آیا ویروس کوسکاکی گردشگران ایرانی ترکیه را تهدید می کند؟

به گزارش مجله سایه، بنا به اعلام وزارت بهداشت کشورمان، تا به امروز گزارشی مبنی بر شیوع بیماری کوکساکی در کشور ترکیه به وزارت بهداشت اعلام نشده است.

آیا ویروس کوسکاکی گردشگران ایرانی ترکیه را تهدید می کند؟

محمود نبوی معاون مرکز بیماری های واگیردار وزارت بهداشت گفت:

بیماری های ویروسی خطرناک در کشور های دیگر باید از طریق مرزبانی، رصد و به وزارت بهداشت اعلام شود تا با پیشگیری از ورود آن به کشور جلوگیری و آمادگی های لازم برای وقوع احتمالی بیماری در کشور فراهم شود.

وی ادامه داد که تا به امروز خبری مبنی بر شیوع بیماری های ویروسی خطرناک در شهر های استانبول و آنتالیای ترکیه به وزارت بهداشت گزارش نشده و نمی توان درباره اخبار منتشر شده به قطعیت اظهار نظر کرد.

نبوی بیان نمود:

کوکساکی یک ویروس از گروه آنترو ویروس ها است که براساس شدت به دو گروه A. و B. تقسیم می شود و عوارضی، چون بیماری تنفسی، مننژیت آسپتیک و بیماری های تب دار را در بدن ایجاد می کند.

معاون مرکز بیماری های واگیردار وزارت بهداشت گفت که ویروس کوکساکی در مواقع معدودی منجر به بیماری های قلبی می شود، اما نمی توان آن را به عنوان علائم دائمی و همیشگی این بیماری محسوب کرد.

نبوی گفت که تا به امروز گزارشی مبنی بر شیوع ویروس کوکساکی در کشور ترکیه به وزارت بهداشت اعلام نشده است، این در حالی است که این ویروس از جمله بیماری های تابستانی است و در مواقعی هم این ویروس در کشور ما شایع می شود، اما نمی توان تمامی ویروس های موجود و علائم آن را به این بیماری نسبت داد.

وی در خاتمه گفت:

در صورت اعلام رسمی شیوع این بیماری در کشور اقدامات لازم جهت پیشگیری و درمان آن صورت می گیرد بنابراین در حال حاضر هیچ خطری برای گردشگران ایرانی در کشور ترکیه وجود ندارد.

منبع: کجارو / خبرآنلاین
انتشار: 4 فروردین 1401 بروزرسانی: 4 فروردین 1401 گردآورنده: 3ye.ir شناسه مطلب: 10744

به "آیا ویروس کوسکاکی گردشگران ایرانی ترکیه را تهدید می کند؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "آیا ویروس کوسکاکی گردشگران ایرانی ترکیه را تهدید می کند؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید