگیری شود.

7 مرتباً مو را کوتاه کنید تا موخوره (دو شاخه شدن انتهای مو) زدوده شود و مو فرصت رسیدگی و سالم شدن را پیدا کند.

8 استراحت و خواب کافی به بدن اجازه می دهد تا مو به خوبی رشد کند.

دلیل ریزش مو چیست؟

ریزش مو یک اتفاق بسیار کلی است که ممکن است دلیل های بسیار زیادی داشته باشد و یا نمود مسائل یا بیماری های مهمی در بدن فرد باشد. هرگز نمی توان از نقش به سزای ژنتیک در ریزش مو غافل شد افرادی که این مشکل را در پدر یا مادر خود می بینند باید منتظر این امر از آستانه 20 سالگی به بعد باشند. همان طور که گفته شد ریزش مو ممکن است علل مختلفی داشته باشد مثلا برخی بیماری های غددی همانند پرکاری یا کم کاری تیروئید ممکن است خود را با ریزش بیش از حد مو نشان دهد.

علاوه بر این اولین اقدام برای یافتن دلیل ریزش موها آزمایش خون یا گرفتن CBC است تا پزشک از وجود یا عدم وجود فقر آهن در فرد اطمینان حاصل کند زیرا بیشتر خانم ها در سنینی که ماهانه قاعدگی را تجربه می نمایند؛ دچار فقر آهن و کم خونی می شوند و دلیل اصلی ریزش مو ممکن است همین موضوع باشد. مسئله دیگر، مسایل هورمونی است که مخصوصا در خانم ها اهمیت بیشتری دارد. شاید برخی خانم ها متوجه شده باشند که در طول ماه در برخی روزها ریزش موهایشان افزایش می یابد.

این موضوع دقیقا همان تاثیر مسائل هورمونی بر این قضیه است. بیماری تخمدان پلی کیستیک نیز بیماری نسبتا شایعی است که موجب ریزش موهای سر شده و به صورت همزمان، فرد متوجه رویش بیش از حد مو در محل هایی مانند صورت، بین سینه ها در ناحیه تناسلی و به طور کلی در بدن می شوند.

مواردی که ذکر کردیم شایع ترین دلیل های ریزش مو در افراد و مخصوصا در خانم ها هستند ولی ریزش مو ممکن است دلیل های دیگری مانند بیماری های پوستی همانند لوپوس یا قارچ های پوستی و… نیز داشته باشند.

سخن آخر

در نهایت باید بگوییم که ریزش مو دلیل های بسیار متنوعی ممکن است داشته باشد و بعلاوه موادی که می توان از آن ها برای مراقبت از موها استفاده کرد بسیار متنوع هستند که ما در این مطلب به برخی از مهمترین ها اشاره کردیم و برخی دیگر از این مواد را می توانید در دیگر مقالات همین سایت مطالعه بفرمایید. ولی به عنوان یک نکته و اصل کلی باید گفت که موهای شما به مراقبت و توجه ویژه ای احتیاج دارند و این موضوع اصلا به معنی استفاده از شامپوها و ماسک موهای گران قیمت خارجی نیست.

فقط کافی است سعی کنید همواره موهایتان را تمیز نگه دارید و مرتبا آنها را شانه کنید، رژیم غذایی مناسب داشته باشید و توجه ویژه ای به گنجاندن ویتامین ها مخصوصا ویتامین ها B و C و E در برنامه تان داشته باشید و گاها برای تقویت آنها از روغن ها گیاهی و گلاب و … بهره ببرید.

منبع: سایت دکتردکتر

سایت بیتوته

سایت نمناک

منبع: راسخون
انتشار: 26 آبان 1400 بروزرسانی: 26 آبان 1400 گردآورنده: 3ye.ir شناسه مطلب: 9624

به "برترین ویتامین ها و هر آنچه برای افزایش رشد و بهبود سلامت موها احتیاج است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "برترین ویتامین ها و هر آنچه برای افزایش رشد و بهبود سلامت موها احتیاج است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید