اشتباهاتی در تلاش برای کاهش وزن

به گزارش مجله سایه، قانون اول کاهش وزن سالم این است که خطری سلامتتان را تهدید نکند، قابل تداوم باشد و به شیوه ای درست اجرا شود.

اشتباهاتی در تلاش برای کاهش وزن

به گزارش گروه رسانه های خبرنگاران، وزن کم کردن ساده نیست و برخی از افراد تقریباً هر کاری می کنند تا به وزن ایده آل خود دست پیدا کنند، از جمله راهکارهای نادرست و ناسالم برای سلامتی شان. مطالعه ای در سال 2015 نشان داد خیلی از افراد به دنبال راهکار های فوری برای کنترل وزن هستند و قادرند دست به کارهای خطرناک بزنند تا وزن کم کنند. قانون اول کاهش وزن سالم این است که خطری سلامتتان را تهدید نکند، قابل تداوم باشد و به شیوه ای درست اجرا گردد .

مصرف چای های مُسهل

باور کنید یا نه، برخی از افراد به امید کاهش وزن فوری سراغ چای های مسهل می روند. سلبریتی هایی که ادعا می کنند لاغری خود را مدیون این چای ها هستند به این باور اشتباه به شدت دامن می زنند. چای های مسهل چه دارند و چگونه به کاهش وزن کمک می کنند؟

طبق اعلام سازمان غذا و داروی آمریکا، مکمل های لاغری و کاهش وزن، خطرناک ترین انواع مکمل ها از جهت سلامتی هستند. بیشتر مکمل های کاهش وزن حاوی داروهایی هستند که منجر به مسائل قلبی می شوند

یکی از عناصر موجود در چای های مسهل، سنا است. سنا گیاهی است که دیواره روده را تحریک می کند. این تحریک سبب می گردد دیواره روده بزرگ به صورت ناگهانی منقبض شده و مدفوع در روده ها حرکت کرده و دفع گردد. برخی از مسهل ها حاوی سنا هستند؛ اما این محصولات را نباید بیش از سه روز مصرف کرد. اگر از مسهل محرک به مدت طولانی استفاده کنید، روده هایتان تنبل شده و شرطی می شوند که فقط با مسهل کار کنند، در نتیجه دچار یبوست مزمن خواهید شد. ضمناًً چای مسهل باعث می گردد مایعات و الکترولیت های بدن از دست برود و دچار کم آبی بدن شوید .

این مسهل ها تا چه اندازه مؤثرند؟ چای های مسهل منجر به از دست رفتن مایعات می شوند نه از دست رفتن وزن اضافی. هر وزنی که به این ترتیب از دست می دهید، وزن آب یا مدفوع جمع شده در بدن است. یکی از عوارض جانبی چای های مسهل، گرفتگی های شکمی است .

زیاده روی در انجام تمرینات هوازی

برخی از افراد سعی می کنند با انجام تمرینات هوازی وزن کم کنند و برای رسیدن به این هدف، ساعت ها تمرین هوازی انجام می دهند تا کالری زیادی بسوزانند؛ اما ساعت ها تمرین هوازی می تواند اثرات بدی بر انگیزه و سطح انرژی تان بگذارد. ضمناًً اگر ساعت های طولانی تمرین هوازی انجام دهید، هورمون کورتیزول در بدنتان بالا می رود و بالا ماندن هورمون کورتیزول برای مدت طولانی، به نفع سلامتی تان نیست. افزایش کورتیزول، عضله را تخریب می کند و باعث می گردد توزیع چربی در بدن به سمت میان تنه و شکم برود.ضمناًً کورتیزول، حساسیت به انسولین را کاهش می دهد .

ورزش برای حفظ سلامتی لازم است. ورزش در حد اعتدال می تواند از کاهش توده عضلانی پیشگیری کند؛ اما شما باید روتین متعادلی از تمرینات داشته باشید که شامل تمرینات قدرتی نیز بگردد. تمرین دادن عضلات با وزنه کمکتان می کند از عضلاتتان محافظت کنید. زیاده روی در تمرینات هوازی کمکتان نمی کند تا به ساختار بدنی درست دست پیدا کنید. زیاده روی در تمرینات هوازی سبب افزایش کورتیزول شده و به سیستم ایمنی تان آسیب می زند .

استفاده از مکمل های کاهش وزن

بازار پُر از انواع و اقسام مکمل هایی است که وعده کاهش وزن و لاغری می دهند. طبق اعلام سازمان غذا و داروی آمریکا، مکمل های لاغری و کاهش وزن، خطرناک ترین انواع مکمل ها از جهت سلامتی هستند. بیشتر مکمل های کاهش وزن حاوی داروهایی هستند که منجر به مسائل قلبی می شوند. این محصولات با شعارهای فریبنده، رواج گسترده ای پیدا کرده اند و طرفداران زیادی دارند. خیلی از این مکمل ها دارای موادی هستند که هرگز تست نشده اند و ارزش این را ندارند که سلامتی خود را به خطر بیندازید .

کالری شماری وسواس گونه

کالری شماری وسواس گونه رفتاری تداوم پذیر نیست. البته قرار نیست نسبت به میزان کالری ها بی اهمیت شوید اما توجه بیش از حد به این موضوع نیز به نفعتان نیست. کالری شماری بیش از حد ایجاد استرس می کند و در خیلی از افراد می تواند تبدیل به وسواس گردد. یادتان نرود روشی که در پیش می گیرید باید قابل ادامه دادن باشد، نه کوتاه مدت و خسته کننده. بهتر است بیشتر به اصلاح سبک زندگی خود توجه کنید. کیفیت غذایی که می خورید مهم است. اگر مواد غذایی سالم و طبیعی را انتخاب کنید، منابع پُرفیبر و پُرپروتئین را برگزینید و هوشمندانه غذا بخورید، کالری هایی که دریافت می کنید خود به خود سالم و به اندازه خواهند بود .

افراط در رژیم های دتوکس یا پاکسازی

چای های مسهل تنها یک نمونه از برنامه های پاکسازی هستند که شهرت پیدا کرده اند. می توانید تصور کنید هر روز چای و دمنوش پاک کننده روده بنوشید؟ رژیم های پاکسازی شاید کمکتان کنند موقتاً وزن کم کنید؛ اما بیشتر این وزن از دست رفته، وزن آب بدن است. وقتی این رژیم ها را متوقف می کنید چه اتفاقی می افتد؟ وزن از دست رفته برمی گردد و شما دوباره سر جای اولتان خواهید بود! این شیوه ها اصولی نیستند و اگر طولانی مدت آن ها را به کار ببرید، عضلاتتان نیز تراکم خود را از دست خواهند داد .

ضمناًً ایده پشت رژیم های دتوکس یا پاکسازی، نادرست است. کبد و کلیه های شما خیلی بهتر از این راهکارها می توانند سموم را از بدن دفع کنند. کلید موفقیت این است که از این اندام ها و ارگان ها حمایت کنید و غذاهای فرآوری شده که کبد را سمی می کنند نخورید. رژیم های پاکسازی در بلندمدت منجر به کمبود مواد مغذی در بدن می شوند .

تمرکز روی تعداد کمی غذا

خیلی از رژیم های مُد روز شامل گروه های غذایی اندکی می شوند. مثلاً رژیم غذایی سوپ کلم توصیه می کند افراد به مقدار زیادی سوپ کلم مصرف کنند. کلم هرچند که سالم و مفید است؛ اما به تنهایی نمی تواند تمام مواد مغذی مورد نیاز بدنتان را تأمین کند. می توانید تصور کنید هر روز سوپ کلم بخورید؟

سیگار کشیدن

بله ممکن است وزن کم کنید؛ اما ممکن است سکته هم بکنید! اگرچه افراد سیگاری به طور متوسط نسبت به افراد غیر سیگاری وزن کمتری دارند، اما این یک اثر جانبی تضمینی نیست و خطرات دیگر آن بسیار بیشتر است .

رژیم های بسیار کم کالری

رژیم های غذایی با کالری بسیار پایین به مدت طولانی پایدار نیستند. از آنجا که خوردن بیش از حد غالباً نقش مهمی در افزایش وزن دارد، برخی اوقات افراد وسوسه می شوند تا رویکرد مخالف آن یعنی هیچی نخوردن یا بسیار کم خوردن را در پیش بگیرند. رژیم های بسیار کم کالری موجب می گردد تا نحوه استفاده بدن شما از انرژی موجود تغییر یابد و این موضوع هنگامی که شما رژیمتان را متوقف می کنید، مسئله ساز می شوند .

به مدت چند ساعت چیزی نخوردن ممکن است آسیب چندانی نداشته باشد؛ اما محروم کردن بدنتان از تغذیه به مدت طولانی پیامدهای منفی بسکمک به دنبال خواهد داشت. وقتی شما غذا خوردن را متوقف می کنید بدنتان شروع به تجزیه چربی و سپس پروتئین می کند. سیستم ایمنی بدنتان مبارزه با بیماری را متوقف می کند و گرسنگی اگر طولانی گردد، می تواند منجر به نارسایی و ایست قلبی و حتی مرگ گردد. کاهش وزن معمولاً کشنده نیست؛ اما اگر بیش از حد ادامه یابد، بدن چاره ای جز تسلیم شدن ندارد .

کلام پایانی

سراغ راهکار های فوری نروید و تمرکزتان را روی عادت های سالم که قابل تداوم اند بگذارید. تغییرات واقعی و سالم باید تداوم پذیر باشند و بتوانید در طول زندگی تان آن ها را به کار ببرید. انتخاب های غذایی تان هوشمندانه باشند و فریب تبلیغات را نخورید .

منبع:تبیان

وبلاگ خرید: وبلاگ خرید | این سیستم پیشرفته وبلاگدهی برای فروشگاه های اینترنتی است

منبع: خبرگزاری تسنیم
انتشار: 20 مرداد 1400 بروزرسانی: 20 مرداد 1400 گردآورنده: 3ye.ir شناسه مطلب: 916

به "اشتباهاتی در تلاش برای کاهش وزن" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "اشتباهاتی در تلاش برای کاهش وزن"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید