اینفوگرافیک ، جوان ترین و پیرترین منطقه ها تهران ، شهر برای حضور سالمندان آماده نیست ، مناسب سازی چقدر هزینه برمی دارد؟

به گزارش مجله سایه، تهران پیرترین شهر ایران است؛ این را داده های مرکز آمار ایران نشان می دهد؛ با اینکه در سال های اخیر اخبار مربوط به سالخوردگی این شهر بارها اعلام شده اما هنوز هم مرکز در زمینه مناسب سازی گذرهای شهری برای سالمندان، مناسب نیست و معلولان هم برای تردد آسان و بی دردسر در شهر مشکل دارند.

اینفوگرافیک ، جوان ترین و پیرترین منطقه ها تهران ، شهر برای حضور سالمندان آماده نیست ، مناسب سازی چقدر هزینه برمی دارد؟

خبرنگاران - مجید جباری : بر اساس اطلاعات مرکز آمار ایران در سال 1398، میانگین جمعیت سالمندان کشور 6.1 درصد است که این رقم در تهران برای جمعیت 65 سال و بالاتر، چیزی در حدود 8 درصد را نشان می دهد. به این ترتیب، تهران 1.9 درصد پیرتر از میانگین کشوری است و با داشتن بیش از یک میلیون سالمند، در بالای جدول پیرترین شهرهای ایران قرار می گیرد. از سوی دیگر آنالیز جمعیت تهران از 6 دهه پیش تا به امروز نیز از رشد جمعیت سالمندان در مرکز حکایت دارد و کارشناسان بر این باروند که در صورت ادامه این روند، تهران در 2 دهه آینده 3 برابر سالخورده تر می گردد. با اینکه در سال های اخیر هشدارهای مربوط به سالخوردگی تهران بارها از سوی مقامات و رسانه ها اعلام شده اما به هر حال مدیران و برنامه ریزان شهری هنوز هم در زمینه مناسب سازی مسیرها و گذرهای شهری نتوانسته اند رضایت سالمندان، معلولان و اقشار خاص را برای تردد آسان و بی دردسر در فضاهای عمومی جلب نمایند.

پروژه ها بدون مناسب سازی اجرا نشوند

رئیس کمیسیون شهرسازی و معماری شورای اسلامی شهر تهران با بیان اینکه توجه به مناسب سازی معابر و دسترسی های شهر باید در اولویت مدیریت شهری باشد، گفت: هیچ پروژه ای نباید اجرا گردد مگر اینکه به پیوست آن، حقوق گروه های هدف (سالمندان و معلولان) رعایت گردد.

مهدی عباسی در گفت وگو با خبرنگاران شرح داد: بعلاوه ساختمان هایی که در شهر ساخته می شوند باید الزامات خدماتی و رفاهی سالمندان و معلولان در آن رعایت شده باشد. البته بخشی از این اقدامات در شهر در حال اجراست و بخشی هم که انجام نشده و در آن عقب ماندگی هایی احساس می گردد، باید مورد توجه ویژه تری قرار بگیرد. البته هم شورای شهر و هم شهرداری این موضوع را در اولویت قرار داده و شاهد آن هم پیش بینی احکام، تکالیف و ردیف هایی است که در بودجه امسال مشخص شده است.

این عضو شورای شهر تهران تاکید نمود: مناسب سازی معابر و مسیرهای شهری اولویت ما در شورای شهر است و پیگیر آن هستیم؛ فقط باید این رویکرد را تقویت کنیم.

مدیران خودشان را جای سالمندان بگذارند

رئیس کمیسیون شهرسازی و معماری شورای اسلامی شهر تهران گفت: یکی دیگر از راهکارها این است که مناسب سازی محورها و گذرهای اصلی که شناسایی شده اند، در دستور کار قرار بگیرند. در بعضی معابر می بینیم بعضی از گذرهای فرعی مورد توجه قرار گرفته اما همچنان گذرهای اصلی مورد غفلت است؛ یا گذرهای اصلی هنوز کامل نشده، بعضا به گذرهای فرعی توجه شده است. بنابراین با توجه به کمبود منابع، اختصاص منابع به گذرهای اصلی و دسترسی های شهر برای معلولان و سالمندان و مناسب سازی این دسترسی ها و معابر، می تواند بخشی از این مشکل را رفع کند.

عباسی ادامه داد: به عقیده من، مدیران شهری باید از نگاه یک سالمند، معلول و اقشارخاص در شهر حضور یابند تا بتوانند الزامات و احتیاجهای شهر را شناسایی نمایند. خودشان را یک روز به عنوان یک معلول یا سالمند در نظر بگیرند و در شهر تردد نمایند تا متوجه نقاط ضعف شهر شهر بشوند. مدیران بایدخودشان را جای معلولان فرض نمایند و ببیننند که در طول روز یک معلول یا سالمند چه احتیاجهایی برای تردد در شهر دارد و از چه خدماتی باید بهره ببرد. در این صورت اگر مدیر شهری چنین رویکردی داشته باشند، به باور من، دغدغه لازم برای مناسب سازی در شهر شکل می گیرد.

هزینه بالای مناسب سازی پیاده روها

آنطور که حامدسلیمی سرپرست اداره کل معماری و ساختمان شهرداری تهران درباره مناسب سازی معابر و فضاهای شهری مرکز می گوید: طرح مناسب سازی مقرر است در دو گروه معابر اصلی (حدود 1500 کیلومتر طول معبر، معادل حدود 3000 کیلومتر پیاده رو) و معابر فرعی (حدود 3500 کیلومتر طول معبر معادل حدود 7000 کیلومتر پیاده رو) صورت گیرد که این اقدامات به بیش از 13 هزار میلیارد تومان بودجه احتیاج دارد. البته اولویت بندی اقدامات معابر اصلی در 9 فاز و معابر فرعی در 12 فاز اجرا شده و به تناسب تامین بودجه امکان اجرای یک یا چند فاز در هر سال وجود دارد.

اینفوگرافیک زیر، جمعیت سالخوردگان به تفکیک منطقه ها 22گانه مرکز را نشان می دهد و ضرورت مناسب سازی گذرها، خیابان ها و فضاهای عمومی شهر و بعلاوه توسعه زیرساخت های رفاهی و خدماتی به سالمندان و معلولان را در این منطقه ها را یادآوری می نماید. براین اساس، منطقه ها 6، 7 و یک به ترتیب در رتبه اول تا سوم پیرترین منطقه ها تهران قرار دارند و از طرف دیگر، منطقه ها 19، 22 و 4 به ترتیب جزو 3منطقه جوان تهران هستند. با این حساب در لیست منطقه ها 22 گانه تهران، منطقه6 پیرترین و منطقه19 جوان ترین منطقه ها تهران به شمار می آیند.

منبع: همشهری آنلاین
انتشار: 29 شهریور 1401 بروزرسانی: 29 شهریور 1401 گردآورنده: 3ye.ir شناسه مطلب: 12838

به "اینفوگرافیک ، جوان ترین و پیرترین منطقه ها تهران ، شهر برای حضور سالمندان آماده نیست ، مناسب سازی چقدر هزینه برمی دارد؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "اینفوگرافیک ، جوان ترین و پیرترین منطقه ها تهران ، شهر برای حضور سالمندان آماده نیست ، مناسب سازی چقدر هزینه برمی دارد؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید