آشنایی با خواص اعجاب انگیز برگ مو

به گزارش مجله سایه، در این مطلب قصد داریم شما را با خواص برگ مو و کاربردهای آن در طب سنتی و پزشکی آشنا کنیم. با ما همراه باشید.

آشنایی با خواص اعجاب انگیز برگ مو
برگ مو یا برگ درخت انگور دارای خواص درمانی و کاربردهای زیادی است. در ایران از برگ درخت مو به صـورت تـازه در پخت انواعی از غذاها و به صورت خشک شده به عنوان یک داروی گیاهی استفاده مـی شـود.

یکی از غذاهای معروف ایرانی که از برگ های تازه این گیاه تهیه می شود، دلمه برگ انگور است. بدون شک می توان گیاه انگور را یکی از مفیدترین گیاهان برشمرد که همه بخش های آن دارای ارزش غذایی و کاربردهای دارویی است. خواص انگور بسیار گسترده بوده از آن در طب سنتی برای درمان بیمـاری هـایی ماننـد آرتریـت روماتوئیـد و روماتیسم استفاده می شود.

بعلاوه به علت داشـتن آنتـی اکسیدان هـایی همچـون الاژیـک اسـید ضـمن کـاهش علائـم بیماری التهاب مفاصل، عملکرد مواد سـرطان زای بـدن را نیـز خنثی می نماید. بعلاوه نتایج تحقیقات پژوهشگران نشان داده، برگ مو یا برگ انگور، با دارا بودن خاصـیت تکثیر کنندگی می تواند در درمان بیمـاری هـای نقـص ایمنـی مانند سرطان ها، لوکمی ها و ایدز مورد استفاده قرار گیرد.

ویژگی ظاهری برگ موبرگ مو یا برگ درخت انگور دارای 5 رگبرگ اصلی است که برگ را به پنج قسمت یا لوب تقسیم می نماید. شکل برگ در اقام مختلف درختان انگور تفاوت داشته و یکی از راه های شناسایی ارقام مختلف می باشد. برگ مو از دوقسمت پهنگ برگ و دمبرگ تشکیل شده و از محل دمبرگ به شاخه اتصال می یابد. در بعضی از گونه های انگور اروپایی برگ ها بسیار بزرگ و گاهی عرض آنها به 20 تا 25 سانتی متر می رسد و لبه های آنها فرورفته می باشد. ریشه، ساقه، گل، میوه و پیچک سایر بخش های درخت انگور بوده، از همه قسمت های این گیاه استفاده دارویی به عمل می آید.

خواص برگ مو (طبیعت و خواص درمانی)بر اساس طب سنتی طبع برگ مو نسبتا گرم و خشک است. بعضی از خواص برگ مو و فواید مصرف آن به طور خلاصه به توضیح زیر می باشد:

برگ مو برای درمان سرمازدگی مفید است. به این منظور تعدای برگ مو را جوشانده و دست ها و پاها را به مدت 15 دقیقه در این آب قرار دهید.

در طب سنتی از جوشانده برگ های جوان مو برای درمان عدم دفع ادرار ، واریس و اختلالات گردش خون استفاده می شود.

از خواص برگ مو رفع نقرس و زردی پوست می باشد.

برگ مو دارای خاصیت قابض بوده و از این رو برا درمان اسهال مفید است. بعلاوه برگ های درخت انگور اشتها آور بوده و بسیار مقوی و مغذی می باشند.

استفاده از گرد برگ های جوان و خشک شده مو، در بند آمدن و رفع خونریزی های بینی و رحم کاربرد دارد.

از خواص برگ مو درمان بعضی عفونت های روده و شکم است. برای این کار بایستی ابتدا برگ های مو را بخشکانید. سپس 4 گرم از پودر برگ خشک شده مو را در یک لیوان آب جوش دم نموده و روزی دو تا سه فنجان مصرف شود.

دمنوش برگ مو بعلاوه برای درمان بعضی بیماری های دیگر نظیر زخم معده، خونریزی معده، اسهال، اسهال خونی و یرقان مفید است. به این منظور 30 تا 25 گرم از برگ تازه یا خشک شده مو را در یک لیتر آب دم کنید و از این دمنوش یک تا سه فنجان در روی میل نمایید.

از خواص برگ مو برای پوست رفع نمودن التهاب و قرمزی پوست می باشد.

در طب سنتی از دم نموده برگ مو برای درمان واریس استفاده می شود.

نتایج پژهش های نو نشان داده برگ انگور، با دارا بودن خاصـیت تکثیر کنندگی می تواند در درمان بیمـاری هـای نقـص ایمنـی مانند سرطان ها، لوکمی ها و HIV مورد استفاده قرار گیرد.

ارزش غذایی برگ موبرگ مو دارای ساکاروز، لوولز، اینوزیت، کوئرستین، کاروتن، بتائین، تارتاریک اسید، مالیک اسید، اسکورییک اسید، پتاسیم، آهن، ویتامین های آ، ث و سیلیکون است. بیشترین خاصیت برگ مو به فیبرهای موجود در آن برمی شود . هر چقدر رنگ برگ مو تیره تر و تازه تر باشد ، ارزش غذایی آن بیشتر است ، زیرا اندازه فیبر آن بیشتر و الیافش ضخیم تر است . بعلاوه هر چقدر رنگ سبز برگ ها تیره تر باشد ، بتاکاروتن که ماده پیش ساز ویتامین آ است، درآن بیشترخواهد بود. به طور کلی برگ مو هم دارای خواص درمانی و هم دارای ارزش غذایی است. ضروری است بدانید زمان پخت برگ مو نباید بیشتر از نیم تا یک ساعت طول بکشد، چنانچه بیش از این باشد میزان زیادی از ویتامین ث آن کاسته می شود.

مضرات برگ موتاکنون عارضه خاصی در خصوص برگ مو گزارش نشده است، اما توصیه می شود همچون همه خوراکی ها و گیاهان دارویی در مصرف و استفاده از آن اعتدال رعایت شود.

منبع: سایت ستاره

منبع: راسخون
انتشار: 18 آبان 1400 بروزرسانی: 18 آبان 1400 گردآورنده: 3ye.ir شناسه مطلب: 9541

به "آشنایی با خواص اعجاب انگیز برگ مو" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "آشنایی با خواص اعجاب انگیز برگ مو"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید