انتشار حدود 60 هزار مقاله ایرانی در اسکوپوس

به گزارش مجله سایه، معاون پژوهش و فناوری وزارت علوم، تحقیقات و فناوری با اعلام اینکه تعداد مقالات منتشرشده دانشمندان ایرانی در سال 2019 در اسکوپوس، 59 هزار و 951 و در آی.اس.آی 50 هزار و 615 مقاله بوده است، درباره جایگاه علمی جهانی ایران گفت: در آی.اس.آی و اسکوپوس رتبه 16 علمی در جهان را داریم و 1.9 درصد تولید علم جهان با محققان ایرانی است. همچنین رتبه ایران در تولید مقالات یک درصد برتر 16 است.

انتشار حدود 60 هزار مقاله ایرانی در اسکوپوس

به گزارش خبرنگاران، دکتر مسعود برومند در این نشست خبری که ظهر امروز (دوشنبه، 18 آذر) در سالن شهدای جهاد علمی وزارت علوم برگزار گشت، با تشریح برنامه های هفته پژوهش و فناوری امسال اظهار کرد: برنامه های هفته پژوهش و فناوری از همین هفته در دانشگاه های استان ها آغازشده و از هفته آینده نیز در دانشگاه های تهران آغاز می شود و از 23 تا 29 آذرماه به مدت یک هفته ادامه دارد.

وی با بیان اینکه هفته پژوهش و فناوری امسال با شعار پژوهش اثربخش، فناوری ارزش آفرین و رونق تولید برگزار می شود، اضافه نمود: روز شنبه 23 آذرماه اولین روز از هفته پژوهش با عنوان پژوهش و فناوری، مدرسه، دانشگاه و جامعه نام گذاری شده و در این روز، زنگ پژوهش با حضور وزرای علوم و آموزش وپرورش دریکی از دبیرستان های تهران نواخته می شود. در این مراسم از 28 دانش آموز برتر تقدیر شده و دانش آموزان میهمان مراکز پژوهشی و پارک های علم و فناوری خواهند بود تا از نزدیک با عملکرد این مراکز آشنا شده تا انگیزه مضاعفی برای ادامه تحصیل در سطوح عالی داشته باشند.

برومند در خصوص دومین روز هفته پژوهش گفت: روز یکشنبه 24 آذرماه با عنوان پژوهش، فناوری و توسعه ملی و با رویکرد اجرای برنامه توسط دستگاه های اجرایی نام گذاری شده است.

وی اضافه نمود: روز دوشنبه 25 آذرماه با عنوان گام دوم در پژوهش و فناوری انتخاب شده و در این روز دستگاه های اجرایی با رویکرد بیانیه گام دوم برنامه های خود را اجرا می کنند و در این راستا نشستی در پژوهشگاه علوم انتظامی و مطالعات اجتماعی برگزار می شود.

معاون پژوهش و فناوری وزارت علوم گفت: روز سه شنبه 26 آذرماه تحت عنوان پژوهش، فناوری و رونق تولید نام گذاری شده و در این روز بیستمین نمایشگاه دستاوردهای پژوهش، فناوری و فن بازار هم زمان با نمایشگاه تجهیزات و مواد آزمایشگاهی ساخت ایران افتتاح می شود و تا 30 آذرماه ادامه دارد.

برومند با اشاره به تجلیل از پژوهشگران، کارفرمایان و ایده های برتر در حاشیه این نمایشگاه گفت: روز چهارشنبه 27 آذرماه با عنوان پژوهش، فناوری و اثربخشی اجتماعی و روز پنجشنبه 28 آذرماه نیز با عنوان پژوهش، فناوری و مشارکت ملی نام گرفته است.

وی در ادامه با اشاره به عملکرد سال 1397 در حوزه پژوهش و فناوری گفت: در سال گذشته حدود 7 هزار و 864 واحد فناور در پارک های علم و فناوری و مراکز رشد مستقر شدند و هزار و 625 واحد مجوز دانش بنیانی دریافت کردند. این شرکت ها برای 56 هزار نفر اشتغال ایجاد کردند که 80 درصد آن ها مدرک کارشناسی به بالا داشته و 27 درصد افراد مدرک دکتری و کارشناسی ارشد دارند.

وی با اشاره به تعداد ایده های تجاری شده در پارک های علم و فناوری و مراکز رشد گفت: در سال 1397 تعداد ایده های تجاری شده 7708 بوده که نسبت به سال 1396 که 2888 مورد بوده است، رشد مناسبی را نشان می دهد.

برومند بابیان اینکه در سال 98 رقم بودجه پارک های علم و فناوری 75 تا 80 درصد افزایش یافت، اضافه نمود: در سال 1397 فروش شرکت های دانش بنیان به 9 هزار و 700 میلیارد تومان رسیده و میزان صادرات این مراکز نیز 62 میلیون دلار بوده است.

معاون پژوهش و فناوری وزارت علوم بابیان اینکه با توسعه پارک های علم و فناوری، سه پارک، بودجه مستقل از بودجه 98 دریافت کردند، گفت: در راستای توسعه پارک های علم و فناوری، دانشگاه های هرمزگان، شیراز، بین المللی امام خمینی (ره) قزوین، علوم کشاورزی ساری و کاشان اراضی خود را در اختیار پارک ها قرار دادند و برخی از دانشگاه ها نیز در حال آماده سازی زمین برای استقرار پارک ها هستند.

وی درباره طرح رصد اشتغال دانش آموختگان که سال گذشته با همکاری موسسه پژوهش و برنامه ریزی آموزش عالی انجام شد، گفت: 80 دانشگاه در این طرح شرکت کردند و دانش آموختگان کارشناسی ارشد و دکتری در دستگاه ها بهتر جذب شده اند.

وی بابیان اینکه به دنبال راه کارهایی هستیم تا از بخش خصوصی هم در جذب بودجه پژوهشی استفاده کنیم، گفت: تعداد قراردادهای ارتباط با صنعت در سرانجام سال 97، 7هزار و 24 قرارداد بوده و مبلغ این قراردادها 1,773 میلیارد تومان بوده است و برنامه ریزی کرده ایم 25 درصد سرانجام نامه های تحصیلات تکمیلی از طریق ارتباط با صنعت انجام شود و دانشجویان بتوانند از این طریق حق الزحمه دریافت کنند.

معاون پژوهش و فناوری وزارت علوم در ادامه سخنان خود با اشاره به حضور پژوهشگاه ها در پروژه های چالشی بزرگ مورد نیاز کشور و ورود فعال به حوزه فناوری از طریق ایجاد بستر مناسب برای تجاری سازی و توسعه شرکت های خصوصی گفت: در این راستا شرکت های مستقر در سازمان پژوهش های علمی صنعتی ایران بیش از 10 برابر بودجه عمومی این سازمان فروش داشته اند.

برومند حضور پارک های علم و فناوری در پروژه های بزرگ مورد نیاز صنایع از طریق ایجاد کنسرسیوم از شرکت های دانش بنیان و واحدهای فناور مستقر در پارک های علم و فناوری و همچنین فعال تر شدن صندوق های پژوهش و فناوری کشور در حمایت از واحدهای فناور را از فعالیت های مؤثر پژوهشی گفت.

بنا بر اعلام روابط عمومی وزارت علوم، وی همچنین حضور بیش از گذشته و فعال دانشگاه ها در حوزه توسعه فناوری و نوآوری از طریق فعال کردن تیم های تخصصی در خوشه های تخصصی مورد نیاز کشور، ارتباط کامل با پارک های علم و فناوری و تأسیس مراکز رشد و نوآوری ذیل پارک ها جهت استفاده از مشوق های قانونی، واگذاری زمین و ساختمان به پارک های علم و فناوری و تشکیل تیم های مدیریتی مشترک، رصد اشتغال دانش آموختگان خود و اثرگذاری آن در جذب دانشجو و بالاخره توجه بیشتر وزارت علوم و مراکز آموزش عالی به کیفیت پژوهش و رعایت اخلاق پژوهشی را از دیگر اقدامات مؤثر در جهت پیشبرد امور پژوهش و فناوری کشور مطرح نمود.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 5 بهمن 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: 3ye.ir شناسه مطلب: 2086

به "انتشار حدود 60 هزار مقاله ایرانی در اسکوپوس" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "انتشار حدود 60 هزار مقاله ایرانی در اسکوپوس"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید