اگر جرم گیری نکنید، دندانتان لق می گردد

به گزارش مجله سایه، بزاق ما به طور معمول املاح زیادی دارد که می توانند تحت شرایطی ایجاد رسوب در مناطقی نمایند که با غذا و مسواک کمتر در تماس است. این رسوب بستر مناسبی می گردد برای جایگزینی میکروب هایی که به طور طبیعی در دهان وجود دارد و به مرور جرم تشکیل می گردد به طوری که کم کم در دهان قابل مشاهده می گردد.

اگر جرم گیری نکنید، دندانتان لق می گردد

اگر جرم گیری نکنید، دندانتان لق می شود

نویسنده: دکتر آرش منصوریان*

بزاق ما به طور معمول املاح زیادی دارد که می توانند تحت شرایطی ایجاد رسوب در مناطقی نمایند که با غذا و مسواک کمتر در تماس است. این رسوب بستر مناسبی می شود برای جایگزینی میکروب هایی که به طور طبیعی در دهان وجود دارد و به مرور جرم تشکیل می شود به طوری که کم کم در دهان قابل مشاهده می شود.

گاهی این جرم در زیر لثه جایگزین شده و از دید مستقیم ما پنهان می ماند و از زیر لثه را مورد حمله قرار داده و آسیب می رساند. این جرم های تشکیل شده پر از میکروب های مختلف است و با مسواک زدن هم تمیز نمی شود. این جرم بافت چسبنده لثه را که محکم به دندان چسبیده کم کم خراب نموده و بافت نگهدارنده حیاتی لثه را از بین برده و باعث ناپایداری بستر دندان ها می شود.

از طرفی جرم تشکیل شده کم کم لثه را فشرده و به طرف پایین می برد ولی چون این عمل با سرعت کم انجام می شود بیمار متوجه آن نشده و اهمیتی به آن نمی دهد. این امر باعث می شود دندان ها لق شوند. با توجه به این توضیحات اهمیت جرم گیری بر همگان روشن می شود. حالا چرا مردم از جرم گیری وحشت دارند؟ چون جرم دور دندان ها را گرفته و با جرم گیری از بین می رود دندان های مزبور کمی لق می شود و بیمار فکر می نماید که جرم گیری باعث این کار شده است.

مساله بعد این است که موقعی که جرم به ضخامت کافی روی دندان می نشیند مانع رسیدن سرما و گرما به دندانی که در اثر تحلیل لثه، ریشه اش نمایان شده، می شود و به طور طبیعی از ایجاد درد ناشی از تغییر حرارت جلوگیری می نماید و موقعی که با جرم گیری این جرم ها را پاک می کنیم ناگهان ریشه دندان در معرض سرما و گرما قرار گرفته و تیر می کشد و بیمار می گوید با جرم گیری این اتفاق برایم افتاده است. مجموع این افکار بیمار را به این نتیجه می رساند که جرم گیری دندان را خراب می نماید و این خاطره را در فکر خود نگه داشته یا منتقل می نماید در حالی که این جرم دندان بوده که باعث این کارها شده است اما اینکه عده ای فکر می نمایند جرم گیری درد دارد، این هم تصور غلطی است.

جرم گیری یا به وسیله قلم های دستی و یا با دستگاه صورت می گیرد. نوک قلم دستگاه جرم گیری دارای لرزش و نوساناتی می باشد که با زدن ضربه های بسیار کوتاه بر جرم، آن را پاک می نماید و دندان را نمی تراشد بنابراین عاملی برای ایجاد درد وجود ندارد. بعضی می پرسند آیا خمیردندان های ضدجرم موثرند؟ نه، خمیر دندان هایی که به اسم ضدجرم معرفی شده اند دارای مقادیر زیادی از مواد ساینده بوده و با ایجاد خراش های ظریف بر سطح دندان ها زمینه را برای تجمع و چسبندگی بیشتر پلاک میکروبی فراهم می آورند بنابراین ما توصیه می کنیم سالی دو بار جرم گیری صورت گرفته و بیماران از این عمل هیچ ترسی نداشته باشند.

پی نوشت ها :

*متخصص بیماری های دهان

منبع:www.salamat.com

منبع: راسخون
انتشار: 3 مهر 1400 بروزرسانی: 3 مهر 1400 گردآورنده: 3ye.ir شناسه مطلب: 9134

به "اگر جرم گیری نکنید، دندانتان لق می گردد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "اگر جرم گیری نکنید، دندانتان لق می گردد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید