انقلاب یادگیری عمیق و بررسی ابعاد مختلف یادگیری و هوش مصنوعی

به گزارش مجله سایه، به گزارش خبرنگاران ، کتاب انقلاب یادگیری عمیق تالیف ترنس ج. سجنوسکی از طریق مراد روح رضی و علی محمدیان اصل ترجمه شده و در سه فصل به مباحثی همچون هوش بهبودیافته، ظهور یادگیری ماشین، تولد دوباره هوش مصنوعی، طلوع شبکه های عصبی، روش های زیاد برای یادگیری، سیستم های پردازش اطلاعات عصبی، آینده یادگیری ماشین، آگاهی و هوش عمیق می پردازد.

انقلاب یادگیری عمیق و بررسی ابعاد مختلف یادگیری و هوش مصنوعی

این کتاب تاکید دارد که پیشرفت اخیر در هوش مصنوعی (AI) با مهندسی معکوس مغزها ایجاد شده است. الگوریتم های یادگیری برای مدل های شبکه عصبی لایه ای، از روشی الهام گرفته اند که نورون ها با یکدیگر ارتباط برقرار می کنند و با تجربه تغییر می یابند. در داخل شبکه، پیچیدگی جهان به صورت ترکیبی از الگوهای درونی فعالیت، تبدیل می شود که عناصر اطلاعاتی هستند. مدل های شبکه ای که من در دهه 1980 کار کردم در مقایسه با مدل های امروزی بسیار کوچک بودند که اکنون میلیون ها نورون مصنوعی دارند و دارای ده ها لایه عمیق هستند؛ چیزی که برای یادگیری عمیق امکان پذیر بود، ایجاد موفقیت بزرگ در حل برخی از دشوارترین مسائل در هوش مصنوعی، پایداری، داده های بزرگ و توانمندی بسیار کامپیوتر است.

همچنین این کتاب یادآور می شود که نوشتن، خواندن و یادگیری است که تمدن مدرن فعلی را ممکن ساخته؛ نه زبان گفتاری که رایج است... طبیعت ممکن است از ما باهوش تر باشد؛ اما دلیلی نمی بینیم که ما به عنوان یک گونه نتوانیم روزی معمای هوش را حل کنیم.

یادگیری عمیق به بهینه سازی تابع هزینه بستگی دارد. تابع هزینه در طبیعت چیست؟ معکوس هزینه در تکامل تناسب نامیده می شود، اما این مفهومی است که تنها در زمینه مجموعه ای از موانع، یا از محیط و یا از سیستم بهینه می شود. در مغز، هزینه های ذاتی وجود دارند که رفتار را منظم می کنند، مانند نیاز به غذا، گرما، ایمنی، اکسیژن و زایش. در یادگیری تقویتی اقداماتی برای بهینه سازی پاداش های آینده انجام می شوند. اما فراتر از پاداش هایی که بقا را بیمه می کنند، طیف گسترده ای از پاداش ها می توانند بهینه شوند؛ همان طور که از طیف گیج کننده ای از رفتارهای انسانی مشهود است. آیا یک تابع هزینه جهانی وجود دارد که مسئول این تنوع باشد؟

کتاب انقلاب یادگیری عمیق برای مطالعه دانشجویان، فعالان حوزه هوش مصنوعی و علاقه مندان به یادگیری عمیق، ترجمه و نگاشته شده است و خواننده در این کتاب با محققان و تحقیق هایی آشنا می شود که پایه های علمی یادگیری عمیق را پی ریزی کرده اند و نتایج شگفت انگیزی به دست آورده اند که هوش مصنوعی را دگرگون کرده است.

یادگیری عمیق یک زیرشاخه از یادگیری ماشینی و بر مبنای مجموعه ای از الگوریتم هاست و پژوهشگران در پی هوشی پرقدرت و البته مصنوعی هستند که توانایی یادگیری را نیز دارا باشد.

اصطلاح هوش مصنوعی زمانی به کار می رود که یک دستگاه توانایی انجام کارها بدون نیاز به هوش بشری را دارد. این فناوری امروزه کاربرد بسیار گسترده ای در بخش های مختلف پیدا کرده است؛ به گونه ای که در آینده از آن در مباحث رانندگی، حل مسائل، دستیاران مجازی، موارد پزشکی و غیره استفاده خواهد شد.

نخستین چاپ کتاب انقلاب یادگیری عمیق در 406 صفحه با شمارگان یک هزار نسخه به بهای 70 هزار تومان در سال 98 از سوی انتشارات علمیران در تبریز روانه بازار نشر شد و مورد استقبال قرار گرفت.

منبع: ایبنا - خبرگزاری کتاب ایران
انتشار: 30 آبان 1400 بروزرسانی: 30 آبان 1400 گردآورنده: 3ye.ir شناسه مطلب: 9663

به "انقلاب یادگیری عمیق و بررسی ابعاد مختلف یادگیری و هوش مصنوعی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "انقلاب یادگیری عمیق و بررسی ابعاد مختلف یادگیری و هوش مصنوعی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید